Letuška je jednou z tých profesií, ktoré si väčšina populácie až príliš idealizuje. Lietať po celom svete a ešte za to poberať aj kráľovskú mzdu? No čo môže byť lepšie. Bohužiaľ, tí, ktorí si túto prácu vyskúšali, vedia, že táto predstava hádam ani nemôže byť vzdialenejšia od pravdy.
V nedávnom poste na Reddite sa letušky a stevardi z celého sveta podelili o tajomstvá zo zákulisia svojej práce, ktoré si bežný pasažier nevie ani len predstaviť. Tie najzaujímavejšie z nich sme zozbierali v tomto článku. Od „maskovania“ mŕtvych pasažierov až po googlenie tých živých, toto sú bizarné veci, na ktoré si človek v tejto brandži jednoducho musí zvyknúť. Poďme sa na ne teda pozrieť.
1. Keď prinesieš palubnému personálu nejakú drobnosť, napríklad bonboniéru, určite ti na oplátku venujú občerstvenie, občas dokonca pivo zadarmo. Bývalá kolegyňa robila letušku viac ako 20 rokov a toto bol jej tip číslo jedna, ako si zabezpečiť príjemný let.
2. Keď si to situácia vyžaduje, bez váhania ťa pripútame k sedadlu.
3. Kamarátka, čo pracuje pre Emirates, sa so mnou podelila o túto pikošku. Vždy, keď letia do Saudskej Arábie, zamykajú komplet všetko – od jedla a pitia cez servítky až po príbory. Miestne autority totiž majú vo zvyku napochodovať do lietadla a len tak si zobrať všetko, čo ich ruky odnesú. Spoločnosť ani personál s tým nemohli nič robiť, tak to začali riešiť takto.
4. Kedysi som pracovala ako letuška. Vždy, keď bol ku mne niekto vyslovene odporný, išla som k prednému počítaču, ktorý ovláda všetky obrazovky, a v pravidelných intervaloch som tú jeho reštartovala, aby nemohol pozerať film. Detinské? Možno, ale niekedy sa človek jednoducho nechce spoliehať na karmu.
5. Máme pri sebe zoznam všetkých pasažierov, ich celé mená a čísla sedadiel. Keď sa nudíme, hľadáme ich na Googli.
6. Samozrejme, nie každá spoločnosť je taká, ale ja osobne som mala veľmi zlú skúsenosť. Toxické prostredie plné starých mužov (pilotov), ktorí zneužívajú svoje postavenie, aby dostali do postele mladé letušky, ktoré v snahe neprísť o prácu nemajú možnosť odmietnuť. Mala som devätnásť, keď ma pilot, ktorý mal viac ako štyridsať, pozýval na rande. Nikdy som mu nedala svoje číslo.
7. Máš nervy, pretože tvoj let mešká? Ver tomu, že palubný personál tiež, ak nie ešte väčšie. Väčšina z nás je totiž platená výhradne za čas strávený vo vzduchu. Pokiaľ štyri hodiny čakáme na letisku, kým sa lietadlo odlepí od zeme, sme tam v podstate zadarmo.
8. Keď niekto na palube umrie, väčšinou ostáva „sedieť“ na mieste, až dokiaľ lietadlo nepristane. Letušky ho zabalia do deky, aby to vyzeralo, že len spí.
9. Keď ťa letušky pri vstupe do lietadla zdravia, v skutočnosti si všímajú dve veci. Po prvé, či si opitý alebo vykazuješ známky požitia iných omamných látok. Po druhé, či si silný, keby bolo v prípade núdze treba s niečím pomôcť (napríklad otvoriť núdzový východ alebo odpratať niečo ťažké z cesty).
10. Niektoré letušky sú v podstate bezdomovci. Pracoval som ako pilot v nízkorozpočtových aerolíniách, ktoré letuškám vyplácali hotovú almužnu. Väčšinu času trávili na cestách a z platu si nemohli dovoliť nájom na celý mesiac, takže keď práve nelietali, prespávali u rodičov alebo priateľov.
11. Núdzové slovíčko sa mení každých pár mesiacov. Väčšina ľudí ani nevie, že letecký personál nejaké má. Keď ho niekto povie, pilot vie, že má zamknúť kokpit a neotvárať, nech sa deje, čo sa deje.
12. Pracovala som na súkromnom letisku. Keď sa pasažier oneskoril, jedlo, ktoré mu personál nachystal, už nebolo dostatočne čerstvé. Tak sme ho dostali my. Najlepšie jedlo v mojom živote.
13. Počas komerčného letu nikdy nikoho nevyhlásia za mŕtveho. Dávajú mu prvú pomoc, až dokiaľ lietadlo nepristane a telo nevynesú von. V opačnom prípade by mohla polícia zadržiavať lietadlo až do konca vyšetrovania, čo, samozrejme, pre aerolínie nie je sranda. Nespočetne veľa ráz som prišiel do práce a našiel v šatni mŕtvolu, ktorá čakala na obhliadača.
14. Letuška musí odlietať určitý počet hodín, aby mala nárok na 12-hodinovú prestávku. Raz som videla pilota, ako zbytočne dve minúty otáľa so zapnutím motora, aby venoval svojej kolegyni pár hodín zaslúženého spánku. Chúďa, už ledva stála na nohách.
15. Je to prekvapivé, ale sme vo vzduchu – máme len obmedzené zásoby. Ak chceš steak, ale nám už ostali len kuracie prsia, môžeš sa aj na hlavu postaviť. Buď si dáš kura, alebo si nedáš nič. Iná možnosť neexistuje.
16. Keď sa pasažier správa ako arogantný idiot, jeho balíček s orieškami či chrumkami vždy dôkladne pomrvíme v rukách. „Nech sa páči,“ hovorím mu vysmiata od ucha k uchu, zatiaľ čo mu doslova podávam omrvinky vo vrecúšku. Tak mu treba.
17. V každom kokpite je viac ako 600-stranová kniha s inštrukciami na riešenie všetkých problémov, ktoré potenciálne môžu nastať. Od vypálenej žiarovky až po odpadnutie krídla – je tam reálne všetko.
18. Lietadlá sa ani zďaleka nečistia tak často a dôkladne, ako si pasažieri myslia. Pracoval som ako stevard niekoľko rokov a dni, keď sa umývala podlaha či hĺbkovo tepovali sedadlá, by som spočítal na prstoch jednej ruky. Odporné.
19. Je desivé, koľko vecí môže byť poškodených/nefunkčných a lietadlo je stále označené ako spôsobilé k letu.
20. Byť letuškou v podstate znamená vedieť, ako nenápadne prdieť. Výška robí s bruchom neskutočné veci a človek môže nejesť aj niekoľko hodín dopredu, nepomôže si. Je to bežné. Pokiaľ lietaš pravidelne, šance, že ti letuška nenápadne prdla rovno do ksichtu, sú veľmi, ale naozaj veľmi vysoké.