Ak si v stredu večer pri pohľade z okna na pár minút spanikáril, že ti dodávateľ pre tvoje nedoplatky vypol elektrinu alebo že konečne začína dlho sľubovaná apokalypsa, pokoj. Žiadny výpadok siete sa nekonal – to si len Slnko odskočilo na neplánovanú cigaretovú pauzu. Slováci a Európania totižto sledovali zatmenie slnka. Zatiaľ čo profi astronómovia zažívali vizuálny orgazmus, bežní smrteľníci zmätene žmurkali do zotmievajúcej sa oblohy a uvažovali, či netreba rýchlo vykúpiť rožky a droždie.
Ako však informuje web LadBible, vesmírny manažment nám odkazuje, že toto bola len rozcvička. Preto pozorovateľskú výbavu rozhodne neodkladaj na policu zabudnutia.
S každou nebeskou šou však prichádza aj tradičné varovanie pre tvrdohlavcov, ktorí veria v superschopnosti svojho zraku – hľadieť do Slnka bez certifikovaných okuliarov je totiž asi taký dobrý nápad, ako si posvietiť do očí zapnutou zváračkou.
Slnko ti totiž vypáli sietnicu bez toho, aby si cítil jediný náznak bolesti. Solárna retinopatia funguje ako tichý, no nekompromisný nájomník – necítiš nič, až kým ti namiesto sveta nezostane len rozostrená šmuha a trvalý invalidný dôchodok na oči.
Fascinácia nebeským divadlom okamžite rozpútala šialenstvo aj v e-shopoch
Šialenstvo spojené so zatmením Slnka nebolo len na sociálnych sieťach, kde si mohol vidieť tisícky rôznych záberov a videí, ale aj na internetových obchodoch. Online trhovisko Allegro zaznamenalo na slovenskom, českom a maďarskom trhu masívny záujem o astronomickú výbavu v kategórii Film & Fotografia. Stojí za tým kombinácia slnečného zatmenia a augustových Perzeíd.
Slováci a ich susedia zobrali predajne útokom – predaj teleskopov vystrelil o astronomických 1 300 %, záujem o príslušenstvo k fotoaparátom vzrástol o 400 % a výrazný skok zaznamenali aj pozorovacie či binokulárne ďalekohľady.
Perzeidy zažili svoj vrchol
Zatmením Slnka sa však nebeské divadlo zďaleka neskončilo. Večer 12. augusta totiž prebral štafetu jeden z najobľúbenejších meteorických rojov – slávne Perzeidy.

Hoci „padajúce hviezdy“ križujú oblohu od druhej polovice júla až do konca augusta, práve počas tejto noci vrcholili. Kto mal šťastie na oblohu bez mrakov, mohol za hodinu napočítať desiatky žiarivých meteorov a vyčerpať si všetky priania na rok dopredu.
Čo bude ďalej?
Pre tých, ktorí toto sledovanie prežili bez trvalých následkov, sa vesmírny kalendár plní ďalšími pikoškami. Už vo februári 2027 sa totiž odohrá prstencové zatmenie. Pri tomto kúsku je Mesiac od Zeme trochu ďalej, takže Slnko nezakryje celé.
Vytvorí však na oblohe dychberúci „ohnivý kruh“ – niečo ako obrovskú nebeskú šišku. Podľa NASA však za týmto zážitkom bude treba vycestovať. V plnej paráde ho uvidia len obyvatelia Južnej Ameriky, Afriky či tučniaky v Antarktíde.
Skutočný festival pre všetkých vesmírnych maniakov však vypukne 2. augusta 2027, kedy dorazí udalosť s dramatickým názvom „zatmenie storočia“. Tento úkaz odpáli najväčšiu šou na juhu Španielska a v severnej Afrike. V epicentre sa tma udrží neuveriteľných 6 minút a 23 sekúnd. To je na slnečné zatmenie čas, za ktorý stihneš vypiť drink, uvariť instantnú polievku a ešte sa aj začať nudiť.

Juh Európy sa tak na chvíľu zmení na obrovský zraz ľudí v papierových okuliaroch. Hoci si na Slovensku neužijeme čiernočiernu tmu, o zábavu ukrátení nezostaneme. Naša obloha ponúkne čiastočné zatmenie, pri ktorom Mesiac zje zhruba polovicu slnečného koláča. Aj to bude stačiť na to, aby v strede dňa zavládla zvláštna, chladná atmosféra. Pri tej budú vtáky určite zmätene hľadať hniezda a ľudia svoje stratené okuliare.
Či už sa teda rozhodneš vyraziť za stopercentným zážitkom na španielske pláže, alebo budeš úkaz pozorovať s pivom v ruke z vlastného balkóna, jedno je isté. Tie najlepšie vesmírne efekty sú stále úplne zadarmo – podstatné je len nekukať do toho „na drzovku“ voľným okom a nezmeškať moment, kedy zhasnú svetlá.





















