Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka

Ak chceš vedieť, či budeš plešatý, zmeraj si tieto dva prsty

Ženy, nepozerajte chlapom na pravú ruku.


Muži vs. strata vlasov je tak trochu lotéria. Každý rok čakáš, čo príde. Niektorých to postihne už v dvadsiatke, tí šťastnejší, hoci v inom odtieni, si vlasy češú do vysokého dôchodku. Začínajúcimi príznakmi alopécie je výrazné rednutie, ustupujúca čelová línia či vypadávanie vlasov na temene.

Teraz však zistili, že muži môžu vedieť, či budú plešatí skôr, ako sa to celé spustí.

muži, plešivosť, dĺžka prstov, štúdia, strata vlasov
Shutterstock

Za všetko môže bájny testosterón

Mužská plešatosť, ktorá bežne postihuje dvoch z troch mužov, sa vyskytuje šesťkrát častejšie, ak je mužský prstenník dlhší ako ukazovák. Myšlienka tohto podivného objavu spočíva v tom, že dlhší prstenník môže byť znakom vysokej expozície testosterónu ešte v maternici. Hladiny tohto hormónu pred narodením majú vplyv nielen na vývoj vlasových folikulov, ale aj na zdravie srdca, počet spermií a pravdepodobnosť autizmu.

Ako píše The Sun, taiwanská štúdia merala ruky 240 mužov vo veku nad 37 rokov, ktorým bola diagnostikovaná androgénna alopécia. Výsledky naznačujú, že čím vyšší je pomer ukazováka a prstenníka na pravej ruke, tým väčšie je riziko úteku vlasov.

muži, plešivosť, dĺžka prstov, štúdia, strata vlasov
Shutterstock

Teda ak máš na pravej ruke prstenník väčší než ukazovák, šanca rozlúčky s vlasovým porastom je vysoká.

Ženy tiež registrujú vypadávanie vlasov, ale deje sa skôr u starších ročníkov, pričom len 3 % žien do 35 rokov trpia alopéciou. Hoci je vypadávanie vlasov u mužov veľmi časté, u mnohých má zničujúci vplyv na ich duševné zdravie a sebavedomie.


Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.