Je to ľavá alebo pravá? Znie to banálne, ale v niektorých momentoch je naozaj ťažké rozoznať ľavú ruku (prípadne stranu) od pravej. Určiť správny smer môže byť zaťažkávajúcou úlohou najmä vo chvíľach, keď nie je veľa času na rozmýšľanie. Každý človek má svoj osud vo vlastných rukách a pri rozlišovaní pravej a ľavej to platí dvojnásobne.
Rozpoznať strany je dôležité pri vysvetľovaní smeru cesty, ako aj pri šoférovaní. V opačnom prípade môžeš turistu bažiaceho po spoznávaní historických pamiatok poslať do najbližšej osady alebo policajta na skúške v autoškole rovno na druhý svet, keď sa namiesto „doprava“ vydáš nechtiac doľava.
Odpovedí na otázku, prečo si zamieňame pravú stranu s ľavou, je viacero. Príčinou môže byť stres, ale aj vážnejší problém, a to neuropsychická porucha, označovaná ako pravo-ľavá dezorientácia. Pravú a ľavú si zamieňajú častejšie ženy, ale výnimkou nie sú ani muži. Napriek tomu, že rozoznanie strán môže byť ťažkým orieškom, predsa len existuje niekoľko tipov, ktoré ti pomôžu ujasniť si pravo-ľavý chaos.
Podľa tetovania
Inšpiráciou pre rozoznanie pravej a ľavej ruky môže byť aj tetovanie. Najmä priaznivci malých či väčších keriek takto vyriešia dilemu, ktorá ruka je ktorá. Na odlíšenie pravej hornej končatiny od ľavej stačí miniatúrne tetovanie, ktoré je svojmu nositeľovi stále poruke. Označenie môže byť akékoľvek, dôležité je, aby si si v prípade potreby vedel hneď spomenúť, čo znamená. Zrejme najrýchlejšie identifikovateľné sú písmená P a L (prepáč, mäkčeň) alebo anglické L a R.
Napriek tomu, že dať si vytetovať mini označenia na obe ruky, sa zdá byť praktické, treba dôkladne zvážiť, kde sa má kerka vynímať. Aj malé tetovanie na viditeľnom mieste sa v niektorých zamestnaniach stále považuje za nedôstojné alebo problémové. Ak sa chceš vyhnúť potenciálnemu nepochopeniu okolia alebo zamestnávateľa, nechaj si na jednu ruku vytetovať malú bodku pripomínajúcu znamienko. Potom si už len musíš zapamätať, či znamienko zdobí tvoju pravú, alebo ľavú ruku.
Tapeta na telefóne
Iným tipom, ako si nezameniť pravú ruku s ľavou, je využitie súčasnej technológie, konkrétne mobilného telefónu, ajfónu či smartfónu. Nazvi si to, ako chceš, skrátka, predmetu, z ktorého najčastejšie telefonuješ a na ktorom čítaš všetky EMEFKA novinky. Ak máš problém s určením správnej strany, aj v tomto ti môže byť nápomocný tvoj mobil.
Možno to znie kruto, ale rozkošnú fotku domáceho miláčika, zbožňovaného člena tvojej rodiny alebo milovanej polovičky nahraď praktickou tapetou, ktorá ti pomôže rozlúštiť ľavo-pravú hádanku. Na pozadí tvojej obrazovky sa tak môžu objaviť veľké začiatočné písmená či šípky, s ktorými si ľavú a pravú už nepomýliš.
Navyše, pokiaľ máš aspoň nejaké skúsenosti s úpravou fotografií cez aplikácie, prípadne cez vhodné počítačové programy, zabiješ dve muchy jednou ranou. Stačí, keď aktuálnu tapetu doplníš o spomínané písmená, prípadne šípky. Naďalej sa môžeš pozerať na tvojmu srdcu blízku fotku, na ktorej sa bude vynímať nenápadný ťahák.
Podľa palca na ruke
Rada jasná ako facka. Túto ľahko zapamätateľnú pomôcku musel objaviť nejaký palcový Einstein. Celá veda spočíva v tvojej predstavivosti a v samotnej pozícii palcov. Keď sa pozrieš na chrbát svojej pravej ruky, pravoruký palec smeruje doľava. Krátke zhrnutie: na základe tejto dedukcie je ruka teda pravá. Rovnako si vieš odvodiť aj ďalší logický fakt, že ľavú ruku spoznáš podľa palca otočeného doprava. Jeden by to nevymyslel lepšie. Keď však ruku obrátiš k tvári dlaňou, si opäť na začiatku dilemy a tvoje myšlienkové pochody môžu začať odznova.
Ktorou rukou píšeš
Od útleho detstva je pri všetkých činnostiach, ktoré vykonávame, dominantná jedna ruka. Už pri deťoch okolo jedného roka môžeme spozorovať uchopenie predmetov v pravej či ľavej ruke. V neskoršom veku dva až tri roky vedia rodičia rozoznať, či z ich dieťaťa vyrastie ľavák, alebo pravák. Preto aj pri ťažkostiach s rozoznaním pravej a ľavej strany môže byť nápomocná práve predstavivosť. Ak sa narýchlo nevieš rozhodnúť, kde je vpravo a kde zase vľavo, predstav si, ktorou rukou vykonávaš dôležité činnosti: či pravou alebo ľavou píšeš, prípadne, v ktorej z rúk držíš pri jedle lyžicu.
Nalakovaný necht
Dočasným riešením, ako sa vysomáriš z vlastných rúk, sú nalakované nechty. Tento trik zrejme ocenia najmä dámy, no nechceme krivdiť ani pánom. Rovnako ako módnym trendom, aj manikúre kraľuje originalita. Prirodzená francúzska manikúra alebo jemné béžové a telové tóny sú síce vkusné a nesmrteľné, ale vývoj ide neustále dopredu aj pri úprave nechtov. Nechty sú výstavnou skriňou ich nositeľky a neraz hrajú prím neónky, trblietky alebo iné farebné kreácie.
Ničím neobvyklým nie je tiež každý necht iný a v tom tkvie podstata ďalšieho tipu, a to farebne odlíšiť nechty na rukách, prípadne iba palce. Napríklad červený ľavý palec a pravý bezfarebný alebo pravý žltý ti môžu zachrániť krk v nejednej situácii. Nenápadným ťahákom si môžeš pomôcť napríklad pri jazdách v autoškole, keď obe ruky potrebuješ stopercentne rozlíšiť.
Riaď sa srdcom
Pri probléme určiť ľavú a pravú stranu ti môže byť nápomocné srdce. Tento najvyťaženejší orgán v tele má drvivá väčšina ľudí umiestnený mierne naľavo od stredu tela. Základná informácia, ktorú si pamätáš z hodín biológie, tak môže byť odpoveďou na tvoju spleť otázok, či si znovu zamenil pravú ruku za ľavú, alebo nie.
Keď potrebuješ rýchlo identifikovať jednu z rúk, spomeň si na tvoje drahé srdiečko. Vďaka jednoduchému poznatku si už nebudeš musieť zaťažovať hlavu ťažkými úvahami. Srdce je naľavo a k nemu bližšia ruka je tiež ľavá.