Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila
Premium odznak
Zdroj: ©Ilustračný obrázok / TASR

Agresívny násilník a rodený vodca. Mafiána Milana Holáňa pripravil o život nájomný vrah

Milan Holáň alias Gorila mal nepatril v podsvetí medzi veľkých hráčov a precenil svoje schopnosti.

Aj v tomto článku pokračujeme v mapovaní hlavných postáv slovenského podsvetia. Trochu bližšie sa pozrieme na Milana Holáňa, ktorý bol známy pod prezývkou Gorila. Ten síce nepatril medzi také „veľké ryby“ ako Černák, ale napriek tomu dokázal ovládnuť Žilinu a jej okolie.

Agresívny vodcovský typ

Milan Holáň sa narodil v roku 1962 a žil v Kysuckom Lieskovci. Podľa všetkého sa uňho už odjakživa prejavovali sklony k agresivite, ale aj k vodcovskému správaniu. Práve násilím zvykol „riešiť“ všetky spory a mal povesť bitkára, ktorý vyhľadáva konflikty. Jeho správanie ho napokon doviedlo až do väzenia. Tam ho ale zastihla amnestia Václava Havla, ktorú vyhlásil pri príležitosti pádu komunistického režimu. Tento kontroverzný krok dostal na slobodu mnoho ťažkých zločincov a násilníkov.

Milan Holáň, mafián, slovenské podsvetie, mafia, krimi, polícia
RTVS

Výsledkom bola zvýšená miera kriminality, útokov, krádeží a aj vrážd. Medzi prepustenými bol aj Gorila. Ten sa novej príležitosti s radosťou chopil a spolu s mladším bratom Petrom začali okolo seba budovať organizovanú zločineckú skupinu. Peter neskôr odišiel do Bratislavy, kde sa pridal ku gangu Ivicu Toliča.

Gorila sa, ako mnoho mafiánov pred ním, zameral hlavne na výpalníctvo. Od podnikateľov vyberal peniaze „za ochranu“ s tým, že ak odmietnu, ich podnik ľahne popolom a zle skončia aj oni sami. Na krytie týchto aktivít si založil aj SBS spoločnosť Gorila Security. V samotnej Žiline v tej dobe dochádzalo k častým trestným činom. Prakticky každý deň tam vybuchovali autá. Podsvetie sa nezastavilo pred ničím a podobnými činmi sa snažilo dať najavo svoju prevahu nad políciou. Výbuchom v aute zahynul aj jeden z policajtov.

Vplyv Holáňa rástol a on sa dostal do konfliktu s ďalšou postavou žilinského podsvetia Petrom Kalányim. Spočiatku to však na nepriateľstvo nevyzeralo, keďže Kalányi uznal Holáňa za šéfa a dokonca nejaký čas spolupracovali. Lenže ako jeho sila rástla, Kalányimu sa to prestalo páčiť a došlo medzi nimi ku konfliktu. Kalányiho napokon zastrelil nájomný vrah. Najal si ho Holáň? To nevieme, ale je isté, že po smrti konkurenta Gorila využil šancu a vyhlásil sa za bossa žilinského podsvetia, ktorý bude mať pod palcom celý región.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje