Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Zívanie sa väčšinou spája s nudou, ospalosťou či otrávenosťou. Prečo ale vlastne zívame? A prečo, keď vidíme niekoho, ako zíva, tak sa nám tiež otvárajú ústa? Na tieto otázky sa už pomerne dlho snažili odpovedať rôzni bádatelia a vedci. Podľa nich priemerné zívnutie trvá asi šesť sekúnd.

Zívania pomáha mozgu

Čo je ale jeho príčinou? To sa vlastne dodnes tak celkom nevie. Istú dobu sa vo vedeckých kruhoch tešila popularite hypotéza, že zívaním si okysličujeme telo a mozog. Pokusy v tomto smere ale neboli príliš presvedčivé. Odborníci síce súhlasia, že zívaním sa mozog okysličuje, ale pochybujú o tom, že je to jeho hlavná funkcia. Skôr poukazujú na to, že vďaka zívaniu sa nám ochladzuje krv, čím sa zamedzuje prehriatie mozgu.

Shutterstock

Vieme však, že pri zívaní sa do práce zapája viacero svalov (hlavové, krčné, bránica), v tele sa mení pH krvi a znižuje sa hladina toxínov. Zívanie pomáha odstraňovať škodlivé látky v pečeni a priaznivo pôsobí na produkciu sĺz, ktoré sú zase nevyhnutné na to, aby sa z očí vyplavili nečistoty.

Podľa vedcov nás do zívania „núti“ náš mozog. Únava či stres zvyšujú teplotu mozgu a spomaľujú myslenie a reflexy. Je teda možné, že so zvýšenou teplotou mozgu dochádza aj k častejšiemu výskytu zívania. Nech je, ako chce, zdá sa, že zívanie veľmi dobre pôsobí na mozgovú aktivitu. Mozog tak dokáže lepšie fungovať.

Korene v evolúcii?

Objavila sa tiež aj domnienka, že zívanie korene v ľudskej evolúcii. Pôvodne totiž slúžilo ako varovný signál pred nepriateľom. Pri otváraní úst človek totiž ukazuje zuby, čím dáva druhému najavo, že sa dokáže brániť. Zaujímavým fenoménom je aj nákazlivosť zívania.

Shutterstock

V skratke povedané: Stačí, aby si videl, ako niekto zíva, a už cítiš, ako zívanie prichádza aj na teba. A vlastne ho ani nemusíš vidieť, stačí o zívaní len čítať či hovoriť. Psychológovia tvrdia, že je to znakom empatie, teda schopnosti vžiť sa do pocitov iných ľudí. Nemusíš pritom zívať hneď, ako niekoho takého uvidíš, ale pokojne aj päť minút potom. Podľa prieskumov sa tento jav objavuje približne u 50 % ľudí. A nielen ľudí. Pozorovaniami sa totiž prišlo na to, že rovnako nákazlivé je zívanie aj medzi zvieratami.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.