Airbnb môže zrušiť tvoju rezerváciu. Takto získaš späť peniaze a vyhneš sa problémom na dovolenke

Známa ubytovacia platforma môže zrušiť tvoju rezerváciu aj na poslednú chvíľu.


Krátkodobé prenájmy typu Airbnb sa v posledných rokoch dostávajú pod čoraz prísnejšiu kontrolu v mnohých krajinách Európy aj Ázie. Nedávno Španielsko nariadilo platforme Airbnb odstrániť zo svojej ponuky až 65-tisíc nelegálne inzerovaných nehnuteľností. V Thajsku zase úrady varovali cudzincov, že nákup bytov a ich následné prenajímanie je v rozpore s miestnou legislatívou, informuje Euronews.

Podobné opatrenia zavádzajú aj ďalšie obľúbené dovolenkové destinácie ako Taliansko či Grécko. A to všetko len krátko pred hlavnou letnou sezónou.

Podľa poisťovne Squaremouth môžu takéto zásahy vlády cestujúcim spôsobiť nemalé komplikácie. „Zrušené ubytovanie môže výrazne navýšiť náklady na cestu alebo dokonca prekaziť celé plány,“ varuje poisťovateľ.

Na čo máš nárok?

Dobrá správa je, že niektoré cestovné poistenia kryjú aj ubytovanie prostredníctvom Airbnb. Avšak, za predpokladu, že ide o zrušenie z dôvodu, ktorý poistenie výslovne zahŕňa. Môže ísť napríklad o chorobu, extrémne počasie alebo inú prekážku znemožňujúcu vycestovanie. Naopak, väčšina poisťovní nekryje zásahy vlád alebo zmeny legislatívy.

Airbnb a podobné platformy však majú vlastné ochranné mechanizmy pre prípad, že dôjde k problémom s rezerváciou. Ako vysvetľuje Ernesto Suarez, riaditeľ poisťovne Gigasure, „ak hostiteľ zruší rezerváciu alebo je ubytovanie výrazne iné, než bolo uvedené v inzeráte, Airbnb vám buď poskytne náhradné ubytovanie, alebo vráti peniaze“. Podmienky nájdeš tu.

Shutterstock

Zatiaľ čo Airbnb by ti malo vrátiť peniaze za samotné ubytovanie, iné náklady – ako sú letenky, prenájom auta alebo presuny – si väčšinou budeš musieť hradiť sám. Štandardné poistenie zvyčajne tieto výdavky nepokrýva, pokiaľ dôvodom storna bola zmena zo strany vlády.

Ak sa chceš lepšie chrániť, oplatí sa zvážiť poistenie s možnosťou prispôsobenia krytia, kde si môžeš vybrať konkrétne riziká, ktoré chceš mať zahrnuté.

Ako sa najlepšie poistiť proti zrušeniu ubytovania?

Ak chceš minimalizovať riziká, odborníci odporúčajú niekoľko stratégií:

  • Zváž kúpu zájazdu ako balíčka – napríklad cez cestovnú agentúru. Aj keď to neznamená hneď klasickú dovolenku s delegátom, ak rezervuješ cestu a ubytovanie spolu, získavaš ochranu v rámci legislatívy o balíkových zájazdoch. Tá zabezpečuje kompenzáciu, ak dôjde k problémom s poskytovateľmi služieb.
  • Uprednostni flexibilné rezervácie – flexibilné letenky či ubytovanie sú síce drahšie, ale umožňujú meniť plány aj na poslednú chvíľu bez vysokých poplatkov.
  • Vyhľadaj poistenie s krytím – zrušenie z akéhokoľvek dôvodu – ide o nadštandardnú možnosť, ktorá ti preplatí časť nákladov aj v prípade, že zrušíš cestu z dôvodov, ktoré bežné poistenie nekryje, napríklad z dôvodu štátneho zákazu prenájmov cez Airbnb.
Ľudia sa podelili o svoje cestovateľské prešľapy, ktoré im skomplikovali dovolenku

Mohlo by ťa zaujímať:

„Pomýlil som si čas príletu s časom odletu.“ Cestovateľské prešľapy, ktoré ľuďom pokazili dovolenku


Tagy:

Nicolette Ftáčková
Vyštudovala som žurnalistiku a moja láska k písaniu sa zrodila už v detstve, keď som sa zvykla zavrieť do izby a hodiny písať rôzne príbehy. Zaujíma ma aktuálne dianie doma i v zahraničí, no môj záber tém je veľmi široký. Rada píšem o zaujímavých ľuďoch a hľadám inšpiratívne príbehy. Spoločenské a LGBTI+ témy sú mi blízke.
Najčítanejšie
Podobné