Soundtracky dodávajú filmu šťavu a emóciu. Niekedy nás filmová hudba vedie k pocitom, inokedy nám diktuje, aby sme svoje pocity spochybňovali a nachádzali v nich ďalšie významy. Dakedy však stačí, aby hudobný skladateľ vytvoril uchu lahodiacu symfóniu, ktorú sa dá ľahko zapamätať.
V tomto článku sa pozrieme na soundtracky, ktoré spojili všetky tieto elementy a vytvorili takú dokonalú hudbu, až sa na ňu nedá zabudnúť. Filmová hudba má veľa podôb, no práve tieto soundtracky sa vyryli do vedomia i podvedomia populárnej kultúry tak, že s nami zostanú ešte veľmi dlho.
Piráti z Karibiku
Hans Zimmer je jedným z najlepších hudobných skladateľov všetkých čias, to už snáď všetci vedia. Jeho hudba k snímkam ako Gladiátor, Duna, Inception, Leví kráľ, Rango, Temný rytier a najnovšie aj F1 tvorí zlatý fond filmovej hudby. Zimmer vo svojich soundtrackoch neraz experimentuje, pre Dunu vymyslel so svojím tímom samostatné nové hudobné nástroje, ktoré mali predstavovať hudobniny planéty Arrakis.
Niekedy vie zájsť aj do viac popových teritórií, niekedy zas do rocku, inokedy ide klasickou orchestrálnou cestou. Pre tento článok však vyberáme soundtrack k filmu Piráti z Karibiku. Zimmer zložil hudbu k všetkým trom pôvodným filmom s Jackom Sparrowom, ktorého znelku pozná hádam každý. Dokonca aj tí, ktorí film nevideli.
Čokoľvek od Johna Williamsa
Keď už rozprávame o soundtrackoch, nemôžeme nespomenúť kráľa filmovej hudby – Johna Williamsa. Legendárny skladateľ stojí za úspechmi filmov ako Jurský park, Schindlerov zoznam, Superman, E.T., Hook, Star Wars, Indiana Jones, Vojna svetov, Harry Potter, Sám doma a mohli by sme pokračovať ešte veľmi, veľmi dlho. Tento muž jednoducho stvoril zvučky mnohých detstiev, a jeho melódie sú asi tie najzapamätateľnejšie zo všetkých spomenutých skladateľov.
John Williams je už dnes starý pán, má 93 rokov, no ešte do roku 2023 tvoril hudbu pre filmy. Ide o najčastejšie nominovaného umelca na Oscara, pričom zlatú sošku za najlepšiu filmovú hudbu si odniesol až päťkrát. Všetci moderní filmoví skladatelia ho uvádzajú ako svoju najväčšiu inšpiráciu, pričom ide o ozajstného klasika – jeho hudba je orchestrálna, obvykle využívajúca celú kapacitu hudobného spektra.
Všetky z jeho filmových soundtrackov oplývajú ikonickosťou, no asi najvýraznejším z nich je práve soundtrack pre Star Wars filmy a snímku Jurský park. Práve tieto série sa naprieč rokmi rozrástli do obrovských rozmerov, no aj tak stále používajú Williamsove originálne motívy. Prakticky vytvoril novú hudobnú reč, priliehajúcu k filmového svetu fikcie. Bez neho by značky Star Wars a Jurský park neboli to, čím sú dnes.
Krstný otec
Podobne je na tom aj film Krstný otec a jeho soundtrack od Ninu Rota. Taliansky hudobný skladateľ vytvoril v roku 1972 spolu s režisérom Francisom Fordom Coppolom dielo, ktorému spočiatku nikto neveril. Snímka Krstný otec si počas natáčania prechádzala hotovým peklom, no len čo sa dostala do sveta, tak nebolo pochýb o tom, že ide o majstrovské veľdielo modernej americkej kinematografie.
Zvučka Krstného otca je taktiež známa aj tým, ktorí film vôbec nevideli. Jasne definuje teatrálny, no dramaticky ťaživý a elegantný štýl filmu. Presne ako postavy filmu, ide tu o drsnú chlapskú tému obchodníkov so životmi, bojujúcich za prežitie svojej vlastnej rodiny.
Rodina je všetko, no nakoniec je to práve toto krédo, ktoré hlavného hrdinu núti robiť ohavné činy – ktoré nakoniec páchajú na jeho vlastnej rodine ešte horšie činy. Soundtrack tohto filmu je zrejme taký ikonický ako Marlon Brando – predstaviteľ titulného krstného otca, dona Corleoneho.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane