Ako je možné, že si ďateľ pri ďobaní do kôry nepoškodí mozog? Alebo že leňochod zadrží dych na dlhšiu dobu ako delfín? Ak ťa zaujímajú odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky, si na tom správnom mieste. Dnes sme si totiž pre teba opäť pripravili zbierku zaujímavých faktov z rôznych oblastí a už teraz môžeme s určitosťou povedať, že niektoré z nich – ak nie všetky – ťa poriadne šokujú. Tak poďme na to.
1. Brokolica, karfiol, kapusta, kel aj ružičkový kel pochádzajú z toho istého druhu rastliny
Nazýva sa brassica oleracea. Každý z jej variantov bol modifikovaný, aby zvýraznil iné prvky.
2. Väčšina tiav v Saudskej Arábii je dovezená z Austrálie
Ťavie mäso je neodmysliteľnou súčasťou moslimskej stravy. Krajina však nemá dostatok tiav, aby uživila všetkých, preto sa rozhodli zvieratá dovážať zo zámoria.
3. Nikto presne nevie, kto vynašiel požiarny hydrant
Záznam o jeho patentovaní totiž – počkaj si – zhorel. Vo všeobecnosti sa verí, že za klasickým požiarnym hydrantom stojí Frederick Graff Sr., ale vďaka požiaru vo washingtonskom patentovom úrade v roku 1836 sa to nedá overiť.
4. Volkswagen vyrába klobásy
Volkswagen currywurst, to je názov klobásy, ktorá sa vyrába vo fabrike Volkswagenu vo Wolfsburgu a podáva sa v jedálňach automobilky naprieč Nemeckom. Má dokonca vlastné produktové číslo ako všetky ostatné autodiely – 199 398 500 A.
5. Leňochod dokáže zadržať dych dlhšie ako delfín…
Vďaka schopnosti spomaliť srdcový tep dokáže leňochod zadržať dych až na 40 minút. Delfín sa musí vynoriť nad hladinu každých 10 minút.
6. …a dokáže umrieť od hladu aj s plným žalúdkom
Baktérie v tráviacom trakte leňochoda sú závislé od tepla. Keď vonkajšia teplota klesne, klesne aj jeho telesná teplota, baktérie zomrú a zviera, aj napriek tomu, že prijalo potravu, ju zrazu nie je schopné stráviť. Môže teda zjesť rovnaké množstvo listov ako inokedy a umrieť od hladu, lebo jeho telo z nich nevie vyťažiť žiadne živiny.
7. Ďateľ si dokáže obmotať jazyk okolo lebky
Na rozdiel od toho nášho, jazyk ďatľa nie je len sval. Nachádzajú sa v ňom kosti aj s chrupavkou, ktoré počas ďobania do kôry stabilizujú lebku a eliminujú otrasy, ktoré by mohli poškodiť mozog.
8. Niektoré kovy sa dezinfikujú samy
Kým hliníková kľučka alebo kľučka z nehrdzavejúcej ocele sú priam rajom pre množenie baktérií, tie vyrobené z mosadze, medi alebo striebra podobný problém nemajú. Sú totiž „samočistiace“. Nazýva sa to oligodynamický efekt – oligodynamické kovy obsahujú ióny, ktoré zabíjajú všetko živé, vrátane baktérií a vírusov.
9. Ak chceš natrieť husle načerveno, musíš použiť špeciálny pigment
Vhodné sú len červené pigmenty pyrol a naftol. Kadmium je príliš ťažké, čo znamená, že farba by mala efekt na výsledný zvuk.
10. Koaly majú odtlačky prstov a sú takmer na nerozoznanie od tých ľudských
Vlastne sú si také podobné, až sa policajti obávajú, že by im koaly mohli ničiť miesta činu a mariť svojimi odtlačkami vyšetrovanie. Vedci stále netušia, na čo im sú. Väčšina z nich sa však prikláňa k teórii, že ich používajú na skúmanie jedla ešte predtým, ako ho vôbec vložia do úst.
11. Ak do vyhľadávača naťukáš opačne slovo „illuminati“ .com, okamžite ťa to presmeruje na stránku NSA
NSA, celý názov National Security Agency, je federálna spravodajská služba Spojených štátov spadajúca pod ministerstvo obrany.
12. Hranie Tetrisu po traumatickej udalosti môže pomôcť psychike
Vedcom sa podarilo zistiť, že ak si pacient po silnom traumatickom zážitku, akým je napríklad autohavária, do šiestich hodín zahrá na niekoľko minút Tetris, je šanca, že sa uňho rozvinie posttraumatická stresová porucha, až o viac ako 60 percent nižšia.
13. CIA strávila viac než päť rokov trénovaním mačacieho špióna, ktorý zlyhal na prvej misii
Píšu sa šesťdesiate roky minulého storočia a CIA ochotne investuje viac ako desať miliónov dolárov do projektu s názvom Acoustic Kitty. V podstate sa snažili vytrénovať mačku, ktorá bude za nich špehovať Sovietov. Jej prvou misiou bolo odpočúvanie dvoch sovietskych mužov v parku neďaleko základne. Hneď po tom, ako mačku vypustili, ju zrazil taxík.
14. Banánová príchuť nechutí ako banány preto, že ani banány už nechutia ako banány
Banány v minulosti chutili aj vyzerali inak. Boli hrubšie, väčšie a ich chuť bola omnoho prenikavejšia. A presne to bola chuť, ktorú sa výrobcovia banánovej príchute snažili napodobniť a zároveň chuť, ktorú dnes označujeme „umelou“.
15. Existuje viac spôsobov, ako pomiešať balíček hracích kariet, než atómov na Zemi
Zhruba o osemsto kvadriliónov viac. Ale fakt len zhruba.
16. Hrochy sa „potia“ naružovo
V skutočnosti to však nie je pot. Hrochy cez špeciálne žľazy v pokožke vylučujú ružovú olejovú tekutinu, občas prezývanú aj „krvavý pot“, ktorá chráni ich citlivú pokožku pred slnkom. Presné chemické zloženie tohto sekrétu je zatiaľ pre vedcov záhadou.