Nebudeme si ťahať medové motúzy popod nos, väčšina z nás žije iba kvôli tomu, aby mohla jesť. Jedlo sme si zafixovali ako niečo, čo si dáme, keď sme smutní, čo zdieľame s kamošmi, keď sme šťastní, čím dokážeme zahnať nudu a tiež ako nevyhnutnú súčasť našej dovolenky. Keď sme v zahraničí, veľmi radi ochutnávame lokálne špeciality a v obchodoch naháňame potraviny, ktoré u nás nenájdeme.
Ak si si ale myslel, že rôznorodosť produktov v zahraničných obchodoch vychádza iba z toho, že rakúsky trh je kvalitnejší ako ten slovenský, nie je to tak úplne pravda. Každá krajina má svoje vlastné pravidlá o zložení a predaji potravín, preto sa ti môže jednoduchým prekročením hraníc stať, že tvoje obľúbené jedlo sa zrazu stane nezákonným.
1. Ovocné cereálie
V našich zemepisných končinách tento pokrm síce nie je veľmi rozšírený, no farebné krúžky v mlieku ako raňajková delikatesa všetci dobre poznáme z amerických filmov. Jednou z najznámejších značiek týchto cereálií sú Kellogg’s Froot Loops. Ovocné cereálie si získali negatívnu povesť najmä preto, že obsahujú veľké množstvo cukru a veľmi málo nutrične plnohodnotných zložiek.
Možno aj z tohto dôvodu, napriek všetkej popularite, bola táto potravina zakázaná v Nórsku, Francúzsku, Fínsku a Rakúsku. Tieto európske krajiny zakázali predaj ovocných cereálií kvôli umelým farbivám, vďaka ktorým sú Kellogg’s Froot Loops také príťažlivé. Umelé farbivá sa spájajú s komplikáciami vývoja buniek.
2. Hamburgery
Ak si skutočným fanúšikom hovädzieho mäsa, pravdepodobne si zástancom pravidla „čím krvavejší, tým lepšie“. Pri návšteve niektorých krajín však mäsožravci nebudú môcť uspokojiť svoju túžbu po poriadnej mäsovej nádielke.
Jednou z nich je napríklad Nový Zéland alebo niektoré časti Spojeného kráľovstva, kde zakázali reštauráciám predaj hovädzích mäsových výrobkov (týkalo sa to napríklad hamburgerov vo fastfoodových reťazcoch Burger King) kvôli potenciálne vysokému množstva baktérií, ktoré môže mäso obsahovať. Paradoxné je, že nie je zakázané si surový steak kúpiť u mäsiara a jedlo si na vlastnú zodpovednosť pripraviť doma.
3. Kebab
Jednou zo špecifických čŕt každej krajiny je gastronomická scéna. Všetky krajiny sa snažia vytvárať o sebe obraz aj kvalitným jedlom, pričom práve Taliansko je v tejto oblasti jedným z najsilnejších hráčov. Na druhej strane, veľa turistov je zvyknutých na rýchle a (lacnejšie) jedlo, napríklad v podobe kebabu.
Kebab je lacný, ľahko sa pripravuje a, úprimne povedané, ak sa pridá dostatok omáčky, nezáleží na tom, ako mäso skutočne chutí. A presne z tohto dôvodu bol kebab v Benátkach zakázaný. Argument? Rýchle občerstvenie poškodzuje imidž mesta.
4. Žuvačka
Predstava zákazu žuvačiek je pre mnohých doslova nočnou morou. Keď sme nervózni alebo nesvoji, práve žuvačka je často tou vecou, po ktorej siahneme, keď si chceme upokojiť napäté nervy a osviežiť dych. Na svete sú však určité miesta, kde by sme s týmto zvykom veľmi nepochodili. Jedným z nich je Singapur.
V tomto ázijskom štáte zaviedli zákaz žuvania žuvačiek v roku 1992. Dôvodom bola ochrana životného prostredia a snaha vyčistiť ulice od obrovského nánosu na zemi polepených žuvačiek. Existujú výnimky pre ľudí, ktorí môžu žuť na verejnosti, ale musia sa preukázať lekárskym predpisom. Bez náležitého potvrdenia ti hrozí trest 2 roky väzenia alebo pokuta až 100 000 dolárov (cca 91-tisíc eur).
5. Čipsy bez tuku
Akokoľvek paradoxne to znie, na pultoch obchodov sa objavili aj čipsy bez tuku. Vytvorili ich ako alternatívu ku klasickým mastným zemiakovým lupienkom pre ľudí, ktorí si chcú strážiť svoju líniu, no zároveň majú problém povedať tejto pochutine „nie“. Bezkalorické čipsy síce znejú ako super nápad, no nič nie je také ružové, ako sa zdá.
Jednou z hlavných zložiek čipsov bez tuku je olestra. Ide o náhradu tuku, ktorá jedlám nepridáva žiadne kalórie. Na druhej strane, jej častá konzumácia spôsobuje žalúdočné kŕče, nepríjemnú plynatosť a hnačku. Kanada a Veľká Británia odmietli prijať tieto negatívne vedľajšie účinky a predaj čipsov zakázali.
6. Hranolčeky
Hovorí sa, že hranolčeky sú to najlepšie, čo sa zemiakom mohlo stať. Čoraz viac sa rozmáha trend mať doma v mrazničke zásobu mrazených zemiakov pre prípad, že ťa prepadne chuť na tento chutný pokrm.
Takéto skladovanie je relatívne jednoduché a vďaka azodicarbonamidu je ich trvanlivosť (zdanlivo) neobmedzená. Táto chemická zlúčenina ale môže spôsobiť komplikácie ľuďom trpiacim astmou. Z tohto dôvodu boli v istom období potraviny, ktoré ju obsahujú, zakázané v Rakúsku, Singapure a Spojenom kráľovstve.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane