Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

10 známych značiek, ktoré sa rozhodli zmeniť svoje logá. Nie vždy však k lepšiemu

Niekedy je dobré ostať pri starom, inokedy inovácia pomôže.


Zmena je život. To si povedali aj tieto svetoznáme značky a po rokoch sa rozhodli inovovať to, čo ich v mysliach zákazníkov charakterizuje najviac. Logo. Niektoré boli strelou do čierneho, iné totálnym fiaskom. Čo si o týchto zmenách myslíš ty?

1. Warner Bros.

V roku 2019 sa rozhodlo jedno z najznámejších filmových štúdií na svete, že svoju storočnicu oslávi novým logom. To o rok neskôr uzrelo svetlo sveta a nezožalo veľký úspech. Celkový tvar síce ostal prakticky nezmenený, ale priestorový dizajn nahradil „modernejší“ plochý. Za logom stojí spoločnosť Pentagram, ktorá s Warner Bros. spolupracuje už od roku 1923. Po kritike sa do nového loga predsa len rozhodli pridať trochu lesku a vo výsledku sa teda zdá, že našli skvelý kompromis.

Warner Bros.

2. Pepsi

Za viac ako sto rokov svojej existencie prešlo logo Pepsi mnohými zmenami, až sa v 60. rokoch minulého storočia usadili na celkom výstižnom koncepte – logo v tvare štuplíka od fľaše. Posledná, hoci nie veľmi dramatická zmena sa udiala v roku 2008. Ostali farby, ich usporiadanie aj kruhový tvar uzáveru.

Len biela časť namiesto vlnky zrazu pripomína úsmev. Spoločnosť bola toho názoru, že vďaka smejúcemu sa logu bude značka atraktívnejšia pre nového zákazníka a starý si stále nájde to, čo mal predtým rád. Len o trošku lepšie.

Pepsi

3. Starbucks

Písal sa rok 1971, keď na trh pribudla nová spoločnosť zaoberajúca sa predajom kávových zŕn – Starbucks. Je tu už päťdesiat rokov a za ten čas zmenila logo len trikrát. Spočiatku bolo hnedé so sirénou uprostred, potom akosi ozelenelo. V roku 1992 prišla siréna o časť svojho tela a zrazu vyzerala ako nahá žena, čo verejnosť neprijala práve najlepšie. Že by ju však spoločnosť Starbucks plánovala obliecť, to sa nedá povedať. Desať rokov dozadu totiž logo prešlo ďalším redizajnom, počas ktorého len zhodilo ďalšie vrstvy.

Starbucks

4. BMW

Nevýrazné a zle viditeľné. Presne také by logo byť nemalo, ale spoločnosti BMW to očividne nikto nepovedal. Po 23 rokoch bez zmeny sa minulý rok dočkal symbol lukratívnej automobilky faceliftu, o nejakom úspechu však nemôže byť reč. Logo malo vyjadrovať inovatívnosť a otvorenosť, namiesto toho pobúrilo médiá aj bežných ľudí a vyslúžilo si titul jednej z najhorších zmien loga v histórii. Možno preto sa napokon rozhodli, že na autá ho dávať nebudú – ostane oficiálnym logom len pre digitálnu komunikáciu.

BMW

5. Burger King

Viac ako dve desaťročia nič a zrazu bum – rok 2021 priniesol veľké zmeny. Teda minimálne čo sa loga Burger Kingu týka. Podľa jedného z najpopulárnejších reťazcov s rýchlym občerstvením je nové logo jednoduchšie a lepšie, čo odráža vývin značky ako takej. Poukazuje na to, že Burger King čoraz viac upúšťa od používania umelých príchutí, farbív či konzervantov. Zato si potrpí na nezameniteľnú chuť a kvalitu.

Burger King

6. Pringles

Predstav si, že sa jedného dňa zobudíš a zrazu ti chýbajú nielen vlasy, ale aj obvod hlavy. To sa stalo mužíčkovi na obale Pringles. Zemiakové lupienky (ktoré nie sú tak celkom zemiakové) sa v decembri minulého roku rozhodli svojho verného maskota značne ochudobniť, na oplátku mu však podarovali obočie. Nové logo zatiaľ fičí len v Spojených štátoch a podľa reakcií verejnosti to tak možno aj ostane.

Pringles

7. Animal Planet

Animal Planet je americký platený televízny kanál spoločnosti Discovery, Inc., ktorý v roku 2019 expandoval do viac ako 200 krajín sveta. Práve vtedy sa ich logo dočkalo rapídnej zmeny. Zelené písmená nahradil modrý sloník, ktorý reprezentuje podstatu kanála ako takého, a je úplne jedno, akým jazykom človek hovorí. Slon je skrátka slon.

Animal Planet

8. Nickelodeon

Oranžový fľak je preč. Respektíve, bol preč posledných dvanásť rokov, ale vzhľadom na to, že rozprávky už nie sú tvojím denným chlebom, si si to pravdepodobne ani nevšimol. Dôvod je prostý. Cyma Zarghami, riaditeľka spoločnosti, vysvetlila, že chce jednotným logom prepojiť všetky kanály, ktoré do portfólia Nick spadajú. To znamená, že Nickelodeon, Nick at Nite, Nicktoons, Nick Jr. aj TeenNick od roku 2009 kopú za jeden tím s jedným spoločným logom. Logom bez ikonického fľaku.

Nickelodeon

9. Gap

Čistá tragédia. Pokus o zmenu zo strany americkej módnej značky sa inak opísať nedá. 5. októbra spoločnosť odvážne predstavila pospolitému ľudu nové logo a už 12. októbra sa vrátila k tomu starému. Reakcia verejnosti bola totiž taká negatívna, že prakticky nemali na výber. Museli zaradiť spiatočku a priznať, že toto bol veľký, naozaj veľký krok vedľa.

Gap

10. Fanta

Vedel si, že Fanta pochádza z Nemecka z obdobia druhej svetovej vojny a vznikla len preto, že krajina nemala dostatok ingrediencií na výrobu Coca-Coly? Tak, teraz už vieš. Vtedy bolo jej logo jednoduché a čierne, o oranžovej ani zmienka. Rokmi prešlo niekoľkými väčšími aj menšími kozmetickými úpravami, poslednú sme registrovali v roku 2017. Bezpochyby to bola jedna z tých lepších. Logo je farebné, živé a zábavné, a teda presne také ako nápoj samotný. 

Fanta

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.