Zdroj: ©Shutterstock

Tieto slovenské stavby ti vyrazia dych. Svet ich obdivuje, no možno si o nich ani netušil

Slovensko sa výšok nebojí.

Slovensko nie je len krajinou hradov a zámkov, ale aj miestom, kde sa rodia moderné architektonické skvosty. Či už si milovníkom architektúry, alebo len rád objavuješ niečo nové, priprav sa na poriadnu dávku inšpirácie.

Moderná architektúra na Slovensku? Áno, a nie je to len betón a sklo

Keď sa povie slovenská architektúra, väčšina si predstaví majestátne hrady, historické kostoly alebo drevenice roztrúsené po horách. No súčasné Slovensko sa mení – a spolu s ním aj jeho tvár. V mestách vyrastajú stavby, ktoré nielenže rešpektujú tradíciu, ale zároveň prinášajú svieži vietor inovácie, dizajnu a ekológie. A čo je najlepšie – mnohé z nich sa dostali do povedomia odborníkov po celom svete.

V posledných rokoch sa na Slovensku čoraz viac rozvíja architektúra, ktorá neslúži len na praktické účely, ale má aj umelecký a emocionálny rozmer. Nájdeš tu budovy, ktoré by si bez váhania zaradil medzi projekty v Kodani, Barcelone či v Tokiu. Slovenskí aj zahraniční architekti spolupracujú na vizionárskych riešeniach, ktoré menia mestské centrá, staré industriálne štvrte aj nevyužité priestory na miesta plné života.

Stock.adobe

Vedel si, že…?

Most SNP (tiež „UFO“) postavili v roku 1972. Ide o unikátny jednopylónový most bez pilierov vo vode, s reštauráciou vo výške 85 metrov.

Moderné mestá namiesto šedivých sídlisk

Kedysi sa na Slovensku architektúra často spájala len s panelákmi a rovnakými budovami, ktoré rástli ako huby po daždi. Dnes je situácia úplne iná. Architekti sa neboja experimentovať, kombinovať betón s drevom, zelenými strechami, inovatívnym osvetlením či inteligentným systémom využitia priestoru. Výsledkom sú stavby, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale aj fungujú – a najmä, zapamätáš si ich.

Nivy Tower

Ešte donedávna bola Nivy Tower najvyššou budovou na Slovensku – so svojimi 125 metrami stála ako dominantný maják nového downtownu Bratislavy. Nachádza sa v mestskej štvrti Nové Nivy, v tesnej blízkosti autobusovej stanice a nákupného centra, a je tak súčasťou jedného z najväčších developerských projektov v krajine.

Za návrhom Nivy Tower stojí renomované britské štúdio Benoy Architects, ktoré spolupracovalo so slovenským architektonickým tímom Siebert + Talaš. Výstavba sa začala v roku 2017 a budova bola oficiálne dokončená a otvorená v roku 2020. Využitie je najmä administratívne – sídlia tu popredné slovenské aj zahraničné firmy vrátane skupiny HB Reavis, ktorá projekt zrealizovala.

Okrem technológií a výšky zaujme aj tým, ako je zakomponovaná do života mesta – priamo pod ňou sa nachádza zelená strecha autobusovej stanice, ktorá slúži ako mestský park. Celý koncept je navrhnutý tak, aby sa práca, oddych, nakupovanie a cestovanie dali vybaviť na jednom mieste – a bez stresu.

Most Apollo

Bol postavený v roku 2005 a úplne rozbil zaužívané predstavy o tom, ako sa mosty stavajú. Architekt Miroslav Maťaščík a jeho tím si vybrali neuveriteľný prístup – mostné dielo postaviť mimo toku Dunaja, na pontónoch, a až potom ho pomocou žeriavov otočiť a usadiť. Reálne to vyzeralo ako veľká skladačka lega na vode.

Ocenenia? Získal ich viacero:

  • Stavba roka 2006,
  • prestížne uznanie od Slovenskej komory stavebných inžinierov,
  • európska cena za oceľové konštrukcie,
  • cenu si vyslúžil aj za Atlantikom – OPAL Award od Americkej spoločnosti stavebných inžinierov.

Vedel si, že…?

Tento spôsob bol v čase jeho dokončenia unikátny – žiadny iný most na svete sa takto nepostavil. A hoci má už takmer dve desaťročia, inžinieri z celého sveta sa sem naň chodia pozerať.

Aj dnes, keď Dunaj pokojne tečie pod ním, je Most Apollo stále akýmsi technologickým manifestom – príkladom toho, že aj na Slovensku sa dajú uskutočniť projekty, ktoré podržia kompetenciu moderných západných metropol.

Twin City Tower

Postavili ho medzi rokmi 2016 – 2018. Britské štúdio John Robertson Architects spolu so slovenským ateliérom Siebert + Talaš vytvorili stavbu vybavenú prvotriednymi kancelárskymi priestormi, zelenými nádvoriami a inteligentným systémom úspory energií.

Za čo získal cenu:

  • VISIO
  • Eurostav
  • CIJ Awards

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Radka Klemanová
Milovníčka cestovania, spoznávania nových krajín či kultúr. Špeciálne miesto v mojom srdci si vyslúžilo Slovensko a aj preto chcem čitateľov EMEFKA motivovať k jeho spoznávaniu.
Najčítanejšie
Podobné