Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 13.6.2024
sk
Anton
cz
Antonín
, Antonin
Zdroj: ©Shutterstock

Aby zmizli z politiky, chce takmer každý. Čo by robili slovenskí politici, keby nerozhodovali o štáte?

Na slovenskej politickej scéne to občas naozaj vyzerá ako v cirkuse.

Hádky, obviňovania a dramatické predstavenia v podobe tlačových besied dennodenne zapĺňajú mediálny priestor a pútajú našu pozornosť. O tom, že Janu Bittó Cigánikovú či Romanu Tabák môžeme vo voľnom čase stretnúť v bare alebo v tatranskom plese, už vieme, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, odkiaľ vzišli naši ústavní činitelia a čo by robili, ak by neboli politikmi?

Mgr. Zuzana Čaputová

Môžeme byť vďační, že na čele Slovenska stojí žena, za ktorú sa nemusíme ako národ hanbiť. Čo robila Zuzana Čaputová pred zvolením do prezidentského úradu? Predtým, ako sa 15. júna 2019 ujala tejto funkcie, pracovala ako právnička, venovala sa aj advokátskej praxi a pôsobila ako občianska aktivistka.

Pred zvolením dlhodobo pôsobila v občianskom združení VIA IURIS, venovala sa environmentálnym témam, z ktorých najvýznamnejšou bola jej aktivita pri riešení problematiky pezinskej skládky. Ako právnička občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta sa kauze venovala 14 rokov. Za túto prácu bola ocenená Goldmanovou environmentálnou cenou.

Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky
TASR – Henrich Mišovič

Ing. Eduard Heger

Premiérska stolička, ktorú musel Eduard Heger obsadiť tak trochu nečakane, so sebou nesie veľa povinností a určite si vyžaduje schopnosti, ktoré by mal mať nejeden manažér. A práve to by pre Hegera nemal byť problém. Na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave totiž vyštudoval odbor Obchod a marketing a po štúdiu pracoval ako manažér vo viacerých menších firmách.

Istý čas pracoval ako konzultant na Ministerstve obrany, no potom sa k manažérskej práci vrátil a od roku 2007 pracoval pre firmu Old Nassau Imports, ktorá sa zaoberala distribúciou luxusnej vodky značky Double Cross na trhoch v USA. V tejto firme sa spoznal a následne priateľsky zblížil aj s iným slovenským politikom, súčasným predsedom BSK Jurajom Drobom.

Eduard Heger, politik, premiér Slovenskej republiky
TASR – Jaroslav Novák

Určite si prečítaj:

Letušky sa podelili o tajomstvá zo svojej práce, ktoré sa bežný pasažier nemá ako dozvedieť

Mgr. Igor Matovič

O tom, kam by mohol zmiznúť Igor Matovič, premýšľal už nejeden občan Slovenska. On sám niekoľkokrát verejne hovoril o svojich mimopolitických aktivitách, preto asi nikoho neprekvapí, že okrem práce poslanca sa venuje podnikaniu. Vyštudoval Fakultu manažmentu na Univerzite Komenského v Bratislave, ktorú ukončil záverečnou prácou s názvom Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty, ktorá však bola označená za plagiát a on za plagiátora.

V minulosti mal Matovič otvorenú živnosť na činnosti v oblasti nehnuteľností, reklamy a obchodu, ktorú v roku 2019 pozastavil. Okrem živnosti založil vydavateľstvo regionPRESS, s.r.o., dnes už REGIONPRESS, s.r.o., ktoré zastrešuje vydávanie viacerých slovenských regionálnych periodík. Ako zvykne často hovoriť, kasu v jeho domácnosti drží manželka Pavlínka, na ktorú v roku 2007 vydavateľstvo prepísal.

Igor Matovič, politik
TASR – Jakub Kotian

Doc. JUDr. Robert Fico, CSc. 

Obdobie, keď Robert Fico nebol v politike, si už vieme predstaviť len veľmi ťažko. Bývalý premiér je už takým ostrieľaným politikom, že by to v nej bez neho už nebolo ani ono, a aj keď sa tomu verí ťažko, v strane Smer sa nenarodil, no ako jej predseda pravdepodobne zomrie. V tomto prípade asi platí, že je dobre tak, ako je, lebo ak by sa Robert Fico venoval svojej skutočnej profesii, až také prospešné by to pre spoločnosť byť nemuselo.

Fico má niekoľko vedeckých titulov, je doktorom práv, pričom štúdium absolvoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Má za sebou aj justičnú prax a skúšky a je kvalifikovaným na prácu sudcu. Má titul Kandidát vied, ktorý získal štúdiom a obhájením práce o treste smrti na Slovenskej akadémii vied.

Ako posledný získal titul docent, a to v odbore Bezpečnostné služby na Akadémii policajného zboru. Celý jeho život je veľmi úzko spätý s politikou, keďže pracoval aj na Ministerstve spravodlivosti SR ako zamestnanec Právneho inštitútu, neskôr ako zástupca SR na Európskom súde pre ľudské práva a bol tiež vysokoškolským pedagógom.

Robert Fico, politik, politická strana Smer
TASR – Jakub Kotian

PhDr. Ľuboš Blaha, PhD.

V prípade Ľuboša Blahu sú asi zbytočné otázky o tom, čo by robil, keby nebol politikom, keďže sa o ňom vie, že sa popri poslaneckej funkcii venuje aj inej pracovnej činnosti. Sám o sebe hovorí, že je politológ filozof, na vedeckej úrovni sa ako pracovník Ústavu politických vied SAV zaoberá témami marxizmuliberalizmu.

Zamestnanie poslanca strany Smer bolo medializované už viackrát, keď sa jeho zamestnávateľ, ktorým je Slovenská akadémia vied, verejne dištancoval od viacerých jeho vyjadrení. Prečo ho teda nevyhodia, ak „robí hanbu“? SAV argumentuje tým, že počas výkonu verejnej funkcie nemôžu s Blahom rozviazať pracovný pomer.

Keďže vyštudoval politológiu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, inej odbornej sfére sa pred vstupom do politiky nevenoval. Počas doktorandského štúdia pracoval v Komunistickej strane Slovenska, kde mal na starosti komunikáciu so zahraničím.

Ľuboš Blaha, politik
TASR – Jaroslav Novák

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.