Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 23.9.2023
sk
Zdenka
cz
Berta
, Bertina

Aj keď sa preješ, miesto na dezert sa nájde vždy. Vedci prišli na to, prečo je to tak

Bez dezertu sa predsa nikdy neodchádza.


Mnohí poznáme ten pocit – najedli sme sa tak, že sa do nás nevojde už ani kvapka vody, ale na sladkú bodku by sa nejaké to miestečko ešte našlo. Veľa ľudí pociťuje po obede či večeri nekontrolovateľné nutkanie zjesť niečo sladké, napriek tomu, že sa prechádzajúceho jedla najedli už do sýtosti.

Štúdia Barbary Rollsovej z Pensylvánskej štátnej univerzity v Spojených štátoch odhalila, prečo sa to deje. Veľmi skoro po zjedení nejakého typu jedla totiž vraj strácame záujem o tú konkrétnu chuť a náš mozog začne vysielať signály, že túži po niečom inom. Ak teda po (výbornom) obrovskom hamburgeri nasleduje jahodový koláč, chuť do jedla sa nám opäť rozprúdi.

Základom je rozmanitosť

Ľudia sú prirodzene nastavení tak, že chcú ochutnávať a skúšať rôzne jedlá. Niet sa teda čomu čudovať, že naša chuť do jedla sa znižuje, keď jeme stále to isté. Aby sme uspokojili svoje nutričné potreby, musíme obmieňať potraviny, ktoré jeme.

Aj keď sa preješ, miesto na dezert sa nájde vždy. Vedci prišli na to, prečo je to tak
Shutterstock

S jedením a túžbou po jedle súvisí senzoricky špecifická sýtosť. Je to jav, ktorý súvisí s klesajúcou túžbou po jedle počas jeho konzumácie a jej následným oživením po vystavení sa novej chuti alebo jedlu. Znamená to teda, že aj keď sa prejeme nejakého jedla, iná chuť, resp. jedlo pre nás bude stále príťažlivé.

Výsledky výskumu potvrdil aj experiment

Na základe výskumu Barbary Rollsovej, ktorá skúma sýtosť a výživu už viac ako 40 rokov, sa uskutočnil aj experiment. Zúčastnilo sa ho 6 ľudí. V prvý deň dostali subjekty porciu cestovín, pričom mali zjesť toľko, aby sa nasýtili. Keď sa najedli, dostali ďalšie malé množstvo toho istého jedla.

Väčšina z účastníkov už na ďalšiu porciu nemala chuť a podarilo sa im zjesť iba malé množstvo druhej porcie. Experiment sa opakoval nasledujúci deň. Tentoraz však testované osoby nedostali ako druhý chod cestoviny, ale zmrzlinu.

Aj keď sa preješ, miesto na dezert sa nájde vždy. Vedci prišli na to, prečo je to tak
Shutterstock

Výsledok potvrdil fenomén špecifickej senzorickej sýtosti opísaný Barbarou Rollsovou. Subjekty zjedli trikrát viac zmrzliny ako cestovín, teda radšej chceli zmeniť chuť a dať si zmrzlinu, než aby zostali pri rovnakom druhu chuti.

Mohlo by ťa zaujímať:

6 potravín, ktoré ti môžu vyvolať úzkosť. Čomu by sme sa mali vyhýbať?

Chuť na cestoviny sa navyše pred prvým kolom merala na stupnici od 0 do 10. Účastníci uviedli, že mali priemerný záujem 6,2. Na konci prvého kola záujem klesol na 1,3 a po druhom pokuse na 0,2. Záujem o zmrzlinu, naopak, opadol až potom, čo účastníci zjedli celú porciu. Nebolo to teda preto, že by už boli sýti, ale preto, že už nebola k dispozícii.

Viac druhov jedla, viac miesta v žalúdku

Keď prídeme do reštaurácie typu „all you can eat“, väčšinou sme schopní zjesť väčšie množstvo jedla ako za normálnych okolností. Je to práve preto, že pokiaľ máme k dispozícii rôzne druhy potravín, naša chuť do jedla má tendenciu byť veľmi vysoká.

Experiment a vedecká práca Barbary Rollsovej ukázali, že ľudia jedia v priemere o 60 % viac, keď majú väčší výber potravín. Má to však aj jedno veľké negatívum, a tým je prejedenie. „Nevýhodou je, že široká škála vysokokalorických potravín môže viesť k prejedaniu a potenciálne aj k obezite,“ varuje Rollsová.

Aj keď sa preješ, miesto na dezert sa nájde vždy. Vedci prišli na to, prečo je to tak
Shutterstock

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.