Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

Šteklenie iste dobre poznáš. Niekto je šteklivejší, iný zase menej, ale v zásade sa dá povedať, že existuje len málo ľudí, ktorí sú voči nemu na sto percent odolní. Prečo sa ale človek nemôže poštekliť sám? Túto otázku skúmali vedci a ako píše aj portál ČT24, zdá sa, že na ňu už našli odpoveď.

Šteklenie prebieha takmer u každého rovnako. Vlastne to ľuďom nie je vôbec príjemné, nedokážu si ale pomôcť a musia sa pri ňom smiať. O šteklení sme ti na EMEFKA priniesli aj samostatný článok. Ako sme v ňom napísali, šteklenie je dôležitým prvkom v našej evolúcii. Ide istým spôsobom o obranný mechanizmus, vďaka ktorému sme sa naučili mať sa na pozore, keď sa k nám blížia cudzie ruky.

Shutterstock

Poštekliť sa sám? Nemožné!

Medzi najšteklivejšie zóny na ľudskom tele patria chodidlá, podpazušie či brucho. Zaujímavé ale je, že človek môže šteklenie spôsobiť len inému človeku. Ak by sa chcel poštekliť sám, tak sa mu to pravdepodobne nepodarí. Prečo to tak vlastne je? Touto otázkou sa zaoberali poprední vedci a neurológovia pomerne dlho. Podľa Sarah J. Blakemore z University College London je dôvodom rozdielne vnímanie vlastných a cudzích dotykov.

Pri každom šteklivom pohybe predvída malý mozog (cerebellum) polohu všetkých častí nášho tela. Vyšle signál do tých častí, ktorých sa plánujeme dotknúť, a tým zmierňuje hmatovú odozvu na šteklivý dotyk. Nervové zakončenia teda náš mozog oslabí a človek sa tak sám od sebe poštekliť nemôže. Aktivita mozgu je vôbec výrazne nižšia, keď sa človek dotýka sám seba, ako keď sa nás dotýka niekto iný.

Shutterstock

Niektorí ľudia to ale dokážu

Mozog venuje oveľa väčšiu pozornosť externým podnetom, teda takým, ktoré nespôsobilo naše vlastné telo. To je totiž vnímané len ako veľmi malý zdroj nebezpečenstva. A keďže je šteklenie vlastne ochranný mechanizmus, dá sa pochopiť, prečo ho vyvolávajú najmä vonkajšie podnety. Práve od nich totiž hrozí najväčšie nebezpečenstvo.

Zaujímavé ale je, že podľa novej štúdie existujú aj ľudia, ktorí sa poštekliť dokážu. Sem patria napríklad osoby trpiace schizofréniou. Ich mozog vyhodnocuje zmyslové podnety vlastného tela inak než mozog ostatných ľudí.

Shutterstock

Prečo je šteklenie nepríjemné a prečo sa na ňom vlastne smeješ?


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.