A je to tu opäť. Množstvo čitateľských odporúčaní nás primälo spísať tretiu pätnástku slovenských slov, z ktorých aspoň zopár používaš aj ty a nikdy si nerozmýšľal, či sú vôbec po slovensky.
Bez ohľadu na to, či si grammar nazi a prišiel si si vychutnať perličky, alebo si robič chýb a chceš sa tohto pseudotitulu zbaviť, čítaj ďalej a dostaneš, po čo si si prišiel.
1. Ahojte
Alebo, alternatívne, čaute. Tieto slovíčka používame skoro všetci, no správny tvar znie inak, pre niektorých možno až bizarne – ahoj, všetci! Alebo čau, kamoši! Prípona -te sem nepatrí, pretože ahoj aj čau sú citoslovcia a nemali by sa nijako skloňovať.
2. Ideme vonku
Nie, nejdeme vonku, pretože vonku je kde? Vonku. Ako sme vysvetľovali v 6. bode minulej časti, sme niekde a chodíme niekam. Namiesto tejto frázy by sme preto mali používať ideme von.
3. Väčšinou granule
Ale niekedy mu dám aj syrček, piškótku, slaninku, párok, halušky… tak pekne poporiadku. Po prvé – nekŕm svojho psíka hlúposťami. Po druhé – sú to granuly, nie granule. Po tretie – keď s ním pôjdeš von (nie vonku), daj si ho na vôdzku, nie vodítko.
4. Desať euro
A keď ideš von bez psíka, zober si desať eur, alebo ušetri a zober si len jedno euro na cestovný lístok, ak si až v centre uvedomíš, že je pre lockdown všetko zatvorené a peši to bez pivka už nezvládneš.
5. Za päť minút
Za päť minút by mali spoje tvojej lokálnej linky (viac o linkách a spojoch v 13. bode minulej časti) prejsť štyri zastávky. Avšak, keď na spoj ešte len čakáš, tak príde o päť minút.
6. Pri rieku
A kamže tým autobusom ideš? No predsa k rieke, pretože predložka pri sa používa iba v 5. páde, lokáli – teda bývam pri rieke.
7. Som doma, konečne kľud
Takmer správne. Namiesto slova kľud by sme mali používať slovo pokoj. Ale pozor – ak sa budeš rozprávať s Čechom, nedovoľ mu domnievať sa, že hovoríš o izbe. V tomto prípade radšej predsa len použi kľud.
8. Paštéka?
Nie, paštéta.
9. Otvorím šuflík a tam samé…
… nie, nie, počkaj. Neotvoríš predsa šuflík, ale šuplík, tak je to správne. A čo teda tam samé…?
10. Samé mňamky!
Pokojne si na nich pochutnaj. Ale potom sa nečuduj, prečo ti váha ukazuje o šesť kilov kíl viac.
11. Kilečko sem, kilečko tam
Alebo ich bez rozmýšľania zješ všetky, na mieste ťa vystrie a všetci budú tvojim blízkym priať úprimnú sústrasť. Chyba. Pamätaj – sústrasť sa nepraje. Sústrasť je predsa cítenie duševnej ťažkosti spoločne s niekým iným. Preto sa vyjadruje, aha, takto: vyjadrujem úprimnú sústrasť. Znie to lepšie, nie?
12. Vidíme sa zajtra
Použitie slovesa v prítomnom čase na vyjadrenie v budúcnosti nie je najhriešnejší hriech hriechov, ale niektorým jednotlivcom tým dokážeš podráždiť zvukovody. Správne je dať toto sloveso do tzv. dokonavého vidu – uvidíme sa zajtra.
13. Rýchlovka
Expresná oprava niekoľkých slov: prehlásenie → vyhlásenie, predsedkyňa → predsedníčka, doktorant → doktorand.
14. Dĺžne robia paseku
V slovenčine existuje čosi ako zákon o rytmickom krátení, ktorý definuje, že by sa v slovách nemali nachádzať dve dlhé samohlásky, resp. dvojhlásky po sebe. Existujú výnimky, ako napríklad páví alebo v lístí, ale mnohí si tam, kde sa tento zákon uplatňuje, tvoria ďalšie – napríklad v slovách priezvísk, liečív, nežiadúci. Správny zápis týchto slov je priezvisk, liečiv, nežiaduci.
15. Aký bol tento článok?
Strašne dobrý? To hádam nie, snáď bol veľmi dobrý. Ba priam úžastný? To sotva, správne je úžasný.
A teraz objektívne. Páčil sa ti tento článok a chcel by si ďalšiu časť? Ak ešte nemáš prečítanú prvú a druhú, neváhaj, stoja za to. Ak áno, daj do komentára vedieť, aké poznatky o chybách v slovenčine by si doplnil!