Aj keď vodných plôch na kúpanie máme dostatok, stále sa nájdu ľudia, ktorí radšej porušia zákon a osviežia sa napríklad v tatranských plesách. Plesá sú pritom citlivé ekosystémy, ktoré sa môžu takýmto zásahom človeka narušiť. Mnohých turistov stále neodrádza ani mastná pokuta, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky 300 eur. Na tému upozornil portál TV Noviny.
„Ak sa priestupok nevyrieši dohovorom, za kúpanie sa v plesách či bystrinách, ako i za iné priestupky, hrozí turistom pokuta do výšky 300 eur na mieste v blokovom konaní. V následnom priestupkovom konaní ide o vyššie sumy,“ uvádza Tatranský národný park (TANAP) na svojej webovej stránke.
Fatálne následky
Vysokohorské vodné plochy a potoky vo Vysokých Tatrách tvoria krehké prírodné prostredie, v ktorom žijú vzácne druhy živočíchov – od drobných bezstavovcov až po unikátne ľadovcové relikty či endemity. Ich prežitie závisí od stabilných podmienok, a preto aj nepatrné zásahy do prostredia môžu mať pre tieto druhy fatálne následky.
„Známym druhom je napríklad chránený glaciálny relikt žiabronôžka severská (Branchinecta paludosa) alebo glaciálny relikt veslonôžka (Cyclops abyssorum). Kúpanie sa v plesách z dlhodobého hľadiska negatívne vplýva na ich celkový stav,“ informuje Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR).

Do vody sa pri kúpaní dostávajú zvyšky kozmetiky ako opaľovacie krémy, repelenty či deodoranty. Tie môžu ohroziť vodné organizmy a narušiť prirodzené usadeniny na dne jazier. Hoci by bolo ideálne, aby pri každom plese neustále dohliadal ochranár, v praxi to nie je možné. Ak ťa však prichytí pri čine, hrozí ti už spomínaná 300-eurová pokuta.
Ak sa chceš kúpať na mieste, kde si obklopený prírodou, vyber si nejaké jazero na to určené, na Slovensku ich máme dosť. Zoznam spolu s ďalšími informáciami nájdeš tu.