Máme filmy, ktoré si radi pozrieme prakticky kedykoľvek, a to aj za predpokladu, že sme ich videli už tisíckrát. Potom sú tu ale snímky, pri ktorých nám stačí jedno pozretie. Nie preto, že by boli zlé, práve naopak. Sú ale tak emocionálne zdrvujúce, mrazivé a desivé, že proste nemáme odvahu pozrieť si ich znovu. Prípadne ju zbierame poriadne dlho.
V tomto článku ti predstavíme desiatku silných snímok, ktoré si pravidelne zrejme nikto nepúšťa. Je však dôležité ich vidieť.
1. Saulov syn
Desivú vojnovú drámu Saulov syn natočil László Nemes. Príbeh sa odohráva v koncentračnom tábore v Osvienčime a jeho hlavným hrdinom je žid Saul Auslander (Géza Röhrig), ktorý je členom takzvaného Sonderkommanda. Pod hrozbou smrti sa musí podieľať na nacistickom systematickom vyvražďovaní nevinných ľudí.
Napokon sa uprostred tohto pekla rozhodne jedného z mŕtvych chlapcov dôstojne pochovať. To ale môže mať desivé následky. Saulov syn je strhujúca, temná a mrazivá dráma, ktorá ťa zavedie do reality koncentráku viac, než by ti bolo milé. Snímka si právom odniesla mnoho ocenení, vrátane Oscara za najlepší zahraničný film.
2. Requiem za sen
Dnes už kultová dráma Requiem za sen od Darrena Aronofskyho je poriadnou emocionálnou jazdou. Snímka rozpráva o trojici narkomanov Harrym (Jared Leto), Marion (Jennifer Connelly) a Tyroneovi (Marlon Wayans), ktorí sa čoraz viac prepadajú do priepasti závislosti.
Okrem toho je tu aj Harryho matka Sara (Ellen Burstyn), ktorá sa stáva závislou od tabletiek na chudnutie. Celý film je vlastne modernou tragédiou obyčajných ľudí a ich úplného pádu na dno. Filmu okrem dokonalých hereckých výkonov dominuje ostrá husľová hudba, inovatívna práca so strihom a naliehavá réžia. Z tohto sa budeš spamätávať ešte dlho.
3. Chlapci neplačú
Silná dráma Chlapci neplačú vznikla pod režisérskym dohľadom Kimberly Peirce. Príbeh sa inšpiroval skutočným príbehom mladého transmuža Brandona Teenu (Hilary Swank). Keď sa zapletie do krádeže, rozhodne sa utiecť a napokon zakotví v malom mestečku Falls City, kde sa zamiluje do krásnej Lany (Chloë Sevigny).
Čo sa ale stane, ak tajomstvo o Brandonovej identite vyjde na povrch? Chlapci neplačú je veľmi nekompromisne, tvrdo a realisticky nakrútený film, ktorý mrazivo zobrazuje predsudky, nenávisť a následky, ktoré z nich plynú. Hilary Swank si za svoj výkon odniesla sošku Oscara, Chloë Sevigny zase nomináciu za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.
4. Let číslo 93
Poriadne silná dráma Let číslo 93 od Paula Greengrassa sa odohráva 11. septembra 2001, počas teroristických útokov na USA. Teroristi vtedy uniesli štyri lietadlá, pričom tri z nich svoj cieľ zasiahli. Let číslo 93 však nie.
Až dokumentárne vierohodná dráma dokonale zachytáva chaos, strach, zmätenie, úzkosť, ale aj odhodlanie a hrdinstvo. A toto všetko perfektne prenáša aj na diváka. Hoci pri sledovaní vieš, ako film skončí, aj tak si nemôžeš pomôcť a od napätia si obhrýzaš nechty. A v závere dosiahneš skutočnú emocionálnu katarziu. Silné.
5. Grave of the Fireflies
Animovanú vojnovú drámu Grave of the Fireflies natočil Isao Takahata. Príbeh sa odohráva počas druhej svetovej vojny a sleduje dvoch súrodencov: Seita a jeho sestru Setsuko. Tí sa po smrti matky ocitajú v opatere svojej tety, ale napokon jej príbytok musia opustiť a pokúsiť sa postarať sami o seba. Jedla je ale málo a krutosť vojny si vyberá svoju daň.
Silný príbeh s výrazným protivojnovým posolstvom je emocionálne nesmierne silný a obsahuje aj mnoho poeticky ladených momentov.
6. Miesto pri mori
Nesmierne boľavá, krutá a realistická dráma Miesto pri mori od Kennetha Lonergana rozpráva príbeh samotára Leeho (Casey Affleck), ktorý sa po smrti svojho brata Joea (Kyle Chandler) dozvie, že sa stal opatrovníkom jeho syna Patricka (Lucas Hedges). Návrat do mesta Manchester-by-the-Sea je ale extrémne náročný, pretože Lee si so sebou nesie obrovskú traumu z minulosti. Podarí sa mu nájsť si k svojmu synovcovi cestu?
Film stojí hlavne na fantastických hereckých výkonoch (Casey Affleck si právom odniesol Oscara), citlivo napísanom scenári a ohromne silných emóciách, ktoré ale nikdy neskĺznu do lacného pátosu. Snímka si odniesla šesť nominácií na Oscara, z víťazstva sa tešil nielen Affleck, ale aj Kenneth Lonergan, ktorý si odniesol sošku za najlepší originálny scenár.
7. Cesta
Cesta patrí zrejme k najtemnejším a najdepresívnejším post-apokalyptickým filmom vôbec. Odohráva sa niekoľko rokov po bližšie nešpecifikovanej katastrofe, kvôli ktorej je celá Zem pokrytá popolom a pomaly umiera. Touto spúšťou putuje otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee), ktorí sa zo všetkých síl snažia prežiť.
Adaptácia rovnomenného románu Cormaca McCarthyho sa podarila na jednotku s hviezdičkou. Veľmi verne zachytáva jeho desivú atmosféru, zúfalstvo, ale aj nehynúcu silu človeka stále pokračovať ďalej. Silný príbeh, ale asi ťažko ide o film, ktorý by sme si púšťali na pravidelnej báze. Na to je až príliš depresívny a bezvýchodiskový.
8. Siedmy kontinent
Kto si potrpí skôr na artové filmy, by rozhodne nemal vynechať drámu Siedmy kontinent od Michaela Hanekeho. Tá rozpráva o jednej úplne obyčajnej rodine, ktorá je zaseknutá v stereotype, nespokojnosti a neschopnosti komunikovať svoje pocity. Preto sa jej členovia rozhodnú k radikálnemu kroku.
Snímka má pomalé tempo a spolieha sa na dlhé zábery bez strihu, takže pre mnohých bude iste nudná. Tí trpezlivejší dostanú mrazivú dávku poriadnej existenciálnej depresie. Haneke sa s tým naozaj nebabral a žiadnu nádej neponúka. Berte, alebo nechajte tak.
9. Klass
Mimoriadne drsná dráma Klass od Ilmara Raaga rozpráva príbeh študentov jednej strednej školy. Introvertný Joosep (Pärt Uusberg) sa stáva terčom krutej šikany svojich spolužiakov. Na jeho stranu sa v jednej chvíli postaví len Kaspar (Vallo Kirs). Hlavný trýzniteľ Anders (Lauri Pedaja) ale nemieni ustúpiť, a tak sa rozbieha kolotoč násilia a nepredvídaných následkov.
Filmov o šikane máme veľké množstvo, ale odvážime sa tvrdiť, že práve Ilmar Raag sa na túto problematiku pozrel najrealistickejšie a bez akýchkoľvek príkras. Jeho Klass je miestami až fyzicky ťažké sledovať. A doznievať v tebe bude ešte sakramentsky dlho.
10. Dogville
Na záver si dáme snímku, ktorú opäť ocenia skôr priaznivci artoviek. Film Dogville od Larsa von Triera je mnohými považovaný za jeho najlepšie dielo. Rozpráva príbeh Grace (Nicole Kidman), ktorá uteká pred nebezpečnými gangstrami. Dostane sa do mestečka Dogville, kde ju obyvatelia vrelo privítajú. Lenže časom sa ich prístup začne meniť a ich nároky na Grace sa zvyšujú…
Lars von Trier v Dogville veľmi originálnym spôsobom zobrazil beštiálnosť ľudí a toho, čoho sú jeden na druhom schopní. Za zmienku stojí aj avantgardná audiovizuálna stránka (celý film bol natočený na divadelnom javisku, na ktorom sú nakreslené obrysy budov).