Aj štvornohí miláčikovia sa vraj dajú rozdeliť medzi intelektuálov a tých menej nadaných. Niektoré psy boli, samozrejme, vyšľachtené na to, aby dokázali riešiť problémy a poslušnosť im nerobila žiadny problém, zatiaľ čo iné na to, aby vylihovali na gaučoch a pôsobili majestátne. Niekedy však dochádza ku kombinácii týchto dvoch princípov a tam nastáva problém. Web Dailymail informuje o tom, že vo Fínsku sa odohralo veľké testovanie inteligencie psov, z ktorého niektoré plemená vyšli lepšie, iné o niečo horšie.
Odborníci psov testovali pomocou niekoľkých metrík, ako napríklad rýchlosť pochopenia nového rozkazu, riešenie logických úloh, samostatnosť a tak ďalej. Najmúdrejším plemenom psa sa stal belgický ovčiak Malinois, zatiaľ čo tým najhlúpejším Afganský chrt. Vedátori sa na psy pozerali aj z hľadiska inštinktívnej, adaptívnej a pracovnej inteligencie.
Inštinktívna inteligencia sa dá definovať tým, aké schopnosti je pes schopný preukázať v činnosti, na ktorú bolo plemeno vyšľachtené. Adaptívna inteligencia predstavuje schopnosť riešenia problémov a učenia sa z chýb. Pracovnú inteligenciu zas definuje to, ako rýchlo sa pes dokáže naučiť ľudské povely.
Najhlúpejšie psie plemeno na svete
Afganský chrt je známy hlavne svojou eleganciou, krásou a dlhou srsťou pripomínajúcou skôr vlasy princeznej než srsť. Na základe spomenutých faktorov sa toto plemeno stalo oficiálne najhlúpejším psím plemenom na svete. Netreba sa však obávať. Tento psík ti vie dať toľko lásky ako ktorýkoľvek iný psík. Naučenie nového povelu mu však možno bude trvať o niečo dlhšie.
Hviezdna desiatka najmenej inteligentných psích plemien v sebe ďalej obsahuje plemená: Basendž, Bulldog, Čau-Čau, Borzoj, Bladhaund, Pekinský palácový psík, Bigl, Mastif, Baset a Ši-cu.
Belgický ovčiak Malinois, často používaný ako policajný pes, dosiahol 35 bodov z 39 v sérii kognitívnych a behaviorálnych úloh v rámci štúdie. Afganský chrt sa na druhej strane vyznačil hlavne tým, že na prvýkrát poslúchol iba 25 percent rozkazov trénera.
