Slovenskom sa šíri podvod. Útočníci sa vydávajú za známeho operátora a žiadajú zaplatenie faktúry

Operátor zdôraznil, že takýto mail zákazníkom neposielal.


Mailovým schránkami obyvateľov Slovenska sa šíri ďalší podvod. O rozsiahlom phishingovom útoku informuje aj portál Živé. Spoločnosť Slovak Telekom pred ním varovala svojich zákazníkov.

Podvodný mail sa vydáva za oficiálnu správu od Slovak Telekomu a vyzýva na úhradu nezaplatenej faktúry do troch dní. Nedá sa vylúčiť, že viacero Slovákov na podvod naletí, keďže na prvý pohľad vyzerá mail dôveryhodne. Veľmi dôsledne totiž kopíruje štýl a formu Telekomu, vrátane vizuálnych prvkov.

Útočníci chcú týmto spôsobom získať osobné alebo platobné údaje používateľov. „Slovak Telekom žiadny takýto e-mail nezaslal, všetky faktúry a upomienky sú za Slovak Telekom zasielané z e-mailovej adresy faktura@telekom.sk, v ojedinelých prípadoch aj z adresy moj@telekom.sk,“ zdôraznili zástupcovia spoločnosti Slovak Telekom.

Všetci zákazníci si navyše informácie o svojich faktúrach môžu veľmi rýchlo skontrolovať cez mobilnú aplikáciu alebo cez zákaznícku zónu.

Útoky sú stále premyslenejšie

Phishingové útoky patria k veľmi premysleným a dokážu napáchať veľké škody. Útočníci v rámci neho rozposielajú podvodné správy a chcú od používateľov nelegálne získať osobné a citlivé údaje. Tieto správy často obsahujú informácie o výhre nejakého drahého predmetu či výzvu na uhradenie faktúr.

Pokiaľ ti teda len tak odrazu príde správa o tom, že si vyhral nový smartfón, očividne ide o podvod. Niektoré útoky sa dajú odhaliť jednoducho, iné pôsobia sofistikovanejšie a dokážu pomerne verne imitovať rôzne firmy či inštitúcie.

podvod, Slovensko, News, Slovak Telekom, maily, technológie, operátor
Shutterstock

Dôležité v takýchto prípadoch je nepanikáriť a nesnažiť sa sumu okamžite uhradiť. Existujú totiž detaily, podľa ktorých sa dá identifikovať, že ide o podvod. Napríklad prostredníctvom podozrivej mailovej adresy, nekonkrétneho oslovenia, ktoré nepoužíva meno zákazníka, prípadne text mailu obsahuje gramatické chyby.

V zásade sa ale dá povedať, že ľudia by nikdy nemali na základe jedného mailu poskytovať svoje citlivé údaje ako heslá, čísla bankových účtov, rodné číslo, dátum narodenia či čísla platobných kariet. Rovnako sa neodporúča klikať na akékoľvek odkazy, ktoré sa v podobných mailoch nachádzajú.

Odporúčame prečítať:

Zabudni na tieto rady od starších vodičov: 5 odporúčaní, ktorými svojmu autu dnes už skôr poškodíš


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné