Olympiáda v Miláne rieši vážny problém, ktorý môže prepísať poradie na stupňoch víťazov. Fínsky lyžiarsky zväz spolu s tamojším olympijským výborom podali oficiálny protest na Medzinárodnú lyžiarsku federáciu (FIS). Dôvodom je mužský šprint v behu na lyžiach, v ktorom podľa Fínov došlo k hrubému porušeniu pravidiel zo strany amerického a nórskeho tímu. Informuje o tom portál Helsinki Times.
Jablkom sváru je finálový beh, v ktorom triumfoval Nór Johannes Kläbo pred Američanom Benom Ogdenom a ďalším Nórom Oskarom Vikem. Fínsky reprezentant Lauri Vuorinen skončil tesne za pódiom na štvrtom mieste. Fíni však tvrdia, že súperi si k medailám dopomohli nepovolenými praktikami v servisnej zóne:
- Tím USA: Mal do voskovacej zóny priniesť tekutý prostriedok na odstraňovanie voskov, čo pravidlá FIS pre tieto preteky striktne zakazujú.
- Tím Nórska: Podľa protestu používal v servisnom priestore elektrický hrniec na vosk. Hoci mali všetky tímy pred pretekmi zakázané používať takéto vybavenie, Nóri údajne dostali od FIS tajnú výnimku, o ktorej ostatné krajiny nevedeli.
Priznanie chyby a fínska neústupnosť
Bizarnosť celej situácii dodáva fakt, že samotná federácia FIS pochybenie priznala. Fínom sa ospravedlnila a potvrdila, že pri riadení pretekov urobila chybu. Pre severskú krajinu je však obyčajné „prepáčte“ málo.
„FIS sama priznala chybu, čo viedlo k nespravodlivým pretekom. Dve krajiny získali neoprávnenú výhodu bez toho, aby o tom ostatní vedeli. Takéto konanie je neprijateľné a samotné ospravedlnenie nápravu škôd nezabezpečí,“ uviedla Marleena Valtasola, riaditeľka Fínskeho lyžiarskeho zväzu.
Boj o medaily pokračuje
Fínsko teraz nekompromisne žiada úpravu oficiálnych výsledkov tak, aby odzrkadľovali férový priebeh pretekov bez nezákonných výhod.
Celý proces komplikuje čas. Fínski tréneri sa o prešľapoch dozvedeli až vo štvrtok (dva dni po pretekoch), keď im bolo povedané, že 48-hodinová lehota na podanie protestu už vypršala. Fínska strana však argumentuje tým, že informácie vyšli najavo až neskôr a je pripravená v prípade zamietnutia protestu podniknúť ďalšie právne kroky.

S kým sa slovenskí hokejisti stretnú vo štvrťfinále?
Teraz prejdime k našim športovcom. Zrejme málokto čakal, že slovenskí hokejisti na zimných olympijských hrách v Miláne priamo postúpia do štvrťfinále z prvého miesta, no všetci sa nepochybne tešíme a prajeme im to.
Po posledných odohraných zápasoch základnej časti to tiež vyzerá tak, že sa vo štvrťfinálovom zápase, ktorý bude nesmierne dôležitý, vyhneme aj tým najnepríjemnejším a najnebezpečnejším súperom na šampionáte. V našom článku sme ti na základe zdrojov predstavili tri možné scenáre následného semifinálového zápasu Slovákov v prípade, že by v stredu postúpili. Ako portál pripomína, podľa aktuálneho olympijského systému sa po štvrťfinále tímy znova nasadzujú podľa ich pôvodného postavenia v spoločnom rebríčku. Viac sa dozvieš v článku nižšie.





















