Slovensko je krajina plná jedinečných miest, ktoré stoja za návštevu. Možno si už počul o našich nádherných prírodných krásach, ale čo tie neprírodné, ktoré nemajú vo svete obdobu?
Slovenský orloj
Pri prechádzkach Prahou sa zastávka pri orloji považuje za povinnosť. Ale vedel si, že aj Slovensko má svoj vlastný orloj, ktorý stojí za návštevu? V Starej Bystrici nájdeš jediný orloj na svete, ktorý ukazuje pravý slnečný čas. Tento zložitý hodinársky mechanizmus, nazývaný astroláb, je prispôsobený presne pre túto zemepisnú polohu, čo znamená, že nemôže byť kópiou žiadneho iného orloja.
Hlavná doska orloja je farebne rozdelená do štyroch častí, po ktorých sa pohybuje ručička so slnkom, ukazujúc aktuálnu fázu dňa. Astroláb zobrazuje aj fázy mesiaca. Súčasťou orloja je kalendárna doska s 366 dielmi, kde sú vyznačené slovenské sviatky a pamätné dni. Nájdeš ho priamo v centre Starej Bystrice, na hlavnom námestí. Zaujímavosťou je, že na prízemí orloja sa nachádza galéria s dielami miestnych umelcov.
Vedel si, že…?
Orloj zdobí aj socha Sedembolestnej Panny Márie, ktorá je zároveň najväčšou drevenou sochou na Slovensku. Vo výklenkoch orloja sú plastiky významných slovenských osobností, ako sú Anton Bernolák, knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Milan Rastislav Štefánik, Ľudovít Štúr a Andrej Hlinka. Okrem toho sú tu aj sochy siedmich slovenských svätcov.
Tatranská madona
Slováci vynikajú v tvorbe originálnych mozaík. Na Orave nájdeš najväčšiu mozaiku z kávových zŕn na svete a pod Tatrami sa nachádza ďalší pozoruhodný unikát – mozaika vytvorená z mincí. V septembri 2006 sa na tvorbe tejto Tatranskej madony podieľalo až 155 ľudí, ktorí použili 115-tisíc kovových slovenských mincí v hodnote 10 miliónov slovenských korún.
Táto mozaika je svetovým unikátom. Madona má pre Slovensko veľký symbolický význam ako znak nádeje a pomoci. Taktiež je pamiatkou na slovenskú korunu. Táto impozantná mozaika zdobí areál akvaparku Tatralandia. Je teda ľahko dostupná pre každého návštevníka.
Drevený megafón
Mnoho z nás si z času na čas rado pustí zvuky prírody. Ich cieľom je priniesť nám pocit harmónie a pokoja, aký zažívame v lese. Tieto zvuky nám pomáhajú relaxovať a zlepšujú našu koncentráciu. Ale vedel si, že na Slovensku si ich môžeš vychutnať naživo a v oveľa silnejšej intenzite?
Tento unikátny kúsok drevenej architektúry dokáže zosilniť zvuky lesa tak, že keď sa doň usadíš, okamžite ťa obklopí spev vtákov, šum stromov a ďalšie zvuky prírody. Megafón sa nachádza v lese uprostred cyklotrasy, ktorá spája Prešov s okolitými dedinami. Cesta k tomuto neprírodnému unikátu vedie cez nádhernú prírodu. Nájdeš ho približne kilometer od Zlatej Bane, len pár metrov od altánku.
Vedel si, že…?
Megafón je skutočne impozantný. Jeho hmotnosť je približne 2,5 tony a jeho rozmery sú 4,2 x 2,5 metra.
ZOO farma Modrová
Kto by si pomyslel, že nádherné zelené lúky a rozkošné domčeky, ktoré pripomínajú tie z filmov Hobit, môžeš objaviť aj na Slovensku? Nemusíš cestovať na druhý koniec sveta, aby si zažil atmosféru Nového Zélandu. Veterinár Miloš Minár a Bernardína Jedličková sa totiž rozhodli priniesť kúsok tejto vzdialenej krajiny do malej dedinky Modrová.
Farma sa rozprestiera na 15 hektároch, kde môžeš pozorovať severoamerického bizóna, ázijskú ťavu, škótsky horský dobytok, juhoamerickú lamu, afrického búrskeho capa alebo austrálske klokany. Farma však ponúka ešte viac.
Pravidelne sem zavítajú Maoriovia, pôvodní obyvatelia Nového Zélandu, ktorí v tradičných domčekoch predstavujú svoje kultúrne zvyky a tance. Ich prítomnosť pridáva farme autentickú atmosféru a umožňuje návštevníkom nahliadnuť do maorijskej kultúry. Modrová sa nachádza len pár kilometrov od Piešťan. Okrem zvierat a maorijskej osady tu nájdeš aj časť venovanú filmovej adaptácii príbehov z Pána prsteňov. Pre fanúšikov Tolkienovej Stredozeme je tu niekoľko hobitích domčekov s typickými okenicami, kde sa môžeš cítiť ako v Hobitove.
Mincovňa v Kremnici
Mincovňa v Kremnici funguje nepretržite od roku 1328, čo z nej robí jeden z najstarších neustále činných podnikov na svete. Odznaky, mince, primátorské reťaze, medaily a plakety produkuje takmer 7 storočí. Historické budovy starej mincovne zrekonštruovali v roku 2006 a dnes slúžia ako podniková predajňa s expozíciou mincovníctva. Nájdeš tu historické aj moderné raziace stroje. Mincovňa sa nachádza na Štefánikovom námestí, kde môžeš vidieť aj barokovú fontánu a navštíviť Múzeum gýča.
Mincovňa v Kremnici si počas svojej histórie udržala mnoho prvenstiev. Od roku 1918 do roku 1992 bola jedinou mincovňou v Československu. Prežila rabovanie a bombardovanie počas svetových vojen. V súčasnosti vďaka svojej povesti vyrába mince pre mnoho krajín, vrátane Indie a Bangladéša, a od roku 2011 je súčasťou európskeho kultúrneho dedičstva.
Vedel si, že…?
Mincovňa bola od roku 1918 do roku 1992 jedinou mincovňou v celom Československu. Odhaduje sa, že v nej bolo vyrazených viac ako 21,5 milióna dukátov.
Rio de Klin
Medzi neprírodnými unikátmi na Slovensku nájdeš aj dielo, ktoré sa stalo symbolom Oravy. Takmer 10-metrová socha Krista, známa ako Rio de Klin, patrí medzi najvyhľadávanejšie atrakcie v tomto regióne. Sochu nájdeš na kopci s nadmorskou výškou 686 metrov nad dedinkou Klin. Zaujímavosťou je, že váži 23 ton a má rozpätie rúk 7 metrov. Okrem pohľadu na sochu si tu môžeš vychutnať dych berúce výhľady na okolitú krajinu.
Slovensko je plné miest, ktoré ohromia aj tých najnáročnejších cestovateľov. Nemusí ísť vždy o prírodné skvosty – mnohé neprírodné unikáty sú rovnako fascinujúce a určite stoja za návštevu. Za týmito výnimočnými miestami stoja šikovní a kreatívni Slováci. Od sochy Rio de Klin cez novozélandskú farmu v Modrovej až po Tatranskú madonu z mincí – Slovensko ponúka množstvo originálnych zážitkov, ktoré ti vezmú dych a zanechajú nezabudnuteľné spomienky.
Obsah bol spracovaný z podkladov slovander.sk.