Jedna z najobľúbenejších plodín na svete sa dostáva do existenčných problémov. Nový výskum organizácie Christian Aid odhaľuje alarmujúce skutočnosti o tom, ako globálne otepľovanie devastuje banánové plantáže naprieč Latinskou Amerikou a Karibikom. Téme sa venoval portál Topky.
Dve tretiny pestovateľských oblastí môžu byť nepoužiteľné
Vedci predpovedajú, že takmer 60 % súčasných banánových pestovateľských regiónov v Latinskej Amerike a Karibiku sa do roku 2080 môže stať nevhodných pre pestovanie tohto ovocia. Krajiny ako Guatemala, Kostarika a Kolumbia, ktoré v súčasnosti zabezpečujú väčšinu svetového exportu banánov, čelia bezprecedentným výzvam.
Banány predstavujú štvrtú najdôležitejšiu potravinovú plodinu na planéte, hned‘ po pšenici, ryži a kukurici. Pre viac ako 400 miliónov ľudí tvoria 15 až 27 % denného kalorického príjmu. Región Latinskej Ameriky a Karibiku dodáva približne 80 % celosvetového exportu.
Aurelia Pop Xo, 53-ročná pestovateľka z Guatemaly, opisuje svoju situáciu slovami: „Klimatická zmena zabíja naše úrody. To znamená žiadny príjem, pretože nemáme čo predať. Moja plantáž umiera.“

Krehká genetická rozmanitosť ako slabé miesto
Dominantná odroda Cavendish, ktorá tvorí väčšinu komerčných exportov, vyžaduje veľmi špecifické podmienky. Potrebuje teploty medzi 15 až 35 stupňami Celzia a presne vyváženú vlhkosť. Práve táto genetická uniformita robí banány mimoriadne zraniteľnými voči klimatickým zmenám.
Extrémne počasie vrátane tropických búrok spôsobuje opadávanie listov banánovníkov, čím sa dramaticky znižuje ich schopnosť fotosyntézy. Zároveň sa šíria hubové choroby, ktoré prosperujú v meniacich sa klimatických podmienkach.
Organizácia Christian Aid vyzýva bohaté krajiny, aby poskytli finančnú podporu komunitám postihnutým klimatickou krízou. Ako uvádza Osai Ojigho z Christian Aid: „Banány nie sú len najobľúbenejším ovocím sveta, ale aj základnou potravinou pre milióny ľudí.“