Tretí januárový pondelok sa zvykne označovať tiež ako Modrý pondelok a je vyhlásený za najdepresívnejší deň v roku. Niektorí z vás to možno naozaj pociťujú na vlastnej koži a niektorí majú možno, práve naopak, veľmi dobrý deň.
Január je však vo všeobecnosti mesiac, ktorý býva dosť chmúrny, a to sa netýka len počasia. Preto, ak ťa náhodou zasiahla depresívna nálada, máme pre teba niekoľko tipov, čo môžeš v takomto prípade robiť.
Ako vznikol najdepresívnejší deň v roku?
Modrý pondelok vznikol v roku 2005 a stojí za ním firma Sky Travel, ktorá k nemu prišla vďaka vzorcu. Vzorec obsahuje premenné, ako čas, ktorý prešiel od Vianoc, čas, počas ktorého si už stihol nesplniť svoje predsavzatia, počasie, stav tvojho účtu, nízky level motivácie a potreba niečo robiť. To sú, samozrejme, faktory, ktoré sú v mnohých prípadoch dosť individuálne pre každého z nás.
Je však pravda, že po Vianociach sme väčšinou finančne vyžmýkaní, okrem toho opadla aj vianočná nálada plná pokoja. Počasie v januári tiež nie je úplne ideálne. Ak si si dal nejaké novoročné predsavzatia, je polka januára, a ani jedno si sčasti nesplnil, môžeš byť zo seba sklamaný.
To sú všetko logické faktory, ktoré hovoria o tom, že ľudia môžu mať v tomto období skleslú náladu. A, samozrejme, na aký iný deň by to malo padnúť, ak nie práve na pondelok?
Okolo tohto dňa existuje niekoľko pochybností, keďže správa o ňom bola publikovaná pod menom Cliff Arnall, ktorý bol profesorom Cardiffskej univerzity. Znie to dôveryhodne, no podľa dostupných informácií mu spoločnosť zaplatila, aby sa pod to podpísal, a univerzita sa neskôr dištancovala od tohto pána s vyjadrením, že už dávno nie je ich zamestnancom.
Čo s depresívnou náladou?
Síce je možno Modrý pondelok hlúposť, no depresívna nálada nás môže pochytiť kedykoľvek. Je rozdiel v tom, či sme naozaj len smutní, alebo máme nábeh na depresiu. Psychické problémy sú vážna vec a treba ich riešiť.
V prípade, že si nevieš dať rady so svojimi problémami a nemáš ich s kým riešiť, prípadne máš pocit, že ti nemá kto pomôcť, môžeš sa obrátiť na rôzne internetové poradne, akou je napríklad IPčko. Všetko je anonymné a na druhej strane sú školení ľudia, ktorí ti budú vedieť pomôcť a poradiť.
Na to tu sú odborníci, ktorí ti pomôžu. O týchto chorobách si môžeš prečítať aj na stránke Ligy za duševné zdravie, prípadne sa na ne pozrieť z vedeckého hľadiska vo videu od Bewise. A hlavne, nie je to žiadna hanba.
Ako na zlú náladu?
V prípade, že ťa len niečo rozosmútilo a nemáš príznaky depresie, máme pre teba niekoľko tipov, ktoré ti pomôžu so zlou náladou. Dni sú v januári chladné a tmavé, čo môže spôsobiť, že nemáš úplne najlepšiu náladu.
Keďže to nie je úplne vhodné obdobie na pobehovanie po vonku, využi to na to, že sa doma zakuklíš a budeš sa venovať činnostiam, na ktoré si doteraz nemal čas. Čítaj knihy, pozeraj seriály, filmy či dokumenty, prípadne sa môžeš venovať nejakej tvorivej činnosti.
Poplač si
Naozaj, keď ti je do plaču, tak si jednoducho poplač. Svoj smútok alebo zlú náladu netreba nasilu potláčať. My ľudia sme nadobudli pocit, že by sme mali byť neustále šťastní, a keď sa trochu vychýlime, tak nás to začne ničiť. Bez smútku by sme nemohli byť šťastní. Ak je však tvoj smútok a plač príliš častý a niekedy až bezdôvodný, odporúčame obrátiť sa na psychológa.
Činnosti, za ktoré sa ti hlava poďakuje
Napríklad také cvičenie. Nehovoríme, že máš ísť behať, keď behanie z duše nenávidíš. Rob pohyb, ktorý ťa baví. Uvoľnia sa ti pri tom endorfíny a ani nebudeš vedieť ako, bude z teba zrazu veselá kopa. Okrem toho, taká prechádzka nikdy nie je zlá. Na prechádzku môžeš vziať psíky z útulku a psíky sú, povedzme si na rovinu, jednoducho šťastie.
Ak budeš potrebovať tipy na knihy, môžeš sa inšpirovať tými našimi. Viaceré tipy, ktoré ti pomôžu udržiavať tvoju psychiku v poriadku, nájdeš aj v tomto našom článku.
A hlavne, hlavu hore, nič netrvá večne, ani zlá nálada. O pár mesiacov nebudeš vedieť, čo ťa trápilo. 🙂