Zdroj: ©Shutterstock

Lízing verzus úver: Poradíme ti, aké financovanie auta bude pre teba najvýhodnejšie

Vyhni sa zbytočným finančným problémom.

Zvažuješ kúpu nového alebo jazdeného auta, no nechceš minúť všetky svoje dlhoročné úspory? Možno by si radšej investoval, použil peniaze na bývanie alebo si ich jednoducho užil inak. V takom prípade pravdepodobne uvažuješ o financovaní prostredníctvom úveru alebo lízingu. Tu ale prichádza na rad dilema lízing verzus úver.

Výhodou lízingu či úveru je, že si náklady na auto rozložíš na dlhšie obdobie – najčastejšie štyri roky. Vďaka tomu nebude kúpa takou veľkou záťažou pre tvoj rozpočet a môžeš si dovoliť aj lepšie vozidlo, na ktoré by si inak hotovosťou nedosiahol. Zároveň však platí, že pri financovaní sa dá aj nepríjemne popáliť. Práve preto sme pre teba pripravili niekoľko dôležitých tipov, na čo si dať pozor, aby si sa vyhol zbytočným komplikáciám a finančným stratám.

Lízing verzus úver: Aký je v tom rozdiel?

Mnohí si zamieňajú lízing a úver na auto, hoci ide o dva odlišné finančné nástroje. Pri lízingu je vlastníkom vozidla zvyčajne lízingová spoločnosť a ty si len jeho používateľom. Každý mesiac splácaš dohodnutú sumu, a až po uhradení celej sumy sa môžeš stať majiteľom auta. Naopak, ak si auto kupuješ cez spotrebný úver, stávaš sa jeho vlastníkom okamžite. Na prvý pohľad môže ísť len o nepatrný rozdiel, v praxi však táto zdanlivá drobnosť prináša podstatné rozdiely.

Pre koho je vhodnejší úver?

Spotrebný úver je väčšinou bezúčelový, čo znamená, že banku nezaujíma, na čo peniaze použiješ. Môžeš si za ne kúpiť auto, zrekonštruovať byt alebo napríklad kúpiť novú práčku. A práve v tom spočíva jeho najväčšia výhoda. Keďže sa stávaš vlastníkom vozidla okamžite, môžeš s autom nakladať podľa vlastného uváženia – nie je nutné mať havarijné poistenie a vozidlo si môžeš upravovať, ako len chceš. Banku zaujíma len to, aby si riadne splácal dohodnuté mesačné splátky.

Lízing verzus úver ako financovať auto výhodne
Shutterstock

Ďalšou výhodou spotrebného úveru je, že spravidla nevyžaduje akontáciu – nepotrebuješ teda žiadne vlastné úspory. Jednoducho si vezmeš úver, zaplatíš za auto a potom ho splácaš mesačne. Ak si úver berieš na firmu, DPH si môžeš odpočítať naraz.

Odporúčame prečítať:

Toto sú vraj najškaredšie slovenské mená: Umelá inteligencia zostavila rebríček. Nájdeš sa v ňom?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné