Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 29.3.2023
sk
Miroslav
cz
Taťána, Táňa
, Tatiana

Začína sa nám advent, čo znamená, že nasledujúce dni budeme žiť v očakávaní Vianoc. K tým však už neodmysliteľne patria aj kultové filmy, bez ktorých by sme si tieto sviatky ani nevedeli predstaviť. V tomto článku sme pre teba dali dohromady akýsi filmový adventný kalendár, ktorý pokryje čas od 1. do 24. decembra.

Na každý deň sme vybrali jeden film. Nájdeš medzi nimi overené klasiky, čarovné rozprávky, ale na svoje si prídeš aj v prípade, že holduješ skôr napätiu. Je z čoho vyberať!

1. Sám doma

Kultová klasika s nezabudnuteľným Macaulayom Culkinom ako všestranným Kevinom McCallisterom, ktorého rodičia zabudnú doma a on prichystá dvom zlodejom skutočne nezvyčajný Štedrý večer. Sám doma ani dnes nestratil nič zo svojej zábavnosti a magickej atmosféry. Nepochybne sa s Kevinom stretneme na televíznych obrazovkách aj tento rok.

2. Sám doma 2: Stratený v New Yorku

Dvojka Sám doma bola síce podľa mnohých slabšia, ale stále ide o zaslúženú vianočnú pecku. Teraz sa Kevin stratí uprostred rušného New Yorku. Cestu mu ale skríži stará známa dvojica zlodejov. Aj tentoraz je však Kevin pripravený.

3. Nožnicovoruký Edward

Jeden z najlepších filmov Tima Burtona o citlivom mladíkovi Edwardovi, ktorý má namiesto rúk nožnice a ktorého medzi seba prijme jedna obyčajná americká rodina. Skvelá atmosféra, herci (Johnny Depp a Winona Ryder) a hudba Dannyho Elfmana sú hlavné tromfy tejto snímky.

4. Vianočný príbeh

Najmä v Amerike ide o kultové dielo, ale myslíme, že svojich fanúšikov si dokáže nájsť aj v našich končinách. Hlavným hrdinom je malý Ralph. Ten by chcel model pušky, ktorú má jeho obľúbený televízny hrdina. Sympatické obsadenie, príjemný humor a čarovná atmosféra si dokážu divákov spoľahlivo podmaniť.

5. Prázdniny

Romantická komédia Prázdniny sa zameriava na dve ženy, ktoré majú problém so vzťahmi. Krátko pred Vianocami sa im však podarí natrafiť na partnerov, ktorí by mohli byť tými pravými. Príjemná romantika na predvianočný čas s výbornými hercami (Kate Winslet, Jude Law, Cameron Diaz a Jack Black).

6. Smrtonostná pasca

V tomto zozname si prídu na svoje aj milovníci akčných filmov. A aký akčňák už len odporučiť, ak nie legendárnu Smrtonostnú pascu? Tá nám prvýkrát predstavila dnes už kultového policajta Johna McClanea v podaní Bruca Willisa, ktorý sa bude musieť porátať so skupinou teroristov vedených psychopatickým Hansom Gruberom.

7. Grinch

Grinch je postava, ktorú milujú najmä malí Američania, ale touto animovanou fantasy rozprávkou rozhodne nič nepokazíš ani ty. Zlomyseľného škriatka, ktorý nenávidí Vianoce, v tomto animáku nadaboval Benedict Cumberbatch. Príjemná sviatočná zábava.

8. Láska nebeská

Láska nebeská je v súčasnosti už tiež stálym evergreenom televíznych obrazoviek počas Vianoc. Skvelá romantická komédia nás zavedie do Londýna, v ktorom sa odohráva hneď niekoľko čarovných romantických príbehov. Skvelý humor a parádni herci sú samozrejmosťou.

9. Better Watch Out

Pokiaľ patríš skôr k hororovým divákom, určite si nenechaj ujsť túto nenápadnú hororovú komédiu. Better Watch Out rozpráva o mladej Ashley, ktorá v jeden zimný večer musí strážiť 13-ročného Luka. Potom sa však niekto začne dobíjať do domu. Svižná, nepredvídateľná (najlepšie je, ak o filme nič dopredu nevieš) a nápaditá žánrovka, ktorá rozhodne neurazí.

10. Kým si spal

Príjemná romantika s milou Sandrou Bullock v hlavnej úlohe. Tá si tu zahrala introvertnú Lucy, ktorá jedného dňa zachráni život svojej dlhoročnej platonickej láske Peterovi. Následne je však jeho rodinou omylom považovaná za jeho snúbenicu.

11. Santa Clause

Pohodová vianočná komédia o manažérovi Scottovi, ktorý musí počas Štedrého večera zaskočiť za samotného Santa Clausa. Tim Allen v hlavnej úlohe si rolu celkom užíva a zábava je to tiež slušná. Druhý diel však už dopadol o dosť horšie.

12. Tichá noc

Tento televízny film z roku 2002 je v našich končinách menej známy, ale rozhodli sme sa naň upozorniť. Zavedie nás do obdobia druhej svetovej vojny. Nemka Elisabeth sa so svojím synom uchýlila do chaty v lesoch. Na Štedrý deň však na jej dvere zaklopú traja americkí vojaci. A chvíľu po nich aj traja Nemci.

Skvelá Linda Hamilton v hlavnej úlohe a zaujímavo rozohraný príbeh (podľa skutočných udalostí). Určite stojí za skúšku.

13. Eyes Wide Shut

Niektorí kritici toto posledné dielo geniálneho Stanleyho Kubricka charakterizovali ako „vianočný film pre dospelákov“. Rozhodne nejde o tradičnú vianočnú snímku a užijú si ju skôr milovníci náročnejších diel. Bohatý lekár William Harford zistí, že jeho manželka Alicia by bola ochotná kvôli erotickému zážitku s cudzím mužom opustiť celý svoj život.

Harford sa následne dostáva na bizarnú sexuálnu odyseu, ktorá ho zavedie aj do života nebezpečných miest. Vynikajúce výkony Toma Cruisa, Nicole Kidman a podmanivá vianočno-mysteriózna atmosféra ťa zaručene pohltia.

14. Gremlins

O réžiu tohto komediálneho fantasy hororu sa postaral Joe Dante. Hoci ide sčasti o horor, je to horor veľmi jemný a vhodný bez preháňania aj pre deti. V hlavnej úlohe sa, pravdaže, predstavia zelení gremlini, ktorí si podajú celé jedno mestečko. Gremlins dodnes zostávajú slušnou zábavou, ktorá ti zaručene spríjemní adventné obdobie.

15. Krampus

Ďalšia hororová komédia, tentoraz Krampus od Michaela Doughertyho. Ten si vzal inšpiráciu v starých legendách o čertovi Krampusovi, ktorý všetkým neposlušným ľuďom počas Vianoc poriadne osladí život. Na vlastnej koži to zakúsi aj jedna dysfunkčná rodina.

Krampus je sympatická nenáročná zábava, ktorá dokáže pobaviť aj vyvolať napätie. Skvelí herci (Adam Scott, Toni Collette, Allison Tolman) sú potom už len čerešničkou na torte.

16. Vianočný škriatok

Skvelá rodinná zábava nám predstaví vianočného škriatka Buddyho, ktorý sa snaží celému svetu vrátiť pohodového vianočného ducha. Režisér Jon Favreau doručil vtipnú, milú a výborne obsadenú (Will Ferrell či Zooey Deschanel) komédiu, ktorá ťa dokonale vianočne naladí.

17. Predvianočná nočná mora

Kultový animovaný muzikál, ktorý produkčne zastrešil Tim Burton. Jack Skellington z mestečka Halloween Town sa náhodou dostane do vianočného mesta. Doteraz nepoznané sviatky ho nadchnú a rozhodne sa s nimi zoznámiť aj svojich priateľov. Ako niečo také môže dopadnúť? Skvelé piesne, nápadité postavičky a humor patria k hlavným pozitívam tejto pecky. Ak si ju nevidel, je najvyšší čas to napraviť.

18. Vianočné prázdniny

Podarená rodinka Griswoldovcov sa divákom predstavila hneď v niekoľkých filmoch, ale iste nebudeme preháňať, keď povieme, že práve Vianočné prázdniny patria k tým najlepším. Skvelý humor, herci aj atmosféra. Väčšiu vianočnú pohodovku by si hľadal márne.

19. Santa je úchyl

Trochu netradičná vianočná komédia, ale aj také občas treba. Čiernohumorná a nekorektná jazda o večne ožratom zlodejovi, ktorý sa aj so svojím pomocníkom prezlieka za Santa Clausa a jeho elfa. Skvelý Billy Bob Thornton si celý film, samozrejme, kradne pre seba.

20. Polárny expres

Pre tých, ktorí hľadajú predsa len tradičnejšiu vianočnú zábavu, ktorá pobaví aj pohladí na duši, je Polárny expres viac než vhodnou voľbou. Príbeh rozpráva o malom chlapcovi, ktorému pri dome na Štedrý večer zastaví magický polárny expres, ktorý ho má zobrať za Santa Clausom. Animovaný film Roberta Zemeckisa boduje najmä skvelou vizuálnou stránkou a absolútne podmanivou atmosférou.

21. Všade samé zvončeky

Rodinná komédia Briana Levanta Všade samé zvončeky rozpráva o nešťastnom otcovi, ktorý sa snaží získať vytúženú hračku pre svojho syna. Jednoduché to však mať nebude. Solídny Arnold Schwarzenegger je zárukou príjemnej nenáročnej zábavy. Divákom sa snímka páči, keďže sa s ňou počas sviatkov stretávame pravidelne.

22. Pelíšky

Legendárna česká komédia Jana Hřebejka je stálicou vianočných sviatkov. V samotnom filme sa síce počas Vianoc odohráva len jeho prvá časť, ale to vôbec nevadí. Celé Pelíšky sú totiž plné skvelého humoru, nezabudnuteľných hlášok a skvelých hercov (Miroslav Donutil, Jiří Kodet či Simona Stašová). Zaslúžená klasika.

23. Tri oriešky pre Popolušku

Prvé dve miesta sú ošemetné. Faktom je, že mnoho divákov si nevie Štedrý deň predstaviť bez Troch orieškov pre Popolušku. Proti tomu nemožno nič namietať. Táto rozprávka je skutočne kultová a je zbytočné ju pripomínať. Klasika Vianoc, ktorá na našich obrazovkách nebude chýbať ani tento rok.

24. Perinbaba

Na konečné miesto, teda na Štedrý deň, sme sa rozhodli zaradiť ďalšiu kultovú rozprávku, tentoraz zo slovenských končín. Perinbaba od Juraja Jakubiska je možno najlepšou domácou rozprávkou. Má krásnu vizuálnu stránku, skvelú Giuliettu Masini v hlavnej úlohe, krásny príbeh a neodolateľnú atmosféru.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

 


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje