Slovenské dôchodky sú v ohrození: Dlh Sociálnej poisťovne nie je jediným problémom

Systém sa môže zrútiť.


Slovenský dôchodkový systém čelí čoraz väčšiemu tlaku. Starnúca populácia, nízka pôrodnosť a odliv pracovnej sily do zahraničia spôsobujú, že financovanie penzií bude v najbližších rokoch čoraz náročnejšie.

Zatiaľ čo počet penzistov rastie, tých, ktorí do systému prispievajú, postupne ubúda. Systém pritom funguje na princípe priebežného financovania – teda súčasní pracujúci platia dôchodky súčasným penzistom. Ak nebude mať kto prispievať, dôchodky budú musieť byť dotované zo štátneho rozpočtu, píše portál Finsider. A ten už teraz zachraňuje Sociálnu poisťovňu, ktorá je v mínuse takmer tri miliardy eur.

Jedným z výrazných problémov je aj to, že značná časť slovenských občanov pracuje za hranicami a odvody odvádza mimo krajiny. Hoci presné dáta neexistujú, podľa odhadov sa v zahraničí dlhodobo nachádza približne 300-tisíc ekonomicky aktívnych Slovákov.

Analýzy však naznačujú, že približne 5 až 6,5 % absolventov stredných škôl a 4 až 5 % vysokoškolákov odchádza za prácou mimo Slovenska už krátko po ukončení štúdia. Tento trend je dlhodobo stabilný a bez výrazných výkyvov.

Pôrodnosť nestačí, ľudí v produktívnom veku bude ubúdať

Situáciu ešte viac komplikuje fakt, že krajina nemá dostatok detí, ktoré by v budúcnosti nahradili odchádzajúcich pracujúcich. Pôrodnosť je na historickom minime – za rok 2023 pripadalo len 853 živonarodených detí na 100-tisíc obyvateľov.

Aj keby sa pôrodnosť začala zvyšovať hneď zajtra, trvalo by približne 20 rokov, kým by tieto deti vstúpili na pracovný trh.

Shutterstock

Posun dôchodkového veku ako dočasné riešenie

Jediným krokom, ktorý zatiaľ zmiernil tlak na dôchodkový systém, bolo zrušenie dôchodkového stropu. Vek odchodu do dôchodku sa dnes zvyšuje podľa strednej dĺžky života. Každý rok tak pracujúci strávia v zamestnaní o mesiac či dva viac. To síce systém dočasne odľahčuje, no dlhodobo problém nerieši.

Ak štát nepríde s udržateľným riešením – napríklad efektívnym návratom Slovákov zo zahraničia alebo ich nepresvedčí, aby v prvom rade neodchádzali za pracou do iných krajín a vytvoril pre nich priaznivé podmienky doma – budú dôchodky čoraz viac závislé od štátnych dotácií. A to nie je dlhodobo udržateľné.

Mohlo by ťa zaujímať:

Malá chyba vás môže pripraviť o trinásty dôchodok. Takto sa jej vyhnete


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné