Sociálne médiá sú plné obrázkov, memečiek a citátoch o tom, ako by sa každý chcel aspoň raz vypariť. Nie je to ani tak o dovolenke alebo o umieraní, ale o úteku z často zdrvujúcich a zdanlivo beznádejných situácií. Niekto ich zažije počas života viac, iný menej, no na každého príde pocit, že chce byť len sám so sebou.
Čo to však v skutočnosti znamená a čo s tým môžeš urobiť? Pre webový portál VICE sa vyjadrila psychologička Therese Mascardo: „Z času na čas je normálne fantazírovať o úteku. Je to bežný mechanizmus, ktorý povrchne zmierňuje tlak na ťažšie alebo komplikovanejšie pocity.“ Psychológovia tvrdia, že ľudský mozog je naprogramovaný tak, aby reagoval na stres štyrmi základnými spôsobmi – bojom, zmrazením, líškaním sa alebo útekom.
Prvý z nich znamená agresívne čeliť vnímaným hrozbám. Druhý využíva ticho, aby sa vyhol nebezpečenstvu. Líškanie znamená snažiť sa potešiť toho druhého, aby si predišiel konfliktu. Poslednou možnosťou je práve útek od všetkých problémov a nástrah. Je krízovou reakciou ľudí, keď sa im život zdá byť až príliš ťažký.
Počet ľudí narastá
Túžba zmiznúť prichádza, keď ťa premôžu emócie, ktoré volajú po úľave. Podľa psychologičky je to dnes bežnejšie, pretože vo svete sa toho deje neúrekom a čoraz viac z nás sa cíti izolovanejšie ako kedykoľvek predtým.
„Pokiaľ ide o problémy ako životné prostredie, násilie so zbraňami, pandémie alebo dokonca hospodárstvo, mnohí ľudia sa cítia bezmocní a beznádejní, čo vedie k pocitu zúfalstva. Videla som to na svojich klientoch v terapeutickej poradni. Hovorili veci typu: ‚Aký to má zmysel, ak svet o 50 rokov aj tak skončí kvôli globálnemu otepľovaniu?‘,“ povedala Mascardo.
Chcieť zmiznúť je teda často znakom toho, že niečo v tvojom živote nie je v poriadku a vyžaduješ si pozornosť. Cítiš sa sám a potrebuješ lásku, si smutný a potrebuješ útechu alebo si unavený a potrebuješ odpočinok. Si stratený a potrebuješ nájsť zmysel života.
„Pri úteku ide o skreslenie myšlienok, že práve on vyrieši všetky vaše problémy. Môže vás na chvíľu upokojiť predstava, že máte možnosť pred nimi na istý čas uniknúť,“ povedala psychologička. Samozrejme, len málo ľudí môže skutočne zahodiť svoj život a vytratiť sa na dlhšiu dobu. Napriek tomu Mascardo ponúka niekoľko tipov, ako sa s týmto pocitom vyrovnať.
Tipy a rady
Získaj priestor
V stresových situáciách ti aspoň čiastočný odstup môže pomôcť znížiť pocit preťaženia a bezmocnosti. Odíď od svojho pracovného stola, keď ťa práca až príliš stresuje. Choď sa prejsť, kým odpovieš na nasledujúci email.
Oddýchni si
„Kultúra zhonu nám hovorí, že odpočinok je pre slabých, ale pravdou je, že oddych potrebujeme, aby sme prosperovali,“ povedala Mascardo a dodala, že ľudia potrebujú prestávky od tlaku. Rovnako potrebujeme spánok, dovolenky a neštruktúrovaný čas, keď sa od nás neočakáva, že budeme produktívni.
Cvič všímavosť
Podľa psychologičky je meditácia všímavosti jednou z vedecky najviac podporovaných a dostupných praktík, ktoré zlepšujú celkovú pohodu. Tí, ktorí nevedia kde a ako začať, sa môžu obrátiť na mnohé zdroje na internete. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako to urobiť, je sledovať a počítať svoje nádychy a výdychy.
Smej a hraj sa
„Ako kultúra posadnutá produktivitou a ziskom sme zabudli, ako sa hrať a baviť len pre čistú zábavu,“ povedala Mascardo. Ako užitočné metódy na upokojenie úzkosti navrhla maľovanie, spievanie a smiech v prítomnosti svojich priateľov.
Pohybuj sa
Výhody pohybu sa neobmedzujú len na chudnutie či úpravu postavy. Psychologička tvrdí, že niektoré pohyby, akými sú chôdza alebo tanec, sú obzvlášť dobré pri znižovaní stresu.
Povedala však aj to, že ďalšou vecou, ktorú môžu ľudia urobiť, keď chcú zmiznúť, je postaviť sa problému čelom. „Najmocnejšia vec, ktorú môžu ľudia urobiť, aby zmiernili túžbu utiecť, je vyriešiť hlavnú príčinu svojho utrpenia.“