Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

Mafii a rôznym gangstrom a gaunerom sa najlepšie darí tam, kde dochádza k určitým spoločenským posunom či revolúciám. Inak to nebolo ani na Slovensku. Mafia u nás zažila svoj skutočný zrod a rozvoj po Nežnej revolúcii v roku 1989. 90. roky sa niesli vo formovaní viacerých mafiánskych skupín, ktoré si doslova rozdelili celé Slovensko.

Postupne navyše začali budovať kontakty aj na Slovenskú informačnú službu či politické špičky. Polícia proti nim často nebola schopná (či ochotná) zasiahnuť. Aj samotná podoba a spôsoby mafie sa, pravdaže, menili a prispôsobovali.

Odborníci a kriminalisti sa zhodujú, že zakladateľmi organizovaného zločinu na Slovensku boli Vladimír Daniš, prezývaní Tuti, a jeho brat Jozef, prezývaný Papas. Tí v prvej polovici 90. rokov ovládali Bratislavu (hlavne jej centrum) a triasli sa pred nimi obyvatelia, taxikári, barmani, podnikatelia, ale aj príslušníci iných mafiánskych klanov.

RTVS

Agresívny psychopat

Tuti Daniš sa narodil v roku 1956, jeho brat Papas v roku 1951. Odjakživa sa dostávali do problémov so zákonom. Tuti bol agresívny, cholerický a brutálny človek, ktorý všetko staval na hrubej a primitívnej sile. Nešlo o žiadneho mysliteľa a stratéga, ktorý by svoje kroky dôkladne plánoval. Kriminalisti sa zhodujú, že to bol veľmi jednoduchý muž. Rok 1989 ho zastihol v base, kde si odpykával trest za násilné trestné činy. Prezident Václav Havel sa ale rozhodol vyhlásiť širokú amnestiu, vďaka ktorej sa na slobodu dostalo mnoho ťažkých zločincov.

Bol medzi nimi aj Tuti, ktorý sa spolu s bratom Papasom v nových pomeroch rýchlo zorientovali. Spoločnosť prechádzala na demokratický systém, čo ale nebolo bezproblémové. Chýbala legislatíva na postihovanie mafiánskych skupín, panoval pocit mierneho „bezvládia“. Čo bolo dovtedy zakázané, bolo teraz dovolené. Tuti a jeho tlupa, ktorou sa obklopoval, si to ale vysvetlili po svojom a veľmi rýchlo dali Bratislavčanom najavo, kto je tu pánom.

Pravda/RTVS

Tuti nosil dlhý kabát s klobúkom (po vzore talianskych mafiánov) a považoval sa za nedotknuteľného. Nemal problém si od neznámych ľudí v baroch či reštauráciách brať peniaze či cennosti. Pokiaľ niekto zaprotestoval, dostal nakladačku. Bežným scenárom bolo, že Tuti napochodoval do baru, kde si objednal drinky, pri odchode ale nezaplatil. Nikto si ho nechcel rozhádať, všetci vedeli, čoho je schopný. Ženám bral náušnice, zlaté retiazky a vôbec všetko, čo malo nejakú hodnotu.

Násilník a primitív

Neslávne známou bola jeho prenajatá izba v hoteli Kyjev, do ktorej si vodil ženy a znásilňoval ich. Často sa stávalo, že pristúpil k nejakému páru a mužovi uniesol ženu priamo pred jeho očami. Ak sa pokúsil protestovať, Tuti mu vrazil päsťou, prípadne sa oňho postarali jeho kumpáni.

Zároveň treba dodať, že hoci sa Tuti štylizoval do polohy drsniaka a suveréna, v skutočnosti bol prvotriedny zbabelec. Trúfal si len na viditeľne slabších súperov a aj na nich útočil väčšinou odzadu, aby sa nemohli brániť. Nerobilo mu tiež problémy zmlátiť aj členov vlastného gangu. Pre Tutiho tiež bolo bežné neplatiť taxikárom.

Shutterstock

Naopak, cestu museli často zacvakať oni a ešte si vyslúžili aj urážky, nadávky a vyhrážky. Stačilo len, aby taxikár zapol taxameter. Tutiho to rozzúrilo do nepríčetnosti. Jeden taxikár spomínal, že mu taxameter vytrhol a vyhodil von oknom, aby ho „naučil, ako sa má správať“.

Ľudia z neho mali strach a často sa neodvažovali odporovať mu. Ako neskôr vypovedali, keď bol Tuti triezvy a mal dobrú náladu (čo sa sem-tam stávalo), tak sa s ním nejako dalo dohodnúť. Oveľa častejšie bol ale pod vplyvom alkoholu a drog a vtedy sa z neho stávalo zviera. So svojím bratom sa tiež stali priekopníkmi výpalníctva na Slovensku.

Ktokoľvek chcel v 90. rokoch skúsiť šťastie v podnikaní a otvoril si bar či reštauráciu, musel počítať s návštevou Tutiho. Ten si od neho „za ochranu“ pýtal nemalé peniaze. Kto odmietol, okrem obligátnej bitky dostal aj „darček“ v podobe vypálenej či zdemolovanej prevádzky. Policajti proti nemu nezakročili. Viacero z nich si Tuti poistil úplatkami, iní zase boli pasívni a odporúčali skôr „neklásť mafii prekážky a dohodnúť sa s nimi, aby bol pokoj“.

Profimedia

Konkurencii sa stal tŕňom v oku

Ako sme napísali vyššie, Tuti všetko riešil tupou silou. Išlo o človeka, ktorý sa agresivitou prejavoval prakticky vo všetkých aspektoch života. Nedalo sa s ním diskutovať či mu dohovoriť, mal pocit, že je neohrozený a nesmrteľný. Že sa mu nemôže nič stať. V tom sa ale napokon prerátal.

Ako bežal čas, popri Tutim sa začali formovať ďalšie mafiánske klany s novými vodcami. A tým sa správanie primitívneho svalovca ani trochu nepáčilo. Priťahovalo totiž nechcenú pozornosť. Od Tutiho sa začal dištancovať aj ďalší mafián Peter Steinhübel, prezývaný Žaluď. Ten síce s Tutim jeden čas spolupracoval, ale pre seba sa snažil vytvoriť imidž cteného podnikateľa a filantropa.

Tuti sa stal tŕňom v oku aj ďalším mafiánom. Známym sa stalo stretnutie bossov podsvetia z celého Slovenska, ku ktorému došlo v roku 1995 v bratislavskej reštaurácii Aušpic. Na ňom sa mafiánski šéfovia dohadovali, kto bude kde operovať, a prakticky si tam rozdelili celú republiku. Návštevou ich poctil aj Tuti a svojej povesti nezostal nič dlžný. Správal sa agresívne, hlučne a vysmieval sa mimobratislavským mafiánom. Vyjadroval sa o nich ako o „vidlákoch z dediny“, čo ich veľmi urazilo.

Shutterstock

Zrejme to bola posledná kvapka. Konkurenční mafiáni chceli svoj nelegálny biznis robiť inak, viac uhladene a sofistikovanejšie. Zhodli sa tiež, že aj pre nich by mali platiť nejaké pravidlá. S Tutim ale nebolo možné sa dohodnúť, nedalo sa ani len predstaviť, že by sa nejakými pravidlami dokázal riadiť. Práve po tomto stretnutí v Aušpici zrejme padlo rozhodnutie Tutiho odstrániť.

Traduje sa, že boss Mikuláš Černák mal sto chutí Tutiho zastreliť priamo na parkovisku pred reštauráciou. Zabránil mu v tom Miroslav Sýkora. Černák sa ale zaprisahal, že z Bratislavy neodíde, kým Tuti nebude mŕtvy. Sýkora sa ešte snažil situáciu upokojiť a za Tutim neskôr (zrejme ako úplne posledný pokus) poslal svojho kumpána Róberta Lališa, zvaného Kýbel. Zrejme s cieľom dohovoriť mu. Ten ale príliš úspešný nebol a vrátil sa s rozbitým nosom a monoklom.

Výbuch v aute

Dlho nebolo úplne jasné, kto Tutiho a jeho brata vlastne odstránil, resp. vydal pokyn na jeho vraždu. Bolo síce jasné, že išlo o vybavovanie si účtov medzi mafiánmi, ale konkrétneho vinníka sme nepoznali. Jedna strana tvrdila, že hlavné slovo mal Černák, iní zase, že išlo o akciu Sýkoru a jeho ľudí. NAKA minulý rok priniesla informáciu, že zrejme išlo o dohodu medzi oboma spomínanými bossmi. Okrem Kýbla sa na akcii podieľali aj Ján Burger a Jozef Fojtík.

STV/RTVS

Deň mafiánskej popravy sa odohral 6. júla 1995. Jedna verzia hovorila o tom, že Tuti dostal od Černáka veľkú vázu, v ktorej bola ukrytá výbušnina. Tuti a Papas ju uložili na zadné sedadlo svojho Citroënu, kde napokon explodovala a oboch zabila. Táto historka ale bola viacerými odborníkmi spochybnená ako nevierohodná. Podľa vyšetrovateľov NAKA zabezpečil Černák trhavinu, ktorú Kýbel a jeho komplici nainštalovali pod sedadlo Tutiho auta.

Nálož bola odpálená približne o 13:38 a Tuti a Papas boli na mieste mŕtvi. Hovorí sa, že výbuch pozorovali aj dve vozidlá Slovenskej informačnej služby. To by mohlo naznačovať, že mafiáni už mali silné kontakty na bezpečnostné zložky štátu. Tie sa neskôr ešte viac prehĺbili a pridalo sa k nim tiež previazanie mafie s politikou.

Podnikatelia a ľudia, ktorí s Tutim niekedy prišli do kontaktu, si v tej chvíli vydýchli a mysleli si, že týmto sa vláda mafie definitívne končí. V skutočnosti sa ešte len naplno rozbiehala.

RTVS

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť