Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana
Zdroj: ©Shutterstock

A je po víkende. Tipy, ako prekonať pondelkovú depresiu a začať týždeň s pozitívnym postojom

Ako nájsť motiváciu na začiatok týždňa?

Pondelok je často označovaný za najťažší deň v týždni. Po víkende strávenom oddychom a relaxáciou ťa čaká návrat do pracovnej rutiny a k plneniu povinností. Depresia z pondelka môže zasiahnuť každého z nás, no existujú spôsoby, ako sa s týmto pocitom vysporiadať a začať týždeň s pozitívnym postojom.

Ako si teda vzbudiť na začiatku týždňa radosť a odhodlanie? Aby si začal týždeň s pozitívnym postojom, je dôležité zamerať sa na aktivity, ktoré ti pomôžu pondelkovú frustráciu prekonať. Ponúkame ti zopár konkrétnych krokov, ktoré by ti mohli vstup do nového týždňa uľahčiť.

Zvoľ pozitívny prístup

Pondelok nemusí byť najhorším dňom v týždni. Skús ho vnímať ako novú príležitosť, nový začiatok. Snaž sa nastaviť si pozitívny pohľad na tento deň a zameraj sa na to, čo nové a zaujímavé ti môže priniesť.

Je to nová šanca začať týždeň s čistou, oddýchnutou mysľou aj telom, preto nemysli na to, čo hrozné ťa čaká, ale sústreď sa na to, čo všetko môžeš v nasledujúcom týždni dosiahnuť a aké pekné veci sa ti môžu stať.

Mohlo by ťa zaujímať:

Juraj Slafkovský prišiel do Bratislavy osláviť výročie draftu. Prekvapením bol preňho tento netradičný darček

Ranné rituály

Všetci vieme, že od toho, ako svoj deň začneme, závisí celý jeho priebeh. O to dôležitejšie je začať pondelkové ráno najpríjemnejšie, ako sa dá. Dobrou voľbou je napríklad skorší budíček, aby si mal čas na svoje ranné rituály. Tieto aktivity ti pomôžu upokojiť myseľ a pripraviť sa na nový deň.

Môže to byť krátka meditácia, dychové cvičenie či fyzická aktivita (beh, joga). Niekomu pomôže počúvanie obľúbenej hudby prípadne zaujímavého podcastu. Spomenuté veci môžu príjemne zamestnať tvoju myseľ, čím si zlepšíš náladu a prekonáš pocit pondelkovej depresie.

Chutné raňajky

Zabudnúť by si nemal ani na výživné a chutné raňajky, ktoré tiež pridajú svetlo do tvojho mračného pondelkového rána. Vyber si potraviny bohaté na bielkoviny, vlákninu a zdravé tuky, vďaka ktorým budeš mať dostatok energie na celý deň.

A je po víkende. Tipy, ako prekonať pondelkovú depresiu a začať týždeň s pozitívnym postojom
Shutterstock

Teš sa na niečo

Vytvorenie príjemného pondelkového rituálu môže zmeniť tvoj pohľad na tento deň. Môže to byť obľúbená športová aktivita, výnimočné raňajky, šálka lahodnej kávy, krátka prechádzka alebo chvíľa strávená čítaním knihy. Tento rituál ti môže poskytnúť záchranný bod, na ktorý sa budeš každý pondelok tešiť.

Naplánuj si ciele

Pondelok môže byť ideálnym dňom na naplánovanie si cieľov na nadchádzajúci týždeň. Je dobré vyberať si úlohy, ktoré ťa čakajú, a rozdeliť ich na menšie čiastočné kroky. Keď budeš mať jasno v tom, čo chceš dosiahnuť, budeš mať motiváciu zvládnuť týždeň úspešne.

Okrem mentálneho rozvrhnutia úloh by ti mohlo pomôcť aj to, keď si napíšeš zoznam úloh a cieľov na papier. Budeš mať vďaka tomu jasnejší prehľad o svojich povinnostiach a plánoch, budeš sa vedieť na to lepšie sústrediť a prispôsobíš svoje aktivity týmto cieľom.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nový TikTok trend hovorí, že v pondelok nemáš robiť nič navyše. Predídeš tak vyhoreniu

Nájdi si zmysel v práci

Hľadaj zmysel v tom, čo robíš. Keď si uvedomíš, aký má tvoja práca zmysel, môže to zvýšiť tvoju motiváciu. Okrem toho je tiež fajn, ak na svojej práci odhalíš tie aspekty, ktoré ťa na nej bavia. Môže to byť spolupráca s kolegami, riešenie zaujímavých úloh alebo príležitosť naučiť sa niečo nové.

Práve dobré pracovné prostredie a kolektív majú obrovský vplyv na to, s akým pocitom chodí človek do práce. Ak môžeš, buduj si pozitívne vzťahy so svojimi kolegami, aby si sa na ich spoločnosť tešil. Dobrý pracovný tím tiež môže zmierniť stres a pridať sa k prekonaniu pondelkovej depresie.

A je po víkende. Tipy, ako prekonať pondelkovú depresiu a začať týždeň s pozitívnym postojom
Shutterstock

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.