Vedci môžu oslavovať: Liek proti najzákernejšej chorobe modernej doby je na dosah

Jeho cena je však pre mnohých zatiaľ nedosiahnuteľnou čiastkou.


A svet môže oslavovať s nimi! Európa sa môže čoskoro dočkať prelomovej zbrane v boji proti vírusu HIV. Web Pluska informuje, že Európska agentúra pre lieky (EMA) odporučila schválenie novej injekcie na prevenciu HIV, ktorú vyvinula americká farmaceutická spoločnosť Gilead Sciences. Po prijatí odporúčania Európskou komisiou bude povolenie platiť vo všetkých 27 členských štátoch EÚ, ako aj v Nórsku, na Islande a v Lichtenštajnsku.

Trocha medicínskeho žargónu: Injekcia s účinnou látkou lenakapavir, uvádzaná na trh pod názvom Yeztugo, nefunguje ako vakcína, ale ako tzv. pre-expozičná profylaxia (PrEP). Znamená to, že chráni pred nákazou ešte pred vystavením sa vírusu. Jej najväčšou výhodou je dlhodobý účinok – stačí podať jednu dávku raz za šesť mesiacov. Výskumy ukazujú, že znižuje riziko prenosu vírusu až o neuveriteľných 99,9 %.

Tento medicínsky prelom vedie český virológ a biochemik Tomáš Cihlář, ktorý pôsobí ako viceprezident Gilead Sciences. Cihlář sa preslávil už počas pandémie COVID-19, keď sa podieľal na vývoji lieku Remdesivir. Dnes stojí na čele tímu, ktorý prináša najvýznamnejší pokrok v prevencii HIV za posledné desaťročia.

Boj proti HIV sa obracia na druhú stranu

Doterajšie klinické štúdie poskytujú silné dôkazy o účinnosti lieku. V jednej z nich, do ktorej sa zapojilo 2 000 žien v subsaharskej Afrike, nedošlo po podaní injekcie ani k jednému prípadu infekcie. V ďalšej štúdii, kde sa testoval účinok na 2 000 mužoch, boli zaznamenané len dve infekcie. Vedľajšie účinky boli mierne – najčastejšie sa vyskytli reakcie v mieste vpichu, bolesti hlavy a nevoľnosť, informuje Pluska.

Podľa výkonného vedenia OSN pre boj proti AIDS môže byť tento liek zlomovým momentom v boji proti epidémii HIV. „Aby bol účinný, musí byť dostupný pre každého, kto ho potrebuje,“ zdôraznila Winnie Byanyiamová z UNAIDS.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nakazení láskou: Nová vedecká štúdia hovorí, že depresia sa vie prenášať aj cez bozkávanie

Napriek vedeckému triumfu má liek zatiaľ aj tienistú stránku – jeho cena. V USA sa bude ročná liečba pohybovať okolo 28 218 dolárov, čo je suma, ktorú si mnohí nebudú môcť dovoliť. Aktivisti preto vyzývajú spoločnosť Gilead Sciences, aby cenu výrazne znížila. Firma však tvrdí, že pracuje na tom, aby bol Yeztugo široko dostupný a pokrytý zdravotnými poisťovňami.

Podľa údajov WHO žije v súčasnosti s vírusom HIV približne 39,9 milióna ľudí po celom svete a v roku 2023 zomrelo na následky AIDS okolo 630 000 pacientov. Cieľom globálnych zdravotníckych inštitúcií je ukončiť pandémiu HIV do roku 2030, pričom nový liek by mohol zohrať rozhodujúcu úlohu.

Vedci môžu oslavovať: Liek proti najzákernejšej chorobe modernej doby je na dosah
Shutterstock

Tagy:
Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné