Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 15.5.2025
sk
Žofia
, Sofia
cz
Žofie, Sofie

Prevratný objav: Aura nemusí byť ezovýmysel. Vedci odhalili svetlo, ktoré po smrti mizne

Živé organizmy vyžarujú svetlo, ktoré zaniká po smrti.


Podľa novej štúdie publikovanej v odbornom časopise The Journal of Physical Chemistry Letters, ľudia a iné živé tvory produkujú počas života slabé viditeľné svetlo, ktoré po smrti zaniká. Tento fascinujúci objav prináša nový pohľad na biologické procesy v živých organizmoch.

Výskum realizovaný vedcami z Univerzity v Calgary a Kanadskej národnej rady pre výskum (CNRC) naznačuje, že keď niekto povie „ty dnes skutočne žiariš“, môže ísť o viac než len metaforu. Experimenty na myšiach a listoch rastlín odhalili existenciu ultraslabej emisie fotónov (UPE), ktorá je preukázateľne silnejšia u živých organizmov než u mŕtvych.

Hoci takéto tvrdenia môžu na prvý pohľad pôsobiť pochybne a vyvolávať asociácie s nepodloženými paranormálnymi javmi ako aury, vedci pristupovali k výskumu s vedeckou precíznosťou. Svetlo viditeľnej vlnovej dĺžky vyžarované biologickými procesmi je extrémne slabé, takže by teoreticky malo byť prehlušené okolitými elektromagnetickými vlnami a tepelným žiarením tela.

Metodológia a kľúčové zistenia výskumu

Vedci použili špecializované zariadenia vrátane nábojovo viazaných súčiastok (CCD) na zachytenie a meranie fotónov. V experimente sledovali štyri imobilizované myši umiestnené v tmavej komore počas jednej hodiny, následne ich utratili a pokračovali v monitorovaní ďalšiu hodinu. Aby eliminovali skreslenie spôsobené poklesom teploty, mŕtve myši udržiavali na telesnej teplote.

Výsledky jednoznačne preukázali výrazný pokles množstva fotónov viditeľného svetla po smrti skúmaných subjektov.

Shutterstock

Okrem myší vedci skúmali aj listy arábkovky thalovej (Arabidopsis thaliana) a šeflery stromovitej (Heptapleurum arboricola). Pri stresovaní listov poranením alebo chemikáliami zaznamenali zaujímavé výsledky. „Z našich výsledkov vyplýva, že poranené časti všetkých listov žiarili počas 16 hodín snímania výrazne silnejšie ako tie nezranené,“ uvádzajú výskumníci.

Najpravdepodobnejším zdrojom UPE je aktivita rôznych reaktívnych druhov kyslíka, ktoré produkujú živé bunky pri vystavení stresorom ako teplo, jedy, patogény či nedostatok živín. Táto skutočnosť otvára nové možnosti pre medicínu a výskum – schopnosť diaľkovo monitorovať stres v tkanivách by mohla predstavovať významný diagnostický a výskumný nástroj pre zdravotníkov a vedcov.

Vďaka týmto objavom sa možno jedného dňa naozaj dozvieme, či ľudia žiaria zdravím nielen v prenesenom, ale aj v doslovnom význame.

Mohlo by ťa zaujímať:

Tvoja selfie prezradí, ako dlho budeš žiť. Nová AI šokuje aj lekárov


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.