Klasiky, ktoré pozná hádam každý. Najstarší hračkársky reťazec na svete vymenoval najdôležitejšie hračky všetkých čias

Labubu sa môže pred týmito gigantmi schovať.


Hračkárstvo Hamleys, založené už v roku 1760 Williamom Hamleym v Londýne, patrí medzi najstaršie a najikonickejšie hračkárstva na svete. Za svoju dlhú históriu predalo nespočetné množstvo hračiek a stalo sa symbolom detskej radosti naprieč storočiami. Web The Guardian informuje, že pri príležitosti svojho 265. výročia vytvorilo špeciálny zoznam „hrdinských“ 100 hračiek. Tieto hračky podľa zoznamu po sebe zanechali výraznú kultúrnu stopu, dosiahli trvalú obľúbenosť a majú historický význam.

Medzi desiatku najlepších sa podľa Hamleys dostali napríklad Lego stavebnice, bábika Barbie či Rubikova kocka. Nechýba klasická stolová hra Monopoly a virtuálne zvieratko Tamagotchi, ktoré obchod označil za „symbol posadnutosti technologickými hračkami 90. rokov“.

Do výberu sa prebojovali aj plyšové postavičky Teletubbies, interaktívny Furby, spievajúca bábika z filmu Frozen či legendárna herná konzola Nintendo Game Boy. Hamleys vo svojom hodnotení vyzdvihol hlavne Lego. Práve to sa prvýkrát uviedlo na trh v roku 1958. Už od počiatku svojej existencie išlo o nadčasovú a kreatívnu stavebnicu.

Bábiku Barbie označila spoločnosť za ikonický fenomén popkultúry, keďže sa od jej prvého uvedenia v roku 1959 predalo viac ako miliarda kusov. Rubikova kocka sa od svojho vzniku v roku 1974 stala najpredávanejšou hlavolamovou hračkou všetkých čias. Do dnešného dňa sa jej predalo vyše 500 miliónov kusov.

Ikonické hračky

Obchod nezabudol ani na „večné klasiky“, ako sú obruč (hula hoop), točiace sa káčky či guľôčky. Aj keď tieto hračky patria medzi prvé produkty, ktoré sa v Hamleys predávali už v 18. storočí, stále sa tešia celosvetovej popularite. Práve jednoduchosť, dotyk nostalgie a možnosť hry bez hraníc sú podľa Hamleys kľúčom k ich nesmrteľnosti.

Victoria Kay, jedna z popredných figúr spoločnosti Hamleys, priznala, že tvorenie rebríčka sa rýchlo zmenilo na festival nostalgie.

Mohlo by ťa zaujímať:

Fenomén hračiek Labubu neutícha. „Strašidelné“ bábiky sa predávajú za rekordné ceny

Jej kolegyňa Karen Dennett, si spomína na obdobia, keď museli kvôli obrovskej popularite niektoré hračky predávať s obmedzením – len jeden kus na zákazníka. „Pri spievajúcej bábike Elsa z Frozen bol taký dopyt, že sme ich museli expresne letecky dovážať,“ uviedla. Dodala aj osobný zážitok: „Ja aj môj brat sme raz dostali Rubikovu kocku. On ju vyriešil rýchlo, ja nie – tak som odlepila nálepky a spravila sa, že som to zvládla.“

Na záver Victoria Kay poznamenala, že určiť, čo robí hračku skutočne obľúbenou, je zložité, no sila spoločného zážitku hrá veľkú rolu. „Hračky, ktoré spájajú generácie, vytvárajú smiech, súťaženie či podvádzanie pri stole, sú nezabudnuteľné – Monopoly by nebolo ničím bez rodinných hádok. A netreba zabúdať na krásu jednoduchosti – objímanie bábiky, jazda s Hot Wheels či napätie v hrách ako Operácia, Jenga či Buckaroo. Tie nás bavia už desaťročia a budú baviť navždy,“ povedala.

Shutterstock

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné