O tom, že žiaci na školách či v reedukačných centrách sa niekedy správajú naozaj zle, niet pochýb. Otravujú ostatných, vyrušujú, alebo ešte horšie: v extrémnych prípadoch sa správajú agresívne, prípadne si ubližujú. S takýmito javmi sa stretávame hlavne v špeciálnych školách pre problémové deti. Ako s nimi ale bojovať?
Ako uvádza portál LADbible, v Spojených štátoch súd povolil značne kontroverzný spôsob. Problémoví študenti musia nosiť náramky, ktoré im v prípade nutnosti dajú pomerne silný elektrický šok. Pôvodne bol tento spôsob zakázaný vládnou agentúrou FDA. Tá tvrdila, že tieto náramky sú nebezpečné.
A court overturned an FDA ban on electric shock devices in schools, which disability advocates say is torture.
Only one Massachusetts center for people with intellectual disabilities — where most residents are people of color — still uses them, calling it "holistic treatment." pic.twitter.com/LczIHgwAJv
— AJ+ (@ajplus) July 8, 2021
Podľa školy sú náramky nevyhnutné
Špeciálna škola Judge Rotenberg Educational Center v štáte Massachusetts, v ktorej sa nachádza mnoho problémových študentov, však celý prípad posunula na súd. A ten rozhodol v jej prospech. Podľa oficiálneho vyjadrenia školy sú tieto náramky nutné, keďže študenti majú často závažné „poruchy správania, emócií, psychiatrické problémy či intelektové poruchy, prípadne sa nachádzajú na autistickom spektre“.
Iste si vieš predstaviť, že táto metóda má svojich zarytých odporcov. Už v roku 2010 ju bojovníci a právnici za ľudské práva označili ako „mučenie“. Riaditeľka organizácie Mental Disability Rights International, ktorá bojuje za dodržiavanie ľudských práv psychicky chorých ľudí, je z rozhodnutia súdu tiež zhrozená. „Myšlienka používania elektrických šokov na mučenie detí bola prakticky na celom svete označená ako neuvážená,“ uviedla.
Ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že ide o mučenie
S rozhodnutím sú ale, naopak, spokojní samotní rodičia detí. Zvyšuje to podľa nich ich bezpečnosť a znižuje pravdepodobnosť sebapoškodzovania a agresívneho správania. Hoci sa teda takáto prax môže zdať krutá, podľa niektorých odborníkov je v ťažkých prípadoch nevyhnutná.
Uchyľujú sa k nej až vtedy, keď zlyhajú všetky možnosti liečby či snahy o nápravu. Treba tiež dodať, že tieto náramky nenosí každý študent. Momentálne je v Judge Rotenberg Educational Center 300 študentov, z ktorých tieto náramky nosí 55. Na sociálnych sieťach sa tiež vyrojili statusy s hashtagom StopTheShock, v ktorých ľudia vyjadrujú nespokojnosť s rozhodnutím súdu a volajú po zákaze elektrických náramkov.
On July 6th, 2021, the federal appeals court overruled an FDA ban on electric shock devices to be used on disabled students.
Enough is enough.
We demand an end to torture practices, and demand those in charge reassess the situation.
Sign the petition:https://t.co/fcsnmkziw4— ? c h l o é h a y d e n ? (@chloeshayden) July 10, 2021