Vieš, prečo si Joker v podaní Heatha Ledgera stále oblizoval pery? Prečo si Mulan tak často chytala vlasy? A člen ktorého štábu musel vysoliť všetky svoje úspory, pretože hlavná hviezda odmietla natáčať s falošnými peniazmi? To všetko a ešte omnoho viac sa dozvieš v našom dnešnom článku. V ňom sme zozbierali niekoľko zaujímavostí z pozadia známych filmov a veríme, že väčšina z nich ťa poriadne šokuje.
1. Temný rytier (2008)
Joker si vo filme často oblizuje pery. Dôvodom sú umelé jazvy, ktoré počas natáčania neustále odpadávali a Heath Ledger sa ich oblizovaním snažil udržať na mieste. Napokon sa z toho stala jedna z Jokerových charakteristických čŕt.
2. Truman Show (1998)
Muži, ktorí hrali identické dvojičky, vôbec neboli profesionálni herci. Bratia Ron a Don Taylorovci boli v skutočnosti policajti, ktorí sa mali počas natáčania starať o bezpečnosť štábu. Keď si režisér Peter Weir všimol, ako dobre so všetkými vychádzajú, rozhodol sa im ponúknuť úlohu.
3. Mulan (1998)
V pôvodnej animovanej verzii si Mulan pomerne často chytá vlasy. To nebol pôvodný plán. Animátori si všimli, že Ming-Na Wen, ktorá postave prepožičala svoj hlas, sa počas nahrávania stále dotýka svojich vlasov. Rozhodli sa to teda zakomponovať.
4. Star Wars: Poslední Jediovia (2017)
Týchto troch vojakov si strihli deti Marka Hamilla. Zľava doprava vidíme Nathana Hamilla, Chelsea Hamill a nakoniec Griffina Hamilla.
5. Mafiáni (1990)
Robert De Niro odmietol používať umelé peniaze – vraj sa mu nepríjemne držia v rukách. Človek, čo mal na starosti kulisy, teda vytiahol niekoľko tisícov zo svojho osobného účtu, aby ich mohli použiť. Po natáčaní nikto nesmel opustiť set, dokiaľ sa peniaze nespočítali a suma do centa nesedela.
6. Toy Story 4 (2019)
Poznávacia značka na aute je RMRF97. Kombinácia týchto písmen a čísel nie je náhodná. V roku 1997 jeden zo zamestnancov Pixaru omylom naťukal „RM -R -F“ do počítača a tento pokyn nešťastnou náhodou vymazal celý záznam druhého pokračovania Toy Story. Našťastie mal jeho nadriadený kópiu a film sa podarilo zachrániť.
7. Deadpool 2 (2018)
V jednej zo scén má na sebe Wade tričko s nápisom „Olivia & Meredith. Best Friends Purrrr-Ever“. Okrem toho sú na ňom vyobrazené dve mačky. Tieto mačky v skutočnosti patria Taylor Swift a štáb si musel vypýtať povolenie, aby ich fotografiu vôbec mohli použiť.
8. 22 Jump Street (2014)
Počas naháňačky v aute Jonaha Hilla skutočne napadol papagáj. Herca okamžite zachvátila panika a jeho reakcia je teda úplne autentická. Počas svojho komentára, ktorý bol dostupný k DVD verzii filmu, povedal: „Nehral som to. Naozaj nemám rád vtáky.“
9. Skyfall (2012)
Súčasťou filmu je scéna, v ktorej neznámemu mužovi predstavujú kradnutý obraz. Tento obraz je v skutočnosti replikou Ženy s vejárom od talianskeho maliara Amedea Modiglianiho, ktorý v roku 2010 naozaj niekto ukradol. Maľba je jedným zo série desiatich portrétov modelky Lunie Czechowskej, tento konkrétne autor namaľoval len rok pred smrťou. Dodnes sa ho nepodarilo vypátrať.
10. Mission: Impossible (1996)
Vždy, keď sa Tom Cruise na skúškach pokúšal zastaviť pár centimetrov od zeme, buchol si o ňu hlavu. Počas finálneho natáčania mal teda v topánkach ukryté britské libry, aby mu pomáhali udržať balans.
11. Deň nezávislosti (1996)
Zamestnanca, ktorý neprežil útok mimozemšťanov, si zahral Volker Engel. To je muž, ktorý mal na starosti všetky špeciálne efekty. Za ne si následne odniesol domov Oscara, ktorý bol zároveň jediným Oscarom, ktorého sa film dočkal.
12. Luca (2021)
Keď Giulia povie, že teleskop patrí „starému mužovi menom Bernardi“, v skutočnosti tým naráža na Chrisa Bernardiho, ktorý bol súčasťou štábu (väčšinou mal na starosti vizuálne efekty). Ten sa vo voľnom čase zaujíma o astronómiu a vlastní dokopy šesť teleskopov.
13. Slnovrat (2019)
Prvým záberom filmu je nástenná maľba, ktorá zachytáva celý priebeh filmu až po koniec.
14. Baby Driver (2017)
Pôvodný plán bol počas lúpežnej scény použiť masky Michaela Myersa z Halloweenu. Štúdiu sa však nepodarilo získať práva, a tak sa režisér Edgar Wright obrátil na Mikea Myersa a spýtal sa ho, či by radšej mohli použiť jeho tvár z čias, keď hral Austina Powersa. Ten si myslel, že to bude sranda, a tak s celou vecou súhlasil.
15. American Psycho (2000)
Willem Dafoe, ktorý hral vo filme detektíva Kimballa, natáčal každú scénu s Patrickom Batemanom trikrát. Najprv predstieral, že vie, že Bateman je vrah. Potom predstieral, že má len tušenie a napokon, že Batemana nepodozrieva vôbec. Tieto tri verzie sa napokon skombinovali a vo finále tak divák nemal až do konca tušenie, čo sa vlastne deje.