Predstav si, že sa nachádzaš na vojnovom poli. Ponad hlavu ti svištia nepriateľské výstrely a vyčkávaš, kedy ťa z nebies ukončí vlna rakiet. Vtedy ti však veliteľ cez vysielačku prezradí, že prichádza kavaléria. Z poza chrbta ti vyletí vojnový roj včiel a uvedomíš si, že každá jedna včela je tvoja kamarátka. Web Odditycentral informoval o novinke, ktorú predstavila svetu Čína. Jej vedci vytvorili včelieho kyborga – živú včelu ovládanú strojom.
Vedci z Pekinského technologického inštitútu vyvinuli najľahší ovládač na mozog hmyzu na svete, ktorý váži iba 74 miligramov, a pomocou neho vytvorili prvú kyborg včelu. Včely sú schopné niesť náklad nektáru, ktorý dosahuje až 80 % ich telesnej hmotnosti. Popritom sú schopné prejsť vzdialenosť až 5 kilometrov bez prestávky. Nosenie ovládača s hmotnosťou 74 miligramov im teda nerobí žiadny problém.
Spomenuté zariadenie sa pripevní na chrbát včely a pomocou troch malých ihiel sa pripojí priamo na jej mozog. Tým pádom umožňuje človeku ovládať jej pohyby prostredníctvom nízko intenzívnych elektrických impulzov. Tie zas vyvolávajú napríklad zákruty doľava, doprava, pohyb vpred alebo návrat späť podľa aktuálnej potreby. Profesor Zhao Jieliang uvádza, že počas testov jeho tím dosiahol úspešnosť v ovládaní včiel až 90 %.
Včela ako špión
Včelí kyborgovia tak kombinujú výnimočnú pohyblivosť, schopnosť maskovania a prispôsobenia sa prostrediu, ktoré majú tieto hmyzie hostiteľky. Profesor Zhao vo svojej vedeckej práci zdôraznil, že v porovnaní so syntetickými robotmi majú hmyzom riadené stroje väčšiu nenápadnosť a dlhšiu výdrž.
Práve tieto vlastnosti z nich robia neoceniteľnými pri utajenej prieskumnej činnosti v bojových situáciách. Aby vytvorili najľahší ovládač, vedci použili technológiu tlače obvodov na polymérovú fóliu, ktorá je taká ľahká a flexibilná, ako krídla hmyzu.
Vedci sa však aj tak stretli s istými problémami. Nohy a bruško včiel niekedy odmietajú vykonať príkazy z ovládača. Vedci preto plánujú optimalizovať signály a techniky ovládania, aby zvýšili presnosť a opakovateľnosť správania včiel.
Zároveň chcú rozšíriť funkcie zariadenia na chrbte včely, aby kyborg včely dokázali lepšie vnímať svoje prostredie. To by umožnilo ich nasadenie v náročnejších a komplexnejších operáciách, ako sú prieskum alebo detekčné misie. Včely už dnes vedia robiť poriadnu neplechu, no teraz im pritom bude asistovať ľudská myseľ. Táto technológia predstavuje veľký krok v oblasti hmyzo-robotiky, ktorá kombinuje výhody živých tvorov a moderných technológií.