Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon
Zdroj: ©Shutterstock

Čo robiť, aby tvoje auto nezačalo tak rýchlo hrdzavieť? Tieto pravidlá by si mal poznať!

Poradíme ti, ako ochrániť auto pred nekompromisnou koróziou.

O tom, že korózia je jedným z najväčších nepriateľov áut, ti asi nemusíme špeciálne hovoriť. Doslova ich požiera zaživa a je len otázkou času, kedy sa objaví aj na tvojom štvorkolesovom miláčikovi. Niektoré autá sú na hrdzavenie citlivejšie, iné menej. V každom prípade, platí jednoduchá priama úmera – čím staršie auto, tým väčší risk, že sa na ňom objaví hrdza.

Mohol by si argumentovať, že moderné autá predsa majú kovové komponenty pokryté vrstvou protikoróznej ochrany, ktorá zabraňuje hrdzaveniu. To je síce pravda, avšak táto vrstva tiež nemá nekonečnú životnosť. Nehovoriac o tom, že často sa pri jazdení poškodzuje. Napríklad odlietavajúcimi kamienkami z cesty či rôznymi ťukancami na parkoviskách. Jednoducho, či sa ti to páči alebo nie, každé auto raz začne hrdzavieť.

Ktorý druh korózie je najnebezpečnejší?

Korózia môže byť buď povrchová, alebo hĺbková. Taktiež je rozdiel, či sa objavuje na menej podstatných komponentoch, alebo na nosných častiach. Predstav si, že odlietavajúci kamienok spraví malú odreninu na prednej kapote. Dôjde k poškodeniu protikoróznej vrstvy, na základe čoho sa postupne na danom mieste objaví hrdza. Tá je najprv na povrchu a dá sa jednoducho zbrúsiť. Ak by si ju však nechal pôsobiť dlhšie, začala by doslova vyvrtávať dieru do kapoty a po niekoľkých rokoch by tú dieru skutočne vytvorila.

Shutterstock

Vážnejší problém však nastáva vtedy, keď začnú hrdzavieť nosné časti auta. Napríklad dôležité komponenty podvozka či nosné prvky karosérie. V takom prípade už hrozí, že korózia znemožní bezpečné jazdenie. Pri nehode sa auto nebude deformovať tak, ako to navrhol výrobca. Dokonca sa ti môže stať, že ti len tak pri jazde po diaľnici odpadne koleso, prípadne sa zlomí náprava. To naozaj nechceš.

Dávaj pozor, kde parkuješ

Čo teda robiť, aby si koróziu tvojho auta čo najviac spomalil? V prvom rade, parkuj na spevnených podkladoch, z ktorých nesála vlhkosť. Veľkým problémom je napríklad parkovanie na tráve. V takom prípade je podvozok neustále vystavený zvýšenej vlhkosti, ktorá prispieva k rýchlejšiemu hrdzaveniu.

Hovorí sa, že garáž najlepšie ochráni auto pred hrdzavením. To však nemusí byť vždy pravda. Napríklad ak prídeš so zasneženým autom do nevetranej teplej garáže a zavrieš ho tam, vzniknú dokonalé podmienky pre vznik korózie. Je preto potrebné zabezpečiť, aby sa v garáži neakumulovala vlhkosť.

Mohlo by ťa zaujímať:

Čo všetko dokážeš vyčítať z farby dymu auta? Odhaľ problém jedným pohľadom!

Pravidelné umývanie auta

Keď je auto dlhodobo vystavené nánosom špiny, oveľa rýchlejšie začnú jednotlivé komponenty korodovať. A to nehovoríme len o karosérii, ale najmä o podvozku. Väčšina motoristov umýva výhradne časti auta, ktoré sú navonok viditeľné. Rovnako veľkú pozornosť by si však mal venovať aj podvozku. Predovšetkým počas zimy.

Keď nebude veľmi mrznúť, zober auto na miestnu samoobslužnú wapku a snaž sa poriadne vystriekať podvozok. Kovové diely tak zbavíš nánosov soli a nečistôt, takže spomalíš korozívne procesy.

Protikorózny nástrek podvozka

Pokiaľ chceš svoje auto dodatočne ochrániť pred hrdzou, existuje riešenie menom protikorózny nástrek. Ten pozostáva zo špeciálnej zmesi, ktorá sa nanáša na komponenty podvozka. Kovové komponenty tak budú lepšie chránené nielen pred samotnými chemikáliami z cesty, ale aj narážajúcimi kamienkami.

Shutterstock

Ochranná fólia

Pred kamienkami, ktoré narážajú do laku a spôsobujú narúšanie protikoróznej vrstvy, ochráni tvoje auto kvalitná fólia. Tá dokáže byť pokojne aj priesvitná a môžeš ju nechať nalepiť len na miesta, ktoré sú najviac vystavené kamienkom. Napríklad na prednú kapotu. Zaujímavou voľbou je taktiež plastový chránič prednej kapoty.

Pozor na koróziu brzdových kotúčov

Špecifickou kategóriou sú brzdové kotúče. Možno si si všimol, že keď svoje auto dlhšiu dobu necháš stáť, na kotúčoch sa začne objavovať hrdza. Tá je však len povrchová a zbrúsi sa po pár zabrzdeniach. Problém však môže nastať, keď auto necháš stáť niekoľko týždňov či mesiacov. Vtedy dokáže povrchová hrdza prerásť do hĺbky a negatívne ovplyvniť vlastnosti kotúča. Neostane ti tak nič iné, než ho vymeniť. Svoje auto preto radšej nenechávaj príliš dlho stáť vo vonkajšom vlhkom prostredí a raz za čas ho poriadne prevetraj.


Tagy:

Dominik Parajka
Už viac ako 8 rokov sa venujem obsahovému marketingu, pričom mojou srdcovkou sú autá, o ktorých často píšem a natáčam videá. Rád ale vytváram obsah aj k iným témam, hlavne investovaniu, realitám, financiám, technike a elektronike.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.