Väčšina Slovákov perie svoje oblečenie nesprávne. Robíš túto chybu aj ty?

Aj overené rady od rodičov môžu byť niekedy na škodu.


Možno sa ti to ťažko priznáva, ale skrátka je to tak. Pranie nie je jednoduché. Nestačí poznať programy a vedieť ich nastaviť. Do celého procesu vstupuje niekoľko premenných. Správny prací prášok, otáčky či správna teplota vody. Povedzme si na rovinu: koľkokrát sme vytiahli z práčky niečo špinavé, alebo bez farby, či pôvodného tvaru?

Dokonca aj overené tipy a triky od našich rodičov nemusia vždy fungovať. Vie o tom svoje aj odborník na pranie, ktorý svoje rady zdieľal pre portál Daily Mail. Vyvracia viaceré mýty a tvrdí, že väčšina ľudí perie oblečenie pri zlej teplote. A často aj zbytočne draho.

Menej je niekedy viac

Podľa neho je kľúčovým faktorom práve teplota vody. Nie vždy však vraj platí, že čím je vyššia, tým lepšie. Pranie na 90-ke síce zabije všetko, čo sa dá, ale oblečenie z práčky často nevyjde s pôvodným výzorom. Navyše, takéto pranie extrémne zvyšuje spotrebu energie.

Ak si ale prekonal chorobu, vysokou teplotou nič nepokazíš, práve naopak. Vtedy má zmysel zvoliť 60 stupňov Celzia, pri ktorých podľa odborníka zaniknú mnohé baktérie aj vírusy.

Bežné pranie, ktoré mnohí praktizujeme na 40-ke, však podľa slov odborníka nie je správne. Pokiaľ na oblečení nie sú výrazné fľaky, alebo zažratá špina, odporúča oblečenie prať na 30, dokonca na 20 stupňoch Celzia. Ušetríš tým podľa neho nielen oblečenie, ale aj elektrinu – v niektorých prípadoch až viac než polovicu nákladov oproti praniu na 40 stupňoch Celzia.

Väčšina Slovákov perie svoje oblečenie nesprávne. Robíš túto chybu aj ty?
Shutterstock

Ako správne prať pri nižších teplotách?

V prvom rade si vyber pracie prostriedky, ktoré sú určené práve na nízke teploty. Potom nezabudni na niečo, čo veľa ľudí úplne prehliada – čistenie samotnej práčky. Pokiaľ nie je vyčistená, môže spôsobiť, že tvoje oblečenie bude síce vyprané, ale tiež bude smrdieť ako vlhký uterák zabudnutý týždeň v športovej taške.

Taktiež dbaj na pravidelné čistenie zásobníka na prací prostriedok, gumového tesnenia dvierok, filtrov a tiež nechávaj dvierka po praní otvorené, aby mohla práčka vyschnúť. Ak máš práčku so samostatným čistiacim cyklom, raz za čas ho spusti podľa návodu.

V prípade, že nechceš míňať zbytočne veľa peňazí, ničiť si oblečenie a zároveň túžiš po tom, aby z práčky nevychádzali veci s podivným zápachom, možno je načase prehodnotiť svoj prací rituál. Nie všetko, čo ťa naučila mama, totiž automaticky platí aj v roku 2025.

Odporúčame prečítať:

TOP 10 memes, ktoré vás bavili minulý týždeň najviac #186


Tagy:
Najčítanejšie
Podobné