Kedy môžeš opäť šoférovať po včerajšom alkohole? Na toto si daj pozor, inak riskuješ pokutu aj vodičák

Leto sa spája aj so záhradnými párty, kde nechýba ani alkohol. Ak nasledujúci deň šoféruješ do práce, na toto si daj pozor.


Počas leta máme k alkoholickým nápojom akosi bližšie. Ideme si sadnúť s kamošmi na dobre vychladené pivko či miešaný drink, alebo usporadúvame párty u nás doma, kde väčšinou alkohol nechýba. Ak ale na druhý deň musíš šoférovať do práce alebo niekam inam, dobre si to premysli.

Nemusíš byť na žúre ani do 3 rána, aby bolo jasné, že o pár hodín zrejme nesadneš za volant. Všetko však záleží od typu alkoholu, množstva, váhy a kedy si mal svoj posledný pohárik, píše Pluska. Na to, aby si zistil, či je bezpečné ráno sadnúť za volant po včerajšom alkohole, ti môžu pomôcť aj nasledujúce kalkulačky.

O tom, ako rýchlo sa alkohol z tela vytratí, nerozhoduje len to, koľko a čo si pil. Dôležité sú aj faktory ako váha, pohlavie, metabolizmus a dokonca aj to, či si jedol. Muži a ženy odbúravajú alkohol iným tempom a zatiaľ čo niekto môže byť „čistý“ už po pár hodinách, inému to potrvá celý deň.

Ak si nie si istý, radšej neriskuj. Na určenie zostatkového alkoholu ti môže pomôcť aj online kalkulačka. Obľúbenou pomôckou je napríklad český portál alkoholmetr.cz alebo slovenská kalkulačka, kde si môžeš orientačne vypočítať, kedy už bude tvoje telo úplne bez alkoholu.

Kedy môžeš opäť šoférovať po včerajšom alkohole? Na toto si daj pozor, inak riskuješ pokutu aj vodičák
Shutterstock

Výška pokuty a zákaz šoférovania

To, že si pil „včera večer“, nie je pre policajnú hliadku ospravedlnením. Aj zostatkový alkohol môže zapríčiniť dopravnú nehodu.

Sankcie závisia od množstva nameraného alkoholu v dychu:

  • Do 1 promile: ide o priestupok, za ktorý môžeš dostať pokutu od 150 € do 800 € a zároveň zákaz šoférovať až na 3 roky.
  • Nad 1 promile: zákon to už považuje za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. V takom prípade ti hrozí až rok za mrežami, peňažný trest a zákaz šoférovania na 1 až 10 rokov. Pri opakovanom porušení dokonca doživotne.

Aj keď sa ponáhľaš do práce alebo máš pocit, že si „v pohode“, v dychu môže byť stále dosť alkoholu na to, aby si dostal pokutu či prišiel o vodičák. Kým si za volant skutočne sadneš, poriadne si to premysli a radšej zvoľ bezpečnejší spôsob dopravy. Nie je to len o pokute – ide o tvoju bezpečnosť aj bezpečnosť ostatných.

Mohlo by ťa zaujímať:

Pozor na pasce letnej jazdy: Únava prichádza rýchlo a za volantom zabíja. Na toto si daj pozor


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné