Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 19.5.2025
sk
Gertrúda
cz
Ivo
, Ivoš

Toto je najlepší druh piva na svete. Slováci budú z výsledkov prekvapení, Česko má dôvod na radosť

Poznáme odpoveď na odvekú otázku všetkých pivárov.


Ak si myslíš, že pivo je len svetlý ležiak z krčmy za rohom, mýliš sa. Svet piva je oveľa pestrejší a chutnejší, než by si čakal. Každý štýl má svoj pôvod, charakter aj príbeh. Pozri sa s nami na najlepšie druhy piva na svete podľa odborníkov aj pivných nadšencov – nech vieš, čo ochutnať najbližšie. Rebríček zostavil známy portál TasteAtlas.

1. Tripel (Belgicko)

Silné, ale prekvapivo ľahko piteľné pivo s bohatou penou, ovocnými tónmi a korenistou arómou. Obsah alkoholu sa pohybuje medzi 7 až 10 %, čo z neho robí poriadne silný kúsok. Tripel má zlatú farbu a jemne sladkastú chuť. Považuje sa za jeden z vrcholov belgického pivovarníctva – prototypom je legendárny Westmalle Tripel.

2. Dubbel (Belgicko)

Tmavšie a karamelovejšie pivo s komplexnými tónmi sušeného ovocia, hrozienok a tmavého cukru. Vzniklo už v 20. rokoch minulého storočia a odvtedy si drží svoj štýl – chutné, hutné, ale vyvážené. Najlepší kúsok? Holandské La Trappe Dubbel, ocenené zlatom na World Beer Cup 2024.

3. Lambic (Belgicko)

Pivo, ktoré si žije vlastným životom. Fermentuje sa divoko – bez priemyselných kvasníc, len s tými, čo sú vo vzduchu. Výsledok? Každá várka chutí trochu inak. Obľúbené verzie sú gueuze, kriek (s čerešňami) či faro. Najlepšia voľba? Oude Geuze Boon Vat 108, držiteľ zlata z roku 2018.

4. Chodské pivo (Česko)

Regionálny klenot z Plzenského kraja. Vyrába sa len z miestnych surovín, vrátane známeho žateckého chmeľu. Zlatisté, hutné, mierne horké pivo, ktoré sa kedysi podávalo aj na kráľovských dvoroch.

Shutterstock

5. Weissbier (Nemecko)

Tradičné bavorské pšeničné pivo so sýtou penou, zakaleným vzhľadom a vôňou banánov či klinčekov. Vyrába sa minimálne z 50 % pšeničného sladu. Príkladom je legendárne Weihenstephaner Hefeweissbier alebo Ayinger Urweisse.

6. Belgian blond ale (Belgicko)

Zlatý stred medzi sladkosťou a korenistosťou. Nie príliš silné, nie príliš horké – jednoducho pivo pre každého. Ideálne na letné posedenie na terase. Skús napríklad La Trappe Blond.

7. Pilsner (Česko)

Asi najznámejší štýl u nás. Svetlý ležiak vznikol v Plzni v roku 1842 a rýchlo si podmanil celý svet. Jemne horký, ľahký a osviežujúci – ideálny na každodenné pitie. Originál? Pilsner Urquell.

Shutterstock

8. Imperial stout (Anglicko)

Tmavé, silné a poriadne aromatické pivo s chuťou kávy, čokolády a sušeného ovocia. Pôvodne určené pre ruský cársky dvor, dnes milované po celom svete. Obsah alkoholu? Až 12 %.

9. Helles (Nemecko)

Nemecká odpoveď na český ležiak – svetlé pivo z Mníchova, jemnejšie a viac sladové než Pilsner. Ideálne, ak hľadáš niečo osviežujúce, ale nie veľmi horké. Odporúča sa skúsiť Weihenstephaner Helles.

10. Witbier (Belgicko)

Svieže, bledé a často dochutené koriandrom či pomarančovou kôrou. Tradične nefiltrované, s ovocnou arómou a bylinkovým nádychom. Hodí sa k šalátom, rybám, vajíčkam aj sladkým dezertom.

Mohlo by ťa zaujímať:

Scestovaný youtuber vyskúšal “slovenský trojboj”. Pozri si jeho reakciu na kombináciu halušiek, borovičky a piva


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.