Nedeľné Televízne noviny na Markíze začali poriadne zostra a tvoja peňaženka sa pri nich zrejme poriadne zapotila. Témou dňa boli totiž drastické ceny vodičských preukazov, ktoré sa na Slovensku šplhajú do závratných výšok. Ak si však pri sledovaní reportáže o drahých kurzoch mal pocit, že moderátor Patrik Švajda vyzerá akosi inak, tvoj zrak bol v poriadku.
Ako informoval web Koktejl, v réžii vypukol taký chaos, že z televíznej stálice sa v priebehu sekundy stala mladá dievčina. Diváci sa tak v priamom prenose dozvedeli, že aj skúsený moderátor môže mať v občianskom preukaze napísané meno, ktoré by si nečakal.
Vodičské preukazy atakujú šialené ceny
Cesta za vodičským preukazom skupiny B sa totiž premenila na luxusný výlet. Pred desiatimi rokmi ti na kurz stačilo v priemere 500 eur. Dnes sa musíš pripraviť na sumu, ktorá v niektorých regiónoch atakuje hranicu 1 300 eur. Pre mnohých ľudí, ktorí vodičák potrebujú kvôli práci, je to obrovská čiara cez rozpočet. Ak si teda študent a snívaš o aute, tvoje úspory sa rozplynú skôr, než vôbec prvýkrát stlačíš spojku.
Dôvodom tohto zdražovania nie je len drahý benzín, hoci autoškoly zaň mesačne „vysolia“ aj viac ako tisícku. Problémom je komplexný rast všetkých výdavkov – od servisu vozidiel cez drahšie poistenie až po nákup nových áut. Inštruktori navyše tiež potrebujú z niečoho žiť a tlak na zvyšovanie ich miezd prirodzene dvíha konečnú cenu kurzu. Majitelia autoškôl tak nemajú inú možnosť, než túto ekonomickú „sekeru“ hodiť priamo na teba.
Zástupcovia autoškôl ešte k tomu hovoria, že ak chcú udržať kvalitu a bezpečnosť, cena musí ísť hore. Pre teba to znamená jediné: ak si vodičák nespravíš hneď, o pár mesiacov môžeš platiť ešte viac. Celá táto vážna debata o peniazoch však mala nečakanú dohru, ktorú si režisér za klobúk nedá.
Patrik Švajda v kurióznej situácii
Keď totiž reportáž skončila a Patrik Švajda sa nadýchol, aby uviedol správu o konflikte na Blízkom východe, v technickom zázemí nastal totálny skrat. Pod moderátorom sa zrazu rozsvietil titulok: „Anastázia, študentka autoškoly.“ Diváci tak sledovali známu tvár spravodajstva, ktorú grafika nekompromisne premenovala na mladú adeptku z autoškoly. Prvú chybu síce okamžite stiahli, no to najlepšie malo ešte len prísť.
Po pár sekundách naskočil ďalší popis a ty si sa mohol len pousmiať, pretože Anastáziu vystriedala nová identita: „Zuzana, študentka autoškoly.“ Patrik Švajda s kamennou tvárou pokračoval v hlásení vážnych správ, zatiaľ čo sa pod ním striedali mená nádejných vodičiek. Hoci téma cien v autoškolách nikoho nepotešila, tento technický trapas aspoň na chvíľu odľahčil večer všetkým, ktorí už nad sumou 1 300 eur začali strácať nervy.






















