Pred nejakým časom sme ti na EMEFKA priniesli desať zaujímavých filmov o kyberšikane. Keďže sa článok stretol s pomerne veľkým úspechom, prinášame ti jeho voľné pokračovanie.
V ňom sme sa zamerali na šikanu, ktorá sa odohráva v školských triedach a chodbách či medzi deťmi a tínedžermi. Týchto desať strhujúcich filmov nezriedka jasne ukazuje, kam podobné ponižovanie môže viesť.
1. Hra
Výbornú drámu Hra natočil režisér Ruben Östlund. Inšpiroval sa pri nej skutočnými prípadmi sofistikovanej šikany, ku ktorej došlo vo švédskom Göteborgu. Skupina agresorov sa nevyžívala vo fyzickom násilí, ale v psychologickej manipulácii a tlaku. Vo filme si podobní útočníci vyhliadnu trojicu chlapcov, ktorí netušia, ako sa tejto „hre“ vzoprieť.
Östlund natočil podnetné a mnohovrstevné dielo, ktoré je nielen o samotnej šikane, ale o spoločnosti ako takej, o tragickom neporozumení a neochote zasiahnuť (v prípade dospelých). Film si užijú hlavne milovníci artoviek, keďže je natočený veľmi pomaly, sústredene a obsahuje aj niekoľko zaujímavých metafor. Stojí však za to túto silnú kávu dopiť do dna. Budeš mať o čom premýšľať.
2. Zlo
Pokračujeme ďalším vydareným filmom zo švédskych končín. Mrazivá dráma Zlo vznikla pod režisérskym dohľadom Mikaela Håfströma a rozpráva o problematickom tínedžerovi Erikovi (Andreas Wilson). Ten sa v škole správa násilne, doma ho zase týra sadistický otec. Keď ho vyhodia zo školy, Erik nastupuje na internátnu školu.
Tam ale panujú tvrdé zákony. Starší študenti majú nad mladšími veľkú moc a naplno ju využívajú. Erik sa ale odmieta podriadiť. Zlo je výborne natočená dráma, ktorá obsahuje mnoho emocionálne silných momentov, má výborné tempo a gradáciu a presných hercov. Snímka si odniesla aj nomináciu na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film.
3. Speak
Vynikajúca dráma Speak od Jessicy Sharzer rozpráva o študentke Melinde (Kristen Stewart), ktorá bola kedysi obľúbená a mala veľa priateľov. Ale jedna noc všetko zmenila a Melinda sa stala outsiderkou. Jej bývalí kamaráti ju ignorujú a v škole s ňou nikto nehovorí. Akoby ani neexistovala.
Melinda v sebe navyše nesie hlbokú traumu z onej osudnej noci, nemá však nikoho, o koho by sa mohla oprieť. Snímka stojí hlavne na fantastickom výkone Kristen Stewart, ktorej premena z veselého dievčaťa na hlboko poznamenanú študentku je zvládnutá veľmi realisticky. Výborný je aj scenár a emocionálna sila príbehu. Odporúčame.
4. 2:37
Psychologickú drámu 2:37 natočil Murali K. Thalluri. Ponúka nám v nej pohľad na jeden deň niekoľkých študentov jednej zdanlivo obyčajnej strednej školy. Pod povrchom sa však nachádza neistota, depresie, šikana, násilie a temné tajomstvá.
Dá sa povedať, že šikana je v prípade tohto filmu len jednou z tém, ale predsa len má dominantné postavenie. Zaujmú výborné herecké výkony hercov, zaujímavo zvolená forma (inšpirovaná Van Santovým Slonom, o ktorom ešte bude reč) a miestami aj poriadna nekompromisnosť a drsnosť.
5. Klass
Pokiaľ chceš vidieť naturalistickú, nekompromisnú a poriadne depresívnu snímku na tému šikany, nemal by si vynechať drámu Klass od Ilmara Raaga. Odohráva sa na obyčajnej estónskej strednej škole. Uzavretý študent Joosep (Pärt Uusberg) sa stáva terčom krutej šikany, na ktorej sa podieľa prakticky celá trieda.
Len Kaspar (Vallo Kirs) to jedného dňa už nevydrží a postaví sa na jeho stranu. Aké to bude mať následky? Klass je filmom, na ktorý tak skoro nezabudneš. Extrémne realistický, znepokojivý a poriadne depresívny pohľad na to, aké dôsledky môže mať ponižovanie a týranie človeka.
6. Ben X
Dráma Ben X od Nica Balthazara rozpráva o študentovi Benovi (Greg Timmermans), ktorý trpí Aspergerovým syndrómom a práve kvôli tomu si ho vyhliadnu ako terč šikany jeho spolužiaci. Z neutešenej reality Ben uniká do virtuálneho sveta, konkrétne do hry ArchLord, kde je nebojácnym hrdinom.
Práve v hre sa zoznamuje so Scarlite (Laura Verlinden), ktorá Bena podnieti k tomu, aby sa svojim trýzniteľom postavil. Ben X je výborne natočený kúsok s výborným Timmermansom v hlavnej úlohe. Obsahuje hneď niekoľko poriadne mrazivých scén a záver je skutočne veľmi silný.
7. Kmeň
Originálnu drámu Kmeň natočil Myroslav Slabošpyckyj. Odohráva sa na internátnej škole pre nepočujúcich, do ktorej práve nastupuje nováčik Sergej (Grigoriy Fesenko). Pridáva sa k skupine najsilnejších študentov, ale keď sa nečakane zamiluje, jeho situácia sa začne komplikovať a on sa v očiach svojich kamarátov stáva nepriateľom.
Film zaujme jednak svojou otvorenosťou a naturalizmom, ale aj faktom, že všetky úlohy stvárnili skutočne nepočujúci herci, ktorí sa dorozumievajú znakovou rečou. K nej ale nie sú k dispozícii žiadne titulky. Rozhodne zaujímavý ťah, ktorý možno nebude viacerým divákom po chuti, tí náročnejší si ale prídu na svoje. Príbeh je totiž veľmi dobre pochopiteľný aj pre toho, kto znakovú reč neovláda.
8. Slon
Mrazivá dráma Slon od Gusa Van Santa nám ukazuje bežný deň na úplne bežnej strednej škole. Kamera sa prepletá medzi rôznymi študentmi, ktorí riešia vlastné starosti či vzťahové peripetie. Lenže ešte nevedia, že tento deň skončí krvavo. Dvaja šikanovaní študenti si totiž do školy priniesli zbrane.
Režisér sa voľne inšpiroval desivým masakrom na strednej škole Columbine v roku 1999 a každý priaznivec kvalitných nezávislých filmov si pri jeho sledovaní príde na svoje. Vyzdvihnúť treba presných hercov, výbornú kameru, ale aj réžiu, ktorá síce pôsobí nezúčastnene a chladne, ale práve vďaka tomu sa pred nami celá tragédia onoho dňa zhmotní v celej svojej desivosti. Snímka si z festivalu v Cannes odniesla dve ocenenia (Zlatú palmu za najlepší film a za najlepšiu réžiu).
9. King Jack
Pozoruhodná nezávislá dráma King Jack od Felixa Thompsona je predovšetkým filmom o dospievaní. Tínedžer Jack (Charlie Plummer) nie je dvakrát nadšený, keď sa musí celý víkend starať o svojho mladšieho bratranca Bena (Cory Nichols). Jacka navyše šikanuje sadistický Shane (Danny Flaherty), ktorý si teraz trúfne aj na Bena.
Thompsonova snímka je poctivým coming-of-age filmom, ktorý sa môže pochváliť hlavne veľkou mierou realistickosti. Hlavný hrdina je vykreslený veľmi plasticky a Charlie Plummer ho stvárnil perfektne.
10. The Dirties
Drámu The Dirties u nás príliš veľa ľudí nepozná, tak jej aspoň v tomto článku spravíme menšiu reklamu. Film natočil Matt Johnson, ktorý si aj zahral jednu z hlavných postáv. Príbeh sa točí okolo študentov Matta (Matt Johnson) a Owena (Owen Williams), ktorí na svojej strednej škole nakrúcajú dokumentárny film o šikane.
Práve tento projekt je pre nich možnosťou, ako vyventilovať svoju nenávisť k agresorom a pomstiť sa im. Lenže pre jedného z nich sa film stáva posadnutosťou, ktorá môže mať reálne následky. Johnson zvolil veľmi inteligentný koncept a za pár šupiek dokázal natočil veľmi znepokojivý, mrazivý a nápaditý kúsok. Výborná práca!