Aktuálne prebieha hubárska sezóna a ľudia chodia s radosťou po lesoch, kde zbierajú chutné kúsky. Treba si však dávať pozor, varuje lekár. Aj jedlé huby totižto môžu spôsobiť otravu, informujú Správy RTVS. Aké sú najčastejšie príznaky, ktoré indikujú otravu? Na čo si treba dávať jednoznačne pozor a čo robiť, ak príde k tomu najhoršiemu?
Na Slovensku nemáme veľké množstvo smrteľne jedovatých húb, no relatívne ľahko sa môžeš otráviť aj tými jedlými. Samotná otrava nemusí prísť hneď, ale až po pár dňoch. Ako upozorňuje Dušan Kapusta, lekár Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, problémy sa môžu prejaviť v podobe hnačky či vracania. „Látka, ktorá spôsobuje otravu, je amatoxín. Nachádza sa v muchotrávke zelenej a bedličke. Keď prechádza pečeňou, naviaže sa na pečeňové bunky hepatocyty a spôsobí jej poškodenie,“ vysvetľuje.
Nie je otrava ako otrava
Úroveň závažnosti záleží od toho, koľko jedu požijeme. „Pri otrave amatoxínom je typické, že prvé príznaky sa prejavia až po 12 hodinách zvracaním a silnými hnačkami,“ uviedol odborník. Najčastejšou príčinou otravy je nedostatočná tepelná úprava hríbov. Prvé príznaky sa dostavia ešte pred samotnou otravou, zvyčajne v podobe hnačky a vracania. V prípade otravy hubami je podstatné hnačku netlmiť a požiť väčšie množstvo aktívneho uhlia.
Najnebezpečnejšou hubou je u nás podľa Kapustu muchotrávka zelená. „K najčastejším otravám dochádza po požití zle tepelne spracovaných modrákov, muchotrávky tigrovanej a muchotrávky červenej,“ podotkol.
Všeobecne dochádza pri otrave hubami k náporu na pečeň, pričom prejavy jej zlyhania môžu byť rôzne. Bežne sa môže stať, že pacient ožltne alebo sa mu vytvoria modriny. Dôjsť môže aj ku krvácaniu do moču a stolice. Ak sa otrava nelieči, tak po pár dňoch môže nastať smrť. „V prípade skorého príchodu do nemocnice a rýchleho začatia protokolárnej liečby sa tento stav dá vo veľkej väčšine prípadov zvrátiť,“ konštatuje lekár.