Pravek a lobotómia?
Aj pravekí ľudia mali chirurgov. Ako sme si už v predošlom odseku ukázali, prehistorickí ľudia mali zubárov, ktorí sa starali o boľavé zuby. Pravdepodobne ale bolesť len zhutňovali. A čo mozog? Vôbec by nebolo prekvapivé, keby to isté platilo aj preň. Najstaršou ukážkou mozgovej operácie je sedemtisíc rokov stará lebka, ktorú vykopali vo Francúzsku. Na lebke bola evidentná takzvaná trepanácia: vytvorenie otvoru do lebečnej kosti pomocou trepanu na získanie prístupu k chorobnému ložisku.
Ďalší výskum lebky poukazuje na to, že tento praveký muž sa dožil veku päťdesiatich rokov, čo je viac, než sa priemerne dožívali ľudia v stredoveku. To znamená, že operácia prebehla úspešne. Zdroje uvádzajú, že lebka vykazuje znaky úspešného liečenia, ktoré nastalo krátko po operácii. Či už bol praveký chirurg úspešný vo svojej operácii, alebo sa len vŕtal v hlave svojho kolegu, to už nikto nevie.
Najstaršie lepidlo na svete
Lepidlo nie je až taký nový vynález, ako sa zdá. Už aj pravekí ľudia pred päťdesiattisíc rokmi vedeli používať rôzne živice, ktoré sa podobali lepidlám dneška. Išlo o proces zohriatia brezovej kôry, z ktorej potom zliezla lepkavá živica. Už pravekí ľudia používali toto naturálne lepidlo na lepenie rôznych nádob a nástrojov. Dokonca aj legendárny Ötzi, dokonale zachovalá, alebo skôr zľadovatená múmia pravekého muža, mal na tele šípy zlepené touto živicou.
Pravek a biznis v tetovaní?
Ötzi vlastnil okrem iných paleontologicky významných vlastností aj to, že bol potetovaný. Ötzi v horskej oblasti rozdeľujúcej Taliansko a Švajčiarsko žil približne päťtisícdvesto rokov dozadu. Archeológovia na jeho tele po jeho objavení v roku 1991 našli približne 61 jednoduchých líniových tetovaní. Tie boli na pokožku nanášané cez penetráciu pokožky a následné nanášanie čiernej farby z uhlia do nej.
Mnohé z týchto tetovaní mohli mať rituálny pôvod, avšak niektoré aj medicínsky. Zopár z týchto tetovaní sa nachádzalo na veľmi krehkých bodoch, ako napríklad kolená, čo medzi vedcami vyvolalo polemiku. Ďalej sa tetovalo aj v Egypte, približne tritisíc rokov pred naším letopočtom, alebo v Amerike, približne dve tisíc rokov pred naším letopočtom. Ötzi je tým pádom najstarším záznamom pravekého tetovania, keďže jeho mŕtvola je stará približne päťtisíc rokov.
Prehistorická obuv
Obuv je dnes jedným z najdôležitejších bodov módy. Kedysi to pravdepodobne nebolo inak. Pravek mal totižto svoju vlastnú módu obuvi. Najstaršia topánka pochádzajúca z Európy sa našla ešte v devätnástom storočí bandou baníkov, ktorí topánky odhodili. V roku 2023 sa ale pár vedcom na obuv znova podarilo naraziť. Spoločne odhalili, že ide o šesťtisíc rokov staré topánky ušité z vyschnutej trávy.
Ďalšími z prehistorických topánok sú päťtisíc rokov staré „botasky“ z Arménska a nórske sandále z bronzovej doby spred tritisíc rokov. Ďalším zaujímavým nórskym doplnkom je lyža objavená v roku 2014. V roku 2021 sa expedícia vrátila na miesto a objavila aj druhú lyžu. Obe boli v dokonalom stave. Eventuálne sa ale ukázalo, že nie sú až také staré. Ich vek sa odhaduje na tisíc rokov.