Aj keď mnohí tvrdia, že šanca na vypuknutie jadrového konfliktu je malá, nie je nulová. A preto aj v tomto prípade platí staré známe: „Šťastie praje pripraveným.“ Nemyslíme tým to, že by si mal byť paranoidný, no každý by mal vedieť, čo robiť, ak by raz naozaj zazneli sirény.
Tento článok ti dá základný prehľad, ako prežiť, keď to vonku buchne. Ľudia, ktorí majú vo svojej blízkosti atómový kryt, to budú mať zrejme ľahšie, no nezúfaj. Improvizovať môžeš aj u seba doma. Najlepšie na úkryt sú podzemné priestory, ako napríklad pivnica bez okien. Ak pivnicu nemáš, vhodná je aj miestnosť čo najďalej od vonkajších stien a okien, napríklad kúpeľňa v strede bytu. Na čo by si nemal zabudnúť?
Po výbuchu je vzduch vonku plný rádioaktívnych častíc. Hovorí sa tomu „fallout“ a najnebezpečnejšie sú práve prvé tri dni.
Počas tohto obdobia by si nemal vychádzať von z bezpečného miesta ani na minútu. Preto vopred zapečať okná, dvere a ventilačné otvory uterákmi, lepiacou páskou či igelitom. Ak máš klimatizáciu napojenú na vonkajší vzduch, okamžite ju vypni. A do svojho úkrytu si vezmi týchto 10 vecí:

1. Voda
Bez vody vydržíš krátko. Pokiaľ sa tvoj úkryt nenachádza v kúpeľni alebo niekde, kde je prívod vody, urob si zásoby na minimálne 3 dni. Ideálne jej však zober aj viac, najmä ak kryt zdieľaš s ďalšími osobami alebo domácimi zvieratami. Na osobu na jeden deň by si mal mať zásobu asi 4 litre.
2. Jedlo
Ideálne také, ktoré sa rýchlo nepokazí. Konzervy, oriešky, instantné kaše, sušené ovocie. Nezabúdaj ani na otvárač na konzervy a malé snacky, ktoré ťa potešia, ak ti bude smutno. Napríklad čokoláda. A ak máš so sebou domáce zviera, nezabudni na potravu aj preň.
3. Rádio na baterky
Je možné, že internet ani signál na tvojom mobile fungovať nebudú. Ak ale budeš mať pri sebe rádio na baterky, možno získaš aspoň nejaké informácie o tom, čo sa deje vonku.

4. Lekárnička
Mal by si pri sebe mať leukoplasty, obväzy, lieky proti bolesti a niečo na tráviace problémy, v prípade potreby. Ak máš jódové tablety, maj ich pripravené – môžu pomôcť pri ochrane štítnej žľazy pred rádioaktívnym jódom.
5. Baterky, externá nabíjačka a sviečky
Zásuvka ti už zrejme nepomôže, takže sa priprav na tmu. Ak máš lampu na baterky a nabité baterky, môžeš si posvietiť týmto spôsobom, no je fajn mať pri sebe aj klasické sviečky a zapaľovač. Externá nabíjačka tiež môže padnúť vhod – na nabitom telefóne skôr spozoruješ, či už máš signál, a poslúži aj ako zdroj svetla.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane