Vojnové filmy si často spájame s epickými bitkami, výbuchmi a zúfalou snahou o prežitie na bojovom poli. Nie všetky filmy o vojne sú ale podobného razenia. Máme tu totiž aj viacero komorných, miestami vyslovene minimalistických snímok, ktoré aj na malom priestore dokážu tlmočiť hrôzu, neľudskosť a peklo vojny. V tomto článku sa pozrieme na 10 takých filmov.
1. Conspiracy
Vynikajúca mrazivá dráma Conspiracy od Franka Piersona sa odohráva v roku 1942. Do vily v oblasti Wannsee prichádza viacero nacistických pohlavárov na čele s Reinhardom Heydrichom (Kenneth Branagh), aby tu dohodli všetky podrobnosti takzvaného „konečného riešenia židovskej otázky“. Teda prípravu transportov do koncentračných táborov a masové vyvražďovanie Židov.
Film sa opiera o jediný dochovaný záznam z tejto konferencie a jeho hlavným triumfom je brilantne napísaný scenár a, samozrejme, herecké výkony (okrem Branagha zaujmú aj Stanley Tucci, Colin Firth, Ian McNeice či David Threlfall). Celá konferencia sa konala slabé dve hodiny a dvanásť mužov na nej chladnokrvne rozhodlo o životoch miliónov ľudí. Mrazivé a desivé.
2. Zvláštny deň
Drámu Zvláštny deň natočil legendárny Ettore Scola a dnes právom patrí medzi klasiky. Odohráva sa v roku 1938 v Taliansku. Na návštevu krajiny prichádza Adolf Hitler, ktorého stretnutie s fašistickým diktátorom Benitom Mussolinim dokumentuje miestny rozhlas. My ale sledujeme osudy dvoch ľudí z obyčajného panelového domu: vyčerpanej matky a manželky Antoinetty (Sophia Loren) a jej suseda Gabriela (Marcello Mastroianni).
Počas jedného dňa medzi nimi vznikne silné puto a navždy zmení ich životy. Zvláštny deň je veľmi citlivo natočený film o krehkom cite medzi dvoma osamelými ľuďmi uprostred neľudskej doby, ktorá začína naberať na sile. Loren a Mastroianni podávajú absolútne špičkové výkony a film emocionálne zapôsobí snáď na každého diváka. Mastroianni si za svoj výkon odniesol nomináciu na Oscara, film samotný získal aj nomináciu za najlepší zahraničný film.
3. Tichá noc
Nenápadnú televíznu drámu Tichá noc natočil Rodney Gibbons. Vychádza zo skutočných udalostí a odohráva sa v konečnej fáze druhej svetovej vojny. Nemka Elisabeth (Linda Hamilton) sa kvôli bezpečnosti so svojím 12-ročným synom Fritzom (Matthew Harbour) presťahuje do odľahlej chaty v lesoch. Na Štedrý deň jej však na dvere zaklope nečakaná návšteva.
Sú to traja americkí vojaci. Neskôr však k domu dorazia aj traja Nemci. Elisabeth nástojí na tom, že ak chcú ostať, musia odložiť zbrane. Nezmieriteľní nepriatelia sú tak nútení vyhlásiť prímerie. Prímerie, ktoré ich možno všetkých zmení. Tichej noci by sa dalo vytknúť, že je možno až príliš sentimentálna, ale napriek tomu funguje veľmi dobre. Herci sú slušní (Linda Hamilton je, pravdaže, najlepšia) a celkové posolstvo je mimoriadne ľudské a silné. Rozhodne stojí za pozretie.
4. Mína
Slušný vojnový triler Mína vznikol pod režisérskou taktovkou dvojice Fabio Guaglione a Fabio Resinaro. Mike Stevens (Armie Hammer) je sniperom, ktorý má za úlohu v Severnej Afrike spáchať atentát na hľadaného teroristu. Pokus sa nepodarí a na úteku Mike stúpi na mínu. Ak nohu zdvihne, výbuch ho rozmetá na franforce.
Pomoc môže doraziť až o niekoľko dní a Mike dovtedy musí nejako prežiť. Má ale nedostatok potravín, vody a musí sa vysporiadať aj s nekonečným teplom a krvilačnými predátormi. Mína si síce od amerických kritikov odniesla negatívne recenzie, ale podľa nášho názoru za pozornosť stojí. Armie Hammer predviedol slušný výkon a snímka ponúka aj solídnu dávku napätia.
5. Moloch
Pozoruhodnú drámu Moloch natočil významný ruský režisér Alexandr Sokurov. Odohráva sa počas jedného dňa v horskej vile Adolfa Hitlera (Leonid Mozgovoj), kde žije so svojou partnerkou Evou Braunovou (Jelena Rufanova).
Neskôr prídu na návštevu manželia Goebbelsovci (Leonid Sokol a Jelena Spiridonova) a Martin Bormann (Vladimir Bogdanov) a celý deň plynie v podivne pokojnom duchu. Zároveň v ňom ale buble nevyslovená nervozita a tušenie nacistického besnenia vo svete „tam dole“. Film ako taký je skôr alegóriou fašizmu a ocenia ho výlučne milovníci umeleckých snímok.
6. Zvony pre bosých
Strhujúce a mrazivé vojnové filmy sme dokázali natočiť aj na Slovensku (resp. vo vtedajšom Československu). Jedným z nich je aj klasika Zvony pre bosých od Stanislava Barabáša. Tá sa odohráva na konci druhej svetovej vojny a točí sa okolo dvojice partizánov Ondreja (Vlado Müller) a Stašeka (Ivan Rajniak).
Tým sa podarí zajať nemeckého vojaka Hansa (Axel Dietrich) a spolu s ním sa chcú dostať na veliteľstvo. Cesta cez zasnežené hory je však extrémne náročná, Ondrej je navyše ranený. Filmu dominuje hlavne podrobné psychologické vykreslenie postáv, výborné herecké výkony a v závere aj silné emócie. Za zmienku stojí aj úchvatná atmosféra majestátnych hôr. Prečo sa u nás podobné filmy netočia dnes?
7. Démanty noci
Mrazivá česká psychologická dráma Démanty noci má síce len hodinu, ale práve vďaka tomu je nesmierne silná, keďže v nej nie je miesto na prebytočné scény. Snímku natočil Jan Němec a príbeh rozpráva o dvoch židovských chlapcoch (Ladislav Janský a Antonín Kumbera), ktorým sa podarí utiecť z transportu do koncentračného tábora.
Vyhraté ale ešte zďaleka nemajú. Vo filme sa veľmi málo rozpráva, dôraz je kladený skôr na atmosféru a psychológiu hlavných hrdinov. Pochvalu si zaslúži aj výborná kamera. Tempo rozprávania určite nesadne každému, náročnejší diváci si ale rozhodne prídu na svoje.
8. Kým kohút nezaspieva
Slovenská dráma Kým kohút nezaspieva vznikla podľa známej divadelnej hry Ivana Bukovčana, pričom na režisérskej stoličke sedel Jozef Pálka. Príbeh sa odohráva na sklonku druhej svetovej vojny, keď nacisti zajmú desať náhodných civilistov a uväznia ich v pivnici. Hrozí im, že budú popravení v rámci odvety za zabitého nemeckého vojaka.
Nacisti im ale dajú na výber: musia spomedzi seba vybrať jedného na popravu, pričom ostatní budú prepustení. Čas na rozhodnutie majú do rána. Výborné dialógy, psychologická prepracovanosť postáv, desivosť celej situácie a skvelí herci (Ladislav Chudík, Jozef Kroner, František Dibarbora a ďalší). To sú hlavné devízy tejto fantastickej drámy.
9. Boxer a smrť
Skvelou vojnovou drámou je aj Boxer a smrť od Petra Solana. Príbeh sa odohráva v koncentračnom tábore, kde jeho veliteľ Kraft (Manfred Krug) náhodou zistí, že jeden z väzňov Ján Komínek (Štefan Kvietik) má boxerské reflexy. A keďže Kraft sa sám venuje boxu, spraví si z Komíneka sparingpartnera na tréning.
Komínek sa tak dostane pod Kraftovu ochranu. Keď sa však ukáže, že je oveľa lepším boxerom ako Kraft, začne si uvedomovať, že jeho život je v nebezpečenstve. Boxer a smrť je výborne natočený kúsok, ktorému nechýba napätie a hlavne silné emócie. Určite ide o jeden z najlepších slovenských filmov vôbec.
10. Kočár do Vídně
Strhujúcu psychologickú drámu Kočár do Vídně natočil Karel Kachyňa. Odohráva sa v posledných dňoch druhej svetovej vojny. Hlavnou hrdinkou je dedinčanka Krista (Iva Janžurová), ktorá je odhodlaná pomstiť sa za smrť manžela popraveného nacistami.
Keď sa náhodou stretne s mladým vojakom Hansom (Jaromír Hanzlík) a jeho ťažko raneným spolubojovníkom Güntherom (Luděk Munzar), rozhodne sa s nimi prejsť až k rakúskym hraniciam. Svojej túžby po pomste sa ale nevzdáva. Prvé husle jednoznačne hrajú bezchybné herecké výkony ústrednej trojice a výborne napísaný scenár. Záver je potom poriadna emocionálna nakladačka, ktorú budeš rozdýchavať ešte dlho. Legálne a zdarma si ho môžeš pustiť na tejto adrese.