Po celom svete je možné obyčajným rádioprijímačom zachytiť stanice, ktoré nevysielajú nič iné, ako krátku zvučku, po ktorej nasleduje strojový hlas, diktujúci čísla či kódové slová. Tieto stanice sa objavujú v éteri už niekoľko desaťročí, ozývajú sa z nich hlasy mužov, žien a dokonca aj detí. Hovoria rôznymi jazykmi.
Tento mysteriózny fenomén dostal názov „numbers stations“ (číselné stanice). Tisícky nadšencov sa venujú monitorovaniu a skúmaniu týchto záhadných transmisií. Ich komunity môžeme nájsť na vyhradených webstránkach, subredditoch či na Discorde.
Čo to vlastne je?
Oficiálne toho vieme málo. Na základe informácií, ktoré zozbierali rádioamatéri, môžeme povedať, že vysielané čísla predstavujú jednoduchý, bezpečný a efektívny spôsob, ako predať šifrovanú informáciu na veľkú vzdialenosť. Vlády mnohých štátov sveta takto kontaktujú svojich špiónov alebo vojenské útvary ďaleko za hranicami.
Adresát správy je vopred inštruovaný, na akú frekvenciu má rádio naladiť a v akom čase ho počúvať. Na dešifrovanie správy sa najčastejšie použije jednorazová šifrovacia tabuľka (Vernamova šifra), ktorá sa dá ľahko schovať, prípadne zničiť. Bez tabuliek je vysielanie prakticky nerozlúštiteľné, čo poskytuje obrovskú výhodu.
Žiadna vláda nie je ochotná jasne zodpovedať na otázky ohľadom týchto staníc. Verejnosť sa prinajlepšom dočká odpovede v štýle „nie sú určené pre širokú verejnosť“, čo znamená, že by sme sa mali prestať starať. Najotvorenejšie komunikovalo Švédsko, ktoré zverejnilo archívne správy o prípade, keď sa československá ŠtB snažila spojiť so svojím špiónom na jeho území.
Takto znie záznam stanice, ktorú pravdepodobne riadila Nemecká spolková republika:
Ako fungujú?
Na transmisiu sa využívajú krátkovlnné vysielače. Tie je možné nasmerovať tak, aby odrazom od ionosféry Zeme preniesli signál na veľmi ďaleké miesta. Správa má formu morzeovky alebo hovoreného slova, ktoré je buď nahovorené hlásateľom, alebo prostredníctvom desivo znejúcej umelej syntézy reči.
Zaujímavé je, že jazyk prenosu a krajina pôvodu sa vôbec nemusia zhodovať. Pokojne sa mohlo stať, že by československá stanica vysielala po nemecky alebo britská po španielsky. Národnosť vysielača sa ale niekedy dala zistiť úplne jednoducho – mnohé stanice sa identifikovali vysielaním úryvku niektorej miestnej ľudovej piesne.
Na základe piesne či nejakých iných charakteristických znakov nadšenci udeľujú jednotlivým staniciam prezývky. Jednou z najznámejších je britská The Lincolnshire Poacher, pomenovaná po rovnomennej ľudovke. Stanica vysielala od 60. rokov do roku 2008 zo základne na Cypre.
Takto znie československá stanica S10, prezývaná Czech Lady:
Kedy vznikli?
Prvá svetová vojna je považovaná za veľký míľnik, symbolizujúci prvé masové vysielanie šifrovaných správ prostredníctvom rádia. Veľký rozmach zažili numbers stations na začiatku 60. rokov, keď štáty súperiace v studenej vojne výrazne rozširovali svoje ozbrojené a špionážne zložky.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane