Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.12.2022
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

Aj tvoja mačka môže byť psychopat. Zistíš to podľa nového vedeckého dotazníka

Aj ty môžeš mať doma roztomilého zvieracieho psychopata.


Mačky vnímame ako veľmi nezávislé zvieratá, ktoré oddanosť svojim pánom nedávajú až tak často najavo. Odborníkov táto ich svojská črta zaujímala. Vedkyne z Liverpoolskej univerzity Johna Mooresa dokonca prišli s hypotézou, že niektoré mačky môžu vykazovať známky psychopatie!

Ako uvádza portál Vice, odborníčky vytvorili verejne dostupný dotazník, ktorý bol zostavený za pomoci 549 majiteľov týchto zvieratiek. Práve podľa neho si môže každý majiteľ zistiť, či sa práve v jeho roztomilej mačičke skrýva chladnokrvný psychopat.

Shutterstock

Varovné signály

Medzi varovné znaky, ktoré môžu naznačovať psychopatiu, patrí napríklad náladovosť, hlasné prejavovanie sa bez zjavnej príčiny či túlanie sa po uliciach. Mačky-psychopatky sa tiež často vystavujú nebezpečenstvu a riziku, sú nebojácne, prípadne sa správajú k svojim pánom či iným zvieratám agresívne. Ak urobia nejakú neplechu a sú potrestané, nezdá sa, že by ich to veľmi trápilo (takže nemajú veľké výčitky svedomia).

„K tejto štúdii nás inšpirovali aj naše vlastné mačky a rozdiely v ich osobnostiach,“ uviedla Rebecca Evans, jedna z vedkýň, ktoré za výskumom stoja. „Zaujíma ma tiež, ako môže majiteľovo vnímanie psychopatie u jeho domáceho miláčika ovplyvniť ich vzájomný vzťah.“

Shutterstock

Vedkyňa Minna Lyons do štúdie zaradila aj svojho kocúra Axela, ktorý má podľa nej psychopatické črty. „Je nesmierne odvážny a túla sa po susedných domoch, autách a garážach a hľadá tam jedlo,“ podotkla. O tom, či sa aj tvoja mačka správa ako malý psychopat, sa môžeš presvedčiť v spomínanom dotazníku na tejto stránke.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť