Lucia Ďuriš Nicholsonová
Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová je dôkazom toho, že podmienkou úspechu v slovenskej politike nie je akademický titul pred menom a za menom. Základ jej vzdelania tvorí maturita z gymnázia, otázne je, či by jej to stačilo aj mimo politiky.
Pravdepodobne by bola zamestnaná v nejakom médiu, keďže bývalá členka strany SaS pred aktívnou politickou kariérou pracovala ako reportérka, redaktorka a moderátorka, napríklad aj v denníku SME, televízii TA3 či STV. Okrem práce novinárky bola aj konateľkou spoločnosti Imagine communications, ktorá sa venovala mediálnemu poradenstvu, komunikácii a tvorbe dokumentov z prostredia rómskych osád v Afrike.
Mgr. art. Veronika Remišová, ArtD., M.A.
Na rozdiel od právnikov, politológov či podnikateľov, ktorí vstupujú do politiky najčastejšie, podpredsedníčka Vlády Slovenskej republiky Veronika Remišová získala vzdelanie v úplne inom odvetví. Ak by nepôsobila vo verejnom priestore, pravdepodobne by si svoje miesto našla v umení. Aj keď sa pred kariérou političky umeniu aktívne nevenovala, Remišová má skončený druhý a tretí stupeň štúdia na Vysokej škole múzických umení v odbore divadelné umenie.
Pred vstupom do politiky pracovala na oddelení prekladov Európskej komisie v Luxemburgu, kde využila svoju znalosť cudzích jazykov, ktorú nadobudla vďaka štúdiu na Université de Paris (Panthéon-Sorbonne), kde študovala audiovizuálnu komunikáciu, a na bruselskej Collège d’Études Interdisciplinaires, kde získala titul Master of Arts. Bola tiež prednášajúcou na Univerzite Komenského.
Mgr. Jana Bittó Cigániková
Jana Bittó Cigániková by pracovala pravdepodobne v oblasti manažmentu verejnej správy alebo zdravotníctva, keďže v tomto odbore získala aj vysokoškolské vzdelanie – verejnú správu študovala na Slovensku, manažment zdravotníctva v Prahe na Central European Management Institute.
Po materskej dovolenke pracovala ako obchodná zástupkyňa Slovenskej legálnej metrológie, neskôr ako finančná poradkyňa v Tatrabanke a následne sa venovala vlastnému biznisu – založila sieť predškolských zariadení.
Romana Tabák
Romana Tabák sama seba definuje tromi slovami – mama, politička a športovkyňa. Verejnosť ju pozná predovšetkým ako poslankyňu NR SR, no jej profesionálna športová kariéra nie je nič, čím by sa Tabák tajila. V juniorskej kategórii patrila svojho času medzi najlepšie slovenské tenistky, v roku 2008 sa dokonca prebojovala až do semifinále juniorského turnaja vo Wimledone.
Maximom, ktoré vo svojej kariére profesionálnej tenistky dosiahla, bolo 240. miesto v rebríčku WTA. Keď sa s kariérou tenistky rozlúčila, rozhodla sa vstúpiť do politiky. Ak by si Romana Tabák mala vybrať medzi tým, či by sa venovala iba profesionálnej politike alebo iba profesionálnemu športu, hovorí, že bola stvorená pre obe. Ktovie, ako by vyzerala jej kariéra, keby v mladosti neodmietla ponuku pózovať na fotkách do Playboya.
plk. Ing. Roman Mikulec, MSc.
Meno Roman Mikulec je v médiách skloňované pomerne často, nie iba preto, že je ministrom vnútra, ale skôr preto, že viacero politikov nechce, aby stál v čele tohto rezortu. Keďže čelil už niekoľkým odvolávaniam, otázka, čo by robil Roman Mikulec, ak by nebol politikom, je očividne na mieste.
Na základe vzdelania a skúseností, ktoré počas svojho života dosiahol, by sa dalo predpokladať, že ak by nebol ministrom, zastával by niektorú z vojenských funkcií. Titul inžinier získal na Vojenskej leteckej akadémii v Košiciach (dnes je to Letecká fakulta TUKE).
Tento titul istý čas aj aktívne využíval ako stíhací pilot, kým nezačal pracovať vo Vojenskej spravodajskej službe, kde sa postupom času vypracoval až do funkcie riaditeľa tohto útvaru. Kariéru v ozbrojených silách však musel kvôli obvineniu z ohovárania, sabotáže a ohrozenia utajovaných skutočností ukončiť. Aj keď bol od týchto obvinení právoplatne oslobodený, ktovie, či by si ešte získal od kolegov dôveru.