Vedci z University of Cincinnati zistili, že každodenná konzumácia jahôd znižuje riziko demencie u ľudí v strednom veku. Dvanásť týždňov sledovali tridsať pacientov s nadváhou, ktorí zároveň trpeli miernou kognitívnou poruchou – problémy so sústredením a plánovaním. Museli sa zdržať jedenia bobuľového ovocia. Výnimkou bola dennej dávky jahôd v prášku zmiešanom s vodou.
Polovica účastníkov vo veku 50 až 65 rokov dostala prášok s ekvivalentom jednej šálky celých jahôd, zatiaľ čo druhá polovica dostala placebo. Výskumníci sledovali dlhodobú pamäť, náladu a metabolické zdravie účastníkov. V skupine s jahodovým práškom dosiahli lepšie výsledky v teste učenia sa zoznamu slov a zaznamenali u nich významné zmiernenie symptómov depresie.
Treba jesť jahody
„Jahody aj čučoriedky obsahujú antioxidanty nazývané antokyány, ktoré sa podieľajú na rôznych zdravotných benefitoch bobúľ, ako je zlepšenie metabolizmu a kognitívnych funkcií,“ uviedol Robert Krikorian, profesor psychiatrie a behaviorálnej neurovedy na University of Cincinnati.
„Máme údaje, ktoré naznačujú, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú jahody alebo čučoriedky, majú počas starnutia pomalšiu mieru kognitívneho poklesu,“ dodal. Jahody obsahujú aj elagitaníny a kyselinu elagovú, ktoré majú viaceré zdravotné benefity – protizápalové, antioxidačné, antimikrobiálne a protirakovinové účinky.
Tím vedcov však zdôraznil, že ich výskum je stále iba na začiatku. V budúcnosti by mal zahŕňať viac účastníkov a rôzne dávky jahôd.